Apteka w twojej kuchni, Bez kategorii, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Łysostopek szpilkowy – cudowny grzybek leczniczy

Łysostopek szpilkowy właściwości Gymnopus androsaceus, Marasmius

Łysostopek szpilkowy [Gymnopus androsaceus, Marasmius androsaceus] jest maleńkim grzybkiem o wielostronnym, leczniczym działaniu. Rośnie głównie na szczątkach roślin wnikających głęboko w podłoże. Spotykany we wszystkich typach lasów i wilgotnych wrzosowiskach.

Łysostopek szpilkowy właściwości Gymnopus androsaceus, Marasmius

Po raz pierwszy gatunek opisał w 1753 Carl Linnaeus nadając mu nazwę spadochron końskiego włosia Horsehair Parachute – Agaricus androsaceus.

 Łysostopek szpilkowy

Inaczej twardzioszek szczetkostopek,  jest mikroskopijnym grzybem o wysokości 20-60 mm. Na ciemnobrązowym, nitkowatym trzonie wyrasta jasnobrązowy kapelusz o maksymalnie 10 mm średnicy. Wypukły, pomarszczony czasem o prążkowanych brzegach. Dolna część kapelusza płaska lub lekko wgłębiona o rzadkich blaszkach.

Łysostopek szpilkowy - grzybek leczniczy o wielostronnym działaniu

Należy do typu podstawczaków, rośnie w małych gromadach. Z podłoża wyrastają liczne, włosowate wyrostki podobne do cienkich trzonów bez kapelusza. W niektórych kulturach nazywany grzybkiem wróżek. Gromady łysostopków często tworzą pierścieniowe kręgi. Dawniej wierzono, że  tworzą je tańczące stópki wróżek lub elfów.   

Łysostopek szpilkowy Gymnopus androsaceus, Marasmius androsaceus

Owocniki łysostopka pojawiają się masowo po deszczach od wiosny do jesieni i w łagodne zimy, w grupach od pięciu do pięćdziesięciu owocników. W czasie suszy kurczą się, że stają się niewidoczne. Po kolejnych deszczach ożywają i kontynuują wzrost.

Najłatwiej rozpoznać łysostopka na opadłych gałązkach i szyszkach drzew iglastych. Białawy miąższ jest łagodny, słodkawy w smaku, nie wydziela zapachu. Bezzapachowy łysostopek szpilkowy  jest podobny do twardzioszka kapuścianego, wydzielającego nieprzyjemną woń przypominającą zepsutą kapustę albo czosnek.

 twardzioszek szpilkowy właściwości

Na zdjęciu powyżej twardzioszek. Obydwa gatunku często rosną obok siebie na igłach świerkowych, ale odróżnimy je po zapachu.

Łysostopek szpilkowy właściwości lecznicze 

Za względu na wysoką zawartość polisacharydów należy do cennych grzybów leczniczych. Jest silnym przeciwutleniaczem o działaniu przeciwnowotworowym, antybakteryjnym, przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym. 

Łysostopek szpilkowy Marasmius androsaceus

  • Potrafi niszczyć biofilmy. Są to współpracujące ze sobą grupy mikroorganizmów, które otaczają się warstwą ochronną z substancji organicznych i nieorganicznych. W środku mogą być dwa gatunki bakterii, bakterie i grzyby lub inne patogeny, które żyją razem w tej otoczce i wspólnie czynią szkody. Z biofilmami nie daje sobie rady układ odpornościowy, są oporne na działanie antybiotyków i leków przeciwdrobnoustrojowych, ziołowych i farmaceutycznych. [1] 
  • Skutecznie działa przeciw depresji[2]. Wiele zaburzeń układu nerwowego obejmuje nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników monoaminowych. Z badań wynika że prawdopodobnie ekstrakt z grzybka je reguluje. 
  • Ma długofalowe działanie przeciwbólowe [3]
  • Regulujące ciśnienie krwi [4] 

W Rosji nalewki  z grzybka stosowano przy nerwobólach, rwie kulszowej, migrenach, złamaniach. W Chinach susz i wyciągi alkoholowe stosuje się są jako środki przeciwbólowe, regulujące krążenie i regenerujące.  Łysostopek szpilkowy ma potwierdzone działanie lecznicze. Niektóre leki z grzyba już opatentowano. 

Zastosowanie

Sproszkowane grzybki są dostępne w sprzedaży. Robi się z nich napary lub nalewki.  Znając się na grzybach można zrobić ze świeżych.

Łysostopek szpilkowy, twardzioszek szczetkostopek właściwości
Nalewka z łysostopka 

Stosujemy susz zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ze świeżych grzybków wykorzystujemy same kapelusze. W nóżkach jest nikła zawartość polisacharydów.

Kapelusze zalewamy spirytusem 70% w stosunku 1 część grzybków na 5 alkoholu. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce codziennie wstrząsając. Zażywa się 2-3 razy dziennie przed jedzeniem 5-10 kropli rozpuszczonych w wodzie. Zewnętrznie do nacierania obszarów objętych bólem.

Łysostopek szpilkowy właściwości

5 5 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments