Artykuły, Jesteś tym co jesz, Nauka, Profilaktyka, Warto wiedzieć

Kwas solny w żołądku kluczowym elementem zachowania zdrowia

Kwas solny (HCL) jest składnikiem soku żołądkowego a jego właściwe stężenie odpowiada za prawidłowe trawienie, przyswajanie, metabolizm a w efekcie stan zdrowia.

Przy niedobrze kwasu solnego nie ma mowy by układ pokarmowy działał prawidłowo i nawet najzdrowsza dieta na nic się nie zda. Znane powiedzenie jesteś tym, co jesz nie do końca jest prawdziwe – ważniejsze jest to co zdołamy przyswoić.

Ale zacznijmy od początku
Przełyk posiada 3 zwieracze a jeden z nich umiejscowiony jest tuż nad żołądkiem. Bezpośrednio po posiłku ten zwieracz zamyka światło przełyku po to sok żołądkowy zmieszany z masą pokarmową nie podrażniał błony śluzowej przełyku, bo ta jest nieodporna na kwas solny jak wyściółka żołądka.
Żołądek to duży, ciężko pracujący mięsień,  którego zadaniem jest dokładnie mieszanie treści pokarmowej z sokiem żołądkowym. Normalnie proces ten przebiega sprawnie i zwieracz nie jest narażony na długi skurcz. Jednak czasami etap trawienia w żołądku przedłuża się i pokarm wraz z kwasem dostaje się do przełyku przez osłabiony zwieracz. W takiej sytuacji mamy objawy palenia w przełyku czyli tzw. zgagę

Kwas solny w żołądku kluczowym elementem zachowania zdrowia

Dlaczego tak się dzieje?Kiedy ilość enzymów trawiennych w żołądku jest niewystarczająca pokarm zalega w żołądku zbyt długo i zwieracz zaczyna przepuszczać. A więc zgaga najczęściej jest objawem małej ilości kwasu, a nie jego nadmiaru i sygnałem zwiastującym poważniejsze problemy zdrowotne w niedalekiej przyszłości.

Dlaczego kwas solny jest tak istotny a leki zobojętniające go prowadzą do katastrofy? 

Kwas solny aktywuje pepsyny, które rozkładają w żołądku białka czyli mięso, ryby, nabiał, orzechy, rośliny strączkowe, po czym częściowo strawiona treść trafia do dwunastnicy. Tam przy udziale aminokwasów przebiega kolejny etap trawienia.  Kwas solny również wchłania peptydy – związki powstałe w wyniku  przetrawienia białek.

Brak lub niedobór kwasu solnego w żołądku powoduje, że niestrawione białka w całości trafiają do dwunastnicy. Większość z nich zostanie wydalona jednak spora część posłuży za pokarm patogenom, a jeszcze inne przedostaną się do układu krwionośnego.
Z powodu obecności resztek pokarmowych, które nie powinny znaleźć się w jelitach zaburzona zostaje naturalna równowaga flory bakteryjnej – zbyt mało bakterii probiotycznych w stosunku do patogennych.

kwas żołądkowy zgaga
Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, rozszczelnienie jelit,  które zaczynają przepuszczać większe partykuły szkodliwych cząsteczek takich jak antygeny, prozapalne białka, toksyny, złe bakterie, niestrawione resztki pokarmu. Czyli wszystko to co powinno pozostać w jelitach i zostać wydalone.

Białka i peptydy zakwaszają krew, mogą nawet zastępować w receptorach naturalne opioidy. To często prowadzi między innymi do zachwiania stanów emocjonalnego i chorób psychicznych.

Kwas solny a niedobory budulca

Ludzki organizm produkuje tylko te aminokwasy, które nie występują powszechnie w pokarmach.
Należy do nich choćby tryptofan. Jeśli białka nie zostaną strawione w żołądku organizm nie wyprodukuje szeregu aminokwasów. W tym tryptofanu – budulca wielu hormonów i neurotransmiterów.

Kwas solny w niewystarczającej ilości to również zaburzona absorpcja szeregu innych składników np.  wapnia, magnezu, cynku, miedzi, żelaza, boru, kobaltu, selenu oraz witamin z grupy B, szczególnie B12, która przy jego braku może być przyswajalna nawet mniej niż w 1%, co równa się zaburzeniu biochemii całego organizmu.

Niedobór kwasu żołądkowego to także brak bariery (sterylizacji) w żołądku dla pasożytów, bakterii i wirusów.  To nie tylko zgaga a  rozregulowane i chore jelita, dysbakterioza, gazy, wzdęcia, niestrawność, alergie, nietolerancje pokarmowe, niedobory żelaza, składników odżywczych, grzybice, niższa odporność, szybsze starzenie i zapadalność na przewlekłe choroby cywilizacyjne.

Niedobór kwasu żołądkowego

 

Kwas solny jest więc istotnym składnikiem i kompletnym błędem jest niszczenie go przez nagminnie zażywanie leków zobojętniających przy powszechnym wśród lekarzy poglądzie , że „nadmiar kwasu” trzeba neutralizować.

Kwas solny jest tak silny, że może w ciągu godziny przerobić najtwardszy stek w mięsną zupę.  Wyobraźmy sobie co stanie się z tym stekiem, jeśli trafi do żołądka z niedoborem kwasu… pieczenie w przełyku, wzdęcia, gazy, odbijanie, niestrawność to  efekty natychmiastowe, długofalowe skutki są o wiele poważniejsze.

Niedobór kwasu solnego, i co idzie w parze, enzymów żołądkowych może być spowodowany niektórymi  nawykami jak jedzenie w pośpiechu i byle jak, bez dokładnego przeżuwania albo  bez uczucia głodu, podczas stresu, piciem wody lub napojów bezpośrednio przed lub podczas posiłków, śmieciową, przetworzoną żywnością, nadużywaniem alkoholu, tytoniu, zażywaniem antybiotyków i leków. Bywa, że występuje wrodzona skłonność do jego niedoboru.

Normalne pH żołądka powinno być w granicach 2-3. Wyższe oznacza zaburzenia. Jeżeli ilości 5 lub więcej soli mineralnych jest poniżej normy, zwłaszcza tych, o których wiadomo, że są słabo wchłaniane w stanach niskiej kwasowości np. wapń, cynk i żelazo oraz występuje niedobór witaminy B12 wówczas najprawdopodobniejszą przyczyną jest niedobór kwasu solnego w soku żołądkowym.  Domowy test na zakwaszenie żołądka TUTAJ

Leki zobojętniające kwas solny, które tak wiele osób często przyjmuje, są tak niebezpieczne, że zostałyby wycofane z rynku, gdyby kartele farmaceutyczne nie były tak silne. Od dziesięcioleci wiadomo, że za każdym razem, kiedy są przyjmowane, pozbawiają kości od 130 do 300 mg wapnia. Zawierają aluminium i przyczyniają się do choroby Alzheimera Orthopaedic Surgeon za Nexus

 

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] poziom kwasu solnego w […]

Bogdan
Bogdan
4 lat temu

Tryptofan nie jest produkowany przez ludzki organizm i musi być dostarczony z pożywieniem.
Wasz błąd:
„Ludzki organizm produkuje tylko te aminokwasy, które nie występują powszechnie w pokarmach.
Należy do nich choćby tryptofan. Jeśli białka nie zostaną strawione w żołądku organizm nie wyprodukuje szeregu aminokwasów. W tym tryptofanu – budulca wielu hormonów i neurotransmiterów”.