Artykuły, Harmonia duszy i ciała, odporność, Profilaktyka

Leczenie wodą

Leczenie wodą czyli hydroterapia. Terapeutyczne właściwości wody wykorzystywano w wielu kulturach już od najdawniejszych czasów. Znano je  i stosowano w starożytnych Indiach, Chinach, Egipcie, Rzymie, Grecji.

W czasach nowożytnych ksiądz Sebastian Kneipp rozpropagował sprawdzoną na sobie metodę leczenia. To hydroterapia, którą obecnie się stosuje w uzdrowiskach leczniczych. W wieku  27 lat Kneipp poważnie zachorował na wówczas nieuleczalną gruźlicę. . W powrocie do zdrowia pomogły mu lodowate kąpiele.  Od tego czasu stanowią podstawę terapii jego imienia.

Kąpiele, półkąpiele, oblewanie ciała, parówki, prysznice, ciepłe, zimne, zmienne, to prosty i tani arsenał środków leczących, regenerujących i rehabilitujących. Do doskonałych środków hartujących organizm Kneipp zaliczał chodzenie boso. Po trawie, mokrych kamieniach, brodzenie w zimnej wodzie, mycie zimną wodą rąk i nóg i  polewanie się wodą.

 

Leczenie wodą domowe sposoby 

terapia woda

Astma oskrzelowa
Podczas silnych ataków astmy należy stosować okłady z gorącej wody. Kompresy przykłada się na piersi i szyję chorego. Po napadzie astmy stosuje się oblewanie górnej części ciała i pleców ciepłą wodą. Dodatkowo należy pić co pół godziny odwar z 1 łyżki stołowej liścia pokrzywy zalanej 1 szklanką wrzątku.

Bezsenność
Przed położeniem się do łóżka oblewać zimną wodą nogi od kolan w dół, prysznicem lub garnuszkiem. Zabieg trwa 1 minutę. Zimna woda, zwężając naczynia krwionośne w nogach, powoduje jednocześnie przepompowywanie większej ilości krwi w ten rejon. Jej naturalny odpływ z okolic mózgu powoduje uczucie senności, podobnie jak po posiłku.

Bicie serca
Szybkie bicie serca uspokoi okład kompresu uprzednio zanurzonego w zimnej wodzie. Pobudzeniu akcji serca służy kompres z ciepłej wody.

Bóle głowy
Stosować zimne wodne kompresy na czoło i kark. Należy je zmieniać kilkakrotnie.

Czkawka
Aby uspokoić ruchy przepony, należy okładać brzuch ciepłym kompresem zanurzanym wielokrotnie w wodzie.

Gorączka
Jednym z wypróbowanych sposobów obniżania temperatury ciała jest omywanie całego ciała osoby chorej zimną wodą. Omywamy mniej więcej około 1 minuty i powtarzamy zabieg co godzinę. W ciągu dnia stosuje się nawet do 10 zabiegów. Po omywaniu należy zostać w łóżku.

Hemoroidy
Po każdym oddaniu stolca umyć odbyt zimną wodą. W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów należy zastosować natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą 1-2 minuty. Sebastian Kneipp zaleca również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym suknie uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie.

Katar
Aby powstrzymać rozwijający się katar lub skrócić jego trwanie, należy w ciągu dnia parokrotnie zanurzyć łokcie w gorącej wodzie. Woda nie powinna być zbyt gorąca, łokcie są bowiem bardzo wrażliwe na temperaturę. Zanurzamy je na 1 minutę.

kneippanlage_schwandalpweiher

kneippanlage_schwandalpweiher

Krwawienie z nosa
Przykładać na kark kompres z zimnej wody. Wciągać zimną wodę nosem.

Moczenie nocne
Każdego wieczoru stosować kąpiel nóg do kostek w wodzie nieprzekraczającej temperatury 40 stopni C. Czas kąpieli 2 minuty.

Nerwica
Jeśli nerwica objawia się nieregularnym tętnem serca, zimnymi stopami, uczuciem leku, leczy się ją skutecznie w następujący sposób: obmyć rano całe ciało zimną wodą, a po wyjściu z kąpieli położyć się i przykryć kocem. Dodatkowo w ciągu tygodnia wziąć 3 zimne półkąpiele. Po kąpieli należy zawsze rozgrzać ciało.

Niedociśnienie, poprawa krążenia, rześkość

Aby doprowadzić do normy niskie ciśnienie i poprawić krążenie w nogach, wystarczy trochę zimnej wody i…..konsekwencji. Terapia polega na porannym dreptaniu przez jedna minutę w zimnej wodzie. Wlewamy ja do miednicy i zanurzamy w niej stopy. Stojąc, drepczemy  w miejscu, a następnie wychodzimy z wody i nie osuszając nóg, drugą minutę stąpamy po ręczniku. Po tym czasie, nie wycierając nóg, zakładamy grube skarpety i zajmujemy się  swoimi sprawami.  Zabieg reguluje ciśnienie, po paru dniach stosowania zimne do tej pory nogi stają się ciepłe, poprawie ulega krążenie. Terapia hartuje cały organizm. Kuracje stosować przez miesiąc.

Reumatyzm
Ostry reumatyzm zginie w krótkim czasie – pisze ks. Kneipp i stawia warunek – gdy jest odpowiednio leczony. Proponuje więc owijanie mokrymi, zmoczonymi w zimnej wodzie płótnami ramion, nóg i całego tułowia. Następnie należy owinąć pacjenta dodatkowo wełnianym kocem i położyć do łóżka na 1-2 godziny, aż do rozgrzania się. Potem trzeba omyć całe ciało, a szczególnie zaatakowaną reumatyzmem część ciała zimną wodą. Zalecany jest 1 zabieg dziennie.

Stres
90% autonomicznych nerwowych znajduje się na powierzchni skóry. Woda skutecznie „wypłukuje” stres. Wsypać ½ szklanki soli do wanny z wodą temperaturze 38-40 stopni C, moczyc się w solance przez 15-20 minut, następnie wziąć zimny szybki prysznic i odpocząć 20 minut. Powtarzać co 2, 3 dzień przez 3 tygodnie.

Rodzaje soli jakie można używać do kąpieli i ich właściwości TUTAJ 

zimna woda doda zdrowia

Udar słoneczny
Po przeniesieniu chorego do cienia, głowę, szyję i piersi osoby poddawanej zabiegowi należy parokrotnie przemyć zimną lub chłodna wodą. W przypadku gorączki przykładać kompresy często schładzane wodą.

Uroda 

Półgodzinna kąpiel solankowa w wannie oczyszcza skórę i poprawia samopoczucie. W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć ucieka ze skóry, solanka wytwarza na niej płaszcz ochronny. Minerały wnikają do wnętrza naskórka, u uciekają z niej toksyny.

Zaburzenia krążenia
Środkiem usprawniającym krążenie są także kąpiele stóp. Trzy razy w tygodniu możemy stosować kąpiele na przemian w ciepłej i zimnej wodzie. Nogi moczymy kilka minut w ciepłej wodzie, a następnie na kilka sekund zanurzamy w zimnej.

Zapalenie zatok czołowych
Przy uporczywych stanach zapalnych zatok i ropnych wysiękach stosuje się 10-minutowe parówki głowy nad miednicą z parującym wrzątkiem. Głowę przykrywamy grubym ręcznikiem frotowym, tak aby się rozgrzała i spociła. Następnie oblewamy ją krótko zimną wodą. Po oblaniu głowę szczelnie zawijamy turbanem z grubego ręcznika. Po tym zabiegu dobrze jest położyć się na pół godziny do łóżka. Pod ręcznikiem głowa ponownie zacznie się pocić, uwalniając wraz z potem część złogów. Reszta ropnych zastoin schodzi nosem. Zabieg powtarzać kilkakrotnie w ciągu następnych dni.

Zaparcia
Ciepłe kąpiele rozluźniają masy kałowe, a także rozpuszczają zastoiny krwi uwięzionej w żylakach odbytniczych. Wieczorem i rano pić po 1 szklance ciepłej, przegotowanej wody.

Zmarznięte kończyny
Szybciej odzyskają sprawność i czucie, gdy na kilkanaście sekund zanurzymy je w zimnej wodzie.

Zmęczone oczy
Aby usunąć zmęczenie, należy nalać do miednicy ciepłej wody i kilkakrotnie zanurzyć w niej twarz, nie zamykając oczu.

Żylaki
Jedną z metod leczenia żylaków nóg jest oblewanie pleców i nóg zimną wodą. Zasada tej terapii jest prosta – w miejscach oblewanych zimna wodą kurczą się naczynia krwionośne. Reakcją organizmu jest gwałtowne przepompowanie krwi w te właśnie miejsca. Jest to zatem mechanizm wymuszający lepsze krążenie. W leczeniu żylaków ma to istotne znaczenie.

kuracje kneippa

UWAGI

Zimnych lub chłodnych kąpieli nie powinno się stosować przy chorobach nerek i pęcherza moczowego.
Gorąca kąpiel przeciwwskazana jest przy chorobach serca i układu krążenia.
Po kąpielach i zabiegach wodnych wskazany jest półgodzinny odpoczynek

O innych kuracjach gorącą wodą wg doktora Faris można przeczytać  TUTAJ

Na podstawie Dziennik Zdrowia 2011

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments