Leki z sadu i ogrodu, Porady babuni, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Kwiaty dzikiej róży dla urody, zdrowia, relaksu i w kuchni. Przepisy

Kwiaty dzikiej róży dla urody, zdrowia, relaksu i w kuchni. Przepisy

Kwiaty dzikiej róży [Rosa canina] zachwycają pięknem i zniewalającym zapachem. Od wieków doceniano ich walory zdrowotne i pielęgnacyjne.

Kwiaty dzikiej róży dla urody, zdrowia, relaksu i w kuchni. Przepisy

Świeże płatki rozrzucano w  prześcieradłach, by aromat olejków estetycznych koił zmysły i przywodził słodkie sny.  Antyczne piękności nie mogły się obejść bez różanych kąpieli, toników, olejków, smarowideł, którym zawdzięczały alabastrowe cery

Dzika róża

Ma wiele nazw: szypszyna, róża polna, cierniowa, głóg polny i psia róża od łacińskiego rosa canina. Występuje w całej Polsce, dziko rośnie na brzegach lasów, przy drogach, ogrodzeniach, miedzach. To niewysoki krzew o łukowato wygiętych pędach, pokrytych kolcami.

kwiaty dzikiej róży przepisy domowe

Złożone liście składające się z pięciu jajowatych, ząbkowanych na brzegach listków. Różowe lub bladoróżowe kwiaty kwitną pojedynczo od maja do końca czerwca. Kwiaty dzikiej róży podczas suchej pogody. Płatki od razu rozkładamy do suszenia w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Kwiat dzikiej róży właściwości

Płatki kwiatu są energetycznie chłodzące o smaku kwaśnym, cierpkim. Działają ściągająco, pobudzająco, wiatropędnie, moczopędnie, przeczyszczająco. Wygładzają skórę, są dobre dla wzroku i oczu. Redukują nadmiar ciepła, oczyszczają wątrobę, śledzionę i nerki.

Kwiaty i pąki dzikiej róży są idealne dla delikatnej, podrażnionej skóry, nawilżają i tonizują.  Tak jak zasklepiają rany skórne powierzchniowe oraz tkanek wewnętrznych, tak i rany psychiczne, emocjonalne. Różane krzewy nie tylko zachwycają cudownym zapachem kwiatów o delikatnych, miękkich płatkach. To również ostre ciernie, które w razie potrzeby zapewniają ochronę, pomogą wzmocnić wewnętrzne granice, wewnętrznego ducha.

Róże są idealnym tonikiem dla osób nerwowych, targanych niepokojem, żalem, gniewem, niosą pomoc w depresyjnej stagnacji i stanach wyczerpania. W czasie letnich upałów, stanach przegrzania i odwodnienia chłodzą i nawilżają.

dzika róża, płatki, kwiaty

Aromat różanych olejków eterycznych stosuje się w terapiach antystresowych.  Gdy ktoś jest wyczerpany psychicznie,  przygnębiony, odczuwa lęk, niepokój pachnąca esencja Rose Canina pomaga natychmiast. Układ nerwowy się rozluźnia, umysł uspokaja i nabiera świeżości. Aromat dzikiej róży pomaga w zaburzeniach kobiecych, redukuje objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Stosowane w kosmetykach   odmładzają, wygładzają, rozświetlają cerę i redukują zmarszczki.

Kwiaty dzikiej róży przepisy

Herbatka z kwiatu dzikiej róży
Kilka świeżych płatków lub łyżkę suszonych zaparzamy 10 minut pod przykryciem w szklance wrzątku. Można dorzucać do herbatek ziołowych by dodać odrobinę ściągającego cierpkiego smaku i uspokajającego aromatu.

Mikstura do ucha 
Mieszamy mocną herbatkę z kwiatu dzikiej róży z jednakową ilością soku z marchwi. Zakraplamy do uszu. W ajurwedzie stosuje się przy zapaleniu ucha środkowego, któremu towarzyszy wydzielanie się ropy.

Woda różana
Świeże płatki zalewamy wodą destylowaną by były całkowicie zakryte. Gotujemy na małym ogniu około 10 minut aż płatki wyblakną. Odstawiamy do wystudzenia. Odcedzamy przez gazę starannie odciskając. Przechowujemy w buteleczce około miesiąc.

woda różana z płatków dzikiej róży

Woda różana pozyskiwana ze świeżych płatków znana jest z właściwości nawilżających. Wzmacnia naczynka krwionośne, poprawia napięcie skóry, oczyszcza. Polecana dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz trądzikowej. Można wcierać w skórę głowy, odżywi włosy i wzmocni. Okłady z kompresem różanym łagodzą ból głowy i zmęczenie oczu.

Różany syrop 
5 garści świeżo zebranych płatków dzikiej róży skraplamy lekko alkoholem. Litr płynnego miodu i 4 szklanki wody wlewamy do garnka. Dosypujemy płatki kwiatowe. Ogrzewamy na małym ogniu pół godziny. Gorące przelewamy do słoiczków i wekujemy.

Stosuje się łyżeczkę 3-4 razy dziennie. Dawniej syrop z różanych płatków na miodzie zalecano „wątłym, chorym, melancholijnym, cholerycznym”. Kwiaty dzikiej róży gotowane w winie były lekiem na nieżyty żołądka, choroby serca i wątroby.

Maść św. Hildegardy

  • Kwiaty i liście dzikiej róży – 70 g
  • Szałwia – 35 g
  • Smalec wieprzowy niesolony – 70 g

Drobno zmielone zioła wsypujemy do rozpuszczonego w kąpieli wodnej tłuszczu. Mieszamy aż powstanie maść, nakładamy 2-3 razy dziennie. Maść pomaga na miejscowe paraliże i bolesne kurcze

Kwiaty dzikiej róży w kuchni

Kwiat dzikiej róży na konfiturę 

  • Kilogram świeżych płatków
  • 80 dag zwykłego lub brązowego cukru
  • ½ cytryny

Umyte i ususzone płatki róży zalewamy sokiem z cytryny ugniatając by puściły sok. Odstawiamy na kilka godzin. Przełożone do garnka zasypujemy cukrem i smażymy na małym ogniu. Gorącą konfiturę przekładamy do suchych, wyparzonych słoiczków i szczelnie zamykamy.

dżem, konfitura z płatków dzikiej róży przepis

Gulab lassi 
Do blendera wrzucamy 1,5 szklanki świeżego schłodzonego twarożku, szklankę wody, 5-6 świeżych płatków róży lub 10-12 suszonych. Chwilę blendujemy dolewamy łyżeczkę wody różanej i 3 łyżki syropu z kwiatu dzikiej róży. Miksujemy na gładką, puszystą masę. Podaje się samo lub z owocami jagodowymi. Twaróg można zastąpić jogurtem dodając mniej wody.

Napój ochładza, orzeźwia, odświeża umysł, odsuwa zmęczenie. Lekarze ajurwedyjscy lekarze polecają wczesnym wieczorem po męczącym, zapracowanym dniu.

Dla urody i relaksu

Maseczka na gładką skórę 
Garść świeżych płatków rozgniatamy z odrobiną mleka i łyżeczką miodu. Nakładamy na twarz, szyję i dekolt. Po kwadransie zmywamy letnią wodą. Maseczka oczyszcza, wygładza skórę, dodaje cerze blasku.

Kwiaty dzikiej róży dla urody, zdrowia, relaksu i w kuchni. Przepisy

Płatki róży na oczy 
Św Hildegarda pisała: wczesnym rankiem albo już po nastaniu dnia weź płatki róży i połóż je sobie na oczach. Płatki róż koją skórę pod oczami, rozjaśniają i likwidują cienie.

Olejek różany
Szczególnie cenny jest olejek różany wykorzystywany w kosmetyce i aromaterapii. Przepis na rewelacyjny krem przeciwzmarszczkowy TUTAJ

Tonik różany 
½ łyżki zielonej herbaty zalewamy100 ml wody oczarowej. Zamykamy w słoiczku na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Po przecedzeniu dolewamy ½ szklanki wody różanej i pół łyżeczki gliceryny roślinnej. Przelewamy do wygodnej buteleczki wstrząsając kilka razy. Woda różana łagodzi, nawilża, zmiękcza skórę. Oczar działa ściągająco, zmniejsza obrzęki. Gliceryna roślinna konserwuje i zapobiega utracie wilgoci, tworzy barierę ochronną.

Tonik pozostawia odświeżoną,  gładką, nawilżoną skórę i poprawia jej napięcie. Doskonale oczyszcza.

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments