Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Kwiaty kasztanowca, liście i młode owoce – receptury lecznicze

kwiaty kasztanowca kwiat kasztanowca przepisy lecznicze

Kwiaty kasztanowca kojarzą się z maturami. Młodzież co roku nerwowo odmierza czas do czekających ich egzaminów. Obserwuje pąki, szybko powiększające się liście, wreszcie piękne kandelabry kwiatów zwiastujące ten ważny moment.

Kwiaty kasztanowca, liście i młode owoce - receptury lecznicze

Kasztanowce pospolite [Aesculus hippocastanum] przybyły do Polski za panowania Stefana Batorego, który polecił włoskiemu ogrodnikowi Lorenzo Bozetho wykorzystać „stroyne kastance” przy przebudowie swojego ogrodu pod Krakowem.

Od 400 lat zdobią  polski krajobraz i dostarczają surowców leczniczych. Kwiaty kasztanowca zbieramy w czasie kwitnienia. Suszymy w przewiewnym zacienionym miejscu.

Kwiaty kasztanowca właściwości lecznicze

Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są kwiaty, owoce, kora i liście. Od wieków wykorzystywane do poprawy krążenia i wzmocnienia naczyń krwionośnych. Stosowane dla hamowania krwawień, na żylaki, hemoroidy.

Zewnętrznie wywary używano w leczeniu przewlekłych owrzodzeń, otwartych ran, słabych powierzchniowych naczyń krwionośnych.

Profil energetyczny: 
Smak: cierpki gorzki, chłodzi, osusza. Oddziałuje na wątrobę, pęcherz, układ krążenia, macicę, wątrobę. Porusza i tonizuje krew, usuwa zastoje, zmniejsza nadmiar ciepła, wspomaga oddawanie moczu, zatrzymuje krwawienie.

kwiaty kasztanowca kwiat kasztanowca przepisy lecznicze

Kwiaty kasztanowca są lekarstwem na przekrwienie i obrzęk naczyń włosowatych, które wskazują na stan zastoju. Wzorzec nierównowagi: poczucie obrzęku, bolesności, pulsowania w całym ciele. Nieprzyjemnie przepełniony brzuch, obolały w okolicach wątroby. Zaburzenia wypróżniania, podrażnienie odbytu, hemoroidy z wyraźnym przekrwieniem i uczuciem ucisku.

W medycynie współczesnej

Ze względu na połączenia silnych glikozydów  – eskuliny, fraksyny i escyny  z witaminami i wieloma czynnymi substancjami, kasztanowiec ma wyjątkowe działania na naczynia krwionośne. Zwiększać elastyczność i napięcie żył, jednocześnie zmniejszając ich przepuszczalność.

Escyna uszczelnia naczynia krwionośne a kumaryna działa przeciwzakrzepowo. Pozostałe związki uelastyczniają drobne naczynka, zmniejszają obrzęki, stany zapalne, usprawniają przepływ krwi w naczyniach żylnych.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, ściągające, przeciwobrzękowe, przeciwgorączkowe, tonizujące, chroniące naczynia krwionośne.

Kwiaty kasztanowca [Hippocastani flos] są doskonałe na wzmocnienie całego organizmu. Zastosowania wewnętrzne i zewnętrzne:

  • Słabe naczynia krwionośne, zapalenia żył, żylaki
  • Skłonności do zakrzepów, obrzęki, przekrwienie tkanek, zakrzepica
  • Zaburzeniach krążenia, słabe ukrwienie
  • Gorączka, toczące się stany zapalne, niska odporność
  • Dolegliwościach przewodu pokarmowego wynikających z zastoju: bóle brzucha, wzdęcia, obrzęki
  • Obfite miesiączki, krwawienia z macicy, obrzęk z powodu zastoju płynów
  • Bóle reumatyczne
Kwiaty kasztanowca przepisy lecznicze

Napar z kwiatów kasztanowca

  • Łyżkę suszu parzy się pod przykryciem w szklance wrzątku 20 minut.
  • Pije 2 razy dziennie między posiłkami. Można parzyć w termosie i dosładzać miodem dla smaku.

Napar z kwiatów kasztanowca wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwbakteryjnie. Redukuje bóle reumatyczne, nerwobóle. Pomaga przy obfitych miesiączkach. Ma zbawienny wpływ na przewód pokarmowy. Zewnętrznie w postaci okładów zmniejsza opuchliznę i sińce pod oczami. Dodany do kąpieli zmniejsza cellulit, obrzęki, wzmacnia naczynia krwionośne i relaksuje.

Podobnie działa kąpiel w świeżych kwiatach: 3 garście kwiatów macerujemy 12 godzin w 2 litrach wody i dolewamy do kąpieli.

Napar z liści kasztanowca

  • Łyżkę liści zaparza się 20-30 minut pod przykryciem w szklance wrzątku.
  • Pije 4 razy dziennie szklankę naparu  3-4 tygodnie.

Stosuje się przy kruchych, przepuszczalnych naczyniach i obniżonej krzepliwości krwi. Zewnętrznie na zapalenie spojówek, stany zapalne gałki ocznej i trudno gojące się rany.

Okłady na żylaki

Łyżeczkę suszonych kwiatów kasztanowca parzymy 20 minut w szklance wrzątku. 1/2 szklanki naparu wylewamy na lniane płótno i nakładamy na żylaki. Ciepły okład przykrywamy ceratką i bandażem, zostawiamy na noc. Pozostałe pół szklanki trzeba wypić. Co drugi dzień w chore miejsca lekko wetrzeć maść z ziela prawoślazu.

przepisy kwiaty kasztanowca

 

Znakomita mikstura na kręgosłup
W słoneczny dzień zbieramy 5 kiści kwiatów. Zalewamy szklanką spirytusu salicylowego i odstawiamy na 3 tygodnie codziennie wstrząsając. Nabierając kilkakrotnie niewielką ilość mikstury na rękę wcieramy wzdłuż kręgosłupa w przylegające mięśnie. Stosujemy technikę od dołu do góry ruchem jednostajnym do wchłonięcia.

Metoda ta regeneruje kręgosłup i likwiduje dolegliwości bólowe.  Pobudza regenerację tkanek, przyspieszy gojenie. Pomaga w stanach zapalnych stawów, ścięgien, wiązadeł, mięśni, skóry i tkanki podskórnej. Redukuje obrzęki spowodowane urazami mechanicznymi, stłuczenia, wylewy podskórne, zwichnięcia, odmrożenia. Przynosi ulgę w stanach zapalnych stawów, wiązadeł, ścięgien, mięśni, skóry i tkanki podskórnej.

Mikstura na „ciężkie nogi” 
Suszone liście i kwiaty kasztanowca mielimy na proszek. Na każdą łyżeczkę proszku dodajemy łyżkę miodu i 10 kropli gliceryny lub wódki. Zażywa się 3 razy dziennie po łyżeczce mikstury.

Uniwersalne mazidło 
50 g zmielonych kwiatów zalewamy 300 ml oliwy z oliwek. Podgrzewamy na małym ogniu w kąpieli wodnej 30 minut. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia i filtrujemy.

Oliwka kasztanowa pomaga w chorobach żylnych, łagodzi obrzęki, stany zapalne. Zmniejsza bolesność stawów.  Wciera się w miejsca poszerzenia żył, na oparzenia, owrzodzenia. Robi kompresy na hemoroidy.

Kwiaty kasztanowca w mieszankach

Mieszanka o. Soroki na krążenie 

  • po 50 gram: kwiaty kasztanowca, wrzosu, głogu, kłącze perzu, ziele połonicznika, liść brzozy
  • po 100 gram: rumianek i ziele serdecznika.

Łyżeczkę mieszanki parzymy 20-30 minut w szklance wrzątku. Pije się szklankę gorącego naparu rano i wieczorem przed snem.Wspomaga leczenie niewydolności krążenia.

Kasztanowiec przeciw żylakom
Bierzemy po 2 części kwiatu kasztanowca i jarzębiny plus 1 część kupalnika. Łyżeczkę mieszanki parzymy pod przykryciem w szklance wrzątku 15 minut. Pije się 2 razy dziennie.

Nieregularne miesiączki, obfite krwawienia 
Bierzemy 2 części kwiatu kasztanowca. Po jednej ziela tasznika i rdestu. Parzy i stosuje jak wyżej.

Okłady na żylaki
Na mieszankę bierzemy:

  • Kwiaty kasztanowca i dziewięćsił po 35 g
  • Kwiat bzu czarnego i tysiącznik po 15 g

Parzymy 10-15 minut napar z łyżki stołowej zalanej szklanka wrzątku. Po przecedzeniu nasączamy lnianą ściereczkę i przykładamy do żylaków. Metoda bardzo skuteczna.

Mieszanka przeciw obrzękom

  • 50 g kwiatów lub liści kasztanowca
  • 30 g krwawnika i 20 g ziela nostrzyka.

1,5 łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami ciepłej wody. Pod przykryciem powoli podgrzewamy do zawrzenia. Pije się w 2 porcjach między posiłkami. Pomaga przy obrzękach urazowych, wylewach podskórnych, opuchniętych nogach.

Młode owoce kasztanowca

Wyciąg z młodych kasztanów

  • Zielone kasztany obieramy z kolczastej osłonki.
  • Kroimy i rozbijamy w moździerzu.
  • Zalewamy 70% spirytusem w proporcji: 1:10 miazgi kasztanowej do alkoholu.
  • Odstawiamy na tydzień i filtrujemy.
  • Zażywamy w razie potrzeby 1-3 razy dzienni po 20-30 kropli na wodzie.

Przepis ten medycynie ludowej uchodzi za doskonały środek pobudzający ukrwienie mięśnia sercowego. Receptury pochodzą z XVIII wieku, ale przypuszcza się, że wtedy zostały spisane, a stosowano dużo wcześniej.

młode kasztany, kwiaty kasztanowca

Maść na żylaki, rozstępy i bolące nogi

  • 15 świeżych obranych z kolczastej osłonki kasztanów drobno kroimy.
  • Dodajemy po 2 łyżki rumianku i kwiatu jarzębiny.
  • Do podgrzanego ½ kg smalcu gęsiego, dorzucamy zioła
  • Podgrzewamy pół godziny na małym ogniu mieszając.
  • Odstawiamy na dobę,
  • Ponownie ogrzewamy i przecedzamy.

Smarujemy wieczorem bolące nogi, żylaki, rozstępy. Na zniszczone dłonie nakładamy wieczorem jak krem, zakładamy bawełniane rękawiczki na noc. Regeneruje i odmładza.

5 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
blabla
blabla
3 lat temu

Dziekuje

Salomea
Salomea
11 miesięcy temu

Czy są przeciw wskazania ?