Leki z sadu i ogrodu, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zamiast, Zioła

Maczek kalifornijski delikatnie uspokaja, uśmierza ból, poprawia sen

Maczek kalifornijski delikatnie uspokaja, uśmierza ból, poprawia sen

Maczek kalifornijski [Eschscholzia californica], zwany pozłotką jest dalekim krewnym maku lekarskiego, wesołą roślinką, o żywych, pomarańczowych kwiatach.

Pochodzi z Ameryki Północnej. Dziko rośnie na słonecznych zboczach, polach i poboczach dróg południowo-zachodnich stanów USA. Latem kwitnące dzikie łany wyglądają płonąca ziemia i co roku przyciągają fotografów.

łany maczku kalifornijskiego

Dla celów dekoracyjnych i leczniczych chętnie się uprawia w ogrodach, również w Europie. Nie ma specjalnych wymagań.

Maczek kalifornijski

Jest jednoroczną byliną z makowatych, uprawianą z nasion. Odporny na suszę, nie wymaga dużo nakładów pracy, potrzebuje tylko słonecznego stanowiska. Nasiona wysiewa się do gruntu na przełomie kwietnia i maja, lub jesienią.Maczek kalifornijski delikatnie uspokaja, uśmierza ból, poprawia sen

Maczek kalifornijski dorasta do 40-60 cm tworząc luźne kępki. Wzniosłe łodyżki pokrywają pierzaste, szarozielone liście. Zwiewne, dekoracyjne kwiaty o zmiennej kolorystyce otwierają się w słońcu, na noc i przed deszczem zamykają.

Warto je uprawiać nie tylko dla ozdoby bo maczek kalifornijski przydaje się w domowej aptece.

W tradycyjnym zielarstwie

Maczek kalifornijski ma długą historię stosowania. Indiańskie plemiona stosowały do uśmierzania bólu, poprawy snu, łagodzenia napięć.

Liście żuto by łagodzić ból zębów, na spokojny sen wkładano dzieciom kwiaty pod poduszki. Sok z korzeni stosowano przy bólach żołądkach, zębów, głowy i na ropiejące rany. Mocnym naparem z kwiatów płukano włosy by wytępić wszy.

Profil energetyczny:
Smak: gorzki, cierpki
Energetyka: chłodzi, wilgotność neutralna
Tkanki: serce, wątroba, układ nerwowy
Działanie: usuwa nadmiar „wiatru”, ciepło i toksyny z krwi, uspokaja serce, tonizuje system nerwowy

Gorzki w smaku maczek kalifornijski ma szczególne powinowactwo do serca i wątroby, uspakaja również umysł i system nerwowy. Łagodzi napięcie nerwowe, uczucie lęku, niepokoju i pomaga w bezsenności.

pozłotka maczek kalifornijski

Jest świetnym środkiem uspokajającym, przy prawie każdym rodzaju stresu. Szczególnie tam, gdzie myślę o występuje niepokój i/lub depresja na skutek bólów ostrych i przewlekłych. Może być pomocny dla tych, którzy nie śpią wystarczająco głęboko i często budzą się w nocy. Jest na tyle łagodnym ziołem, że można go stosować dla dzieci nerwowych lub/i cierpiących na bezsenność. Złagodzi niepokój i napięcie mięśniowe.

Dobrze się komponuje w mieszankach z większością ziół relaksujących. W połączeniu z szałwią i tarczycą pomaga w zaburzeniach nerwowych i bezsenności na skutek nadmiaru stresu.

Na poziomie duchowym maczek kalifornijski stabilizuje światło serca, pomaga odkrywać wewnętrzne prawdę. Zachęca do większej odpowiedzialności za siebie i zrównoważonego rozwoju wewnętrznego. Pomaga dostrzegać prawdziwe, wewnętrzne „złoto” w odróżnieniu od złudnych błyskotek świata zewnętrznego.  Osobom zabieganym, żyjącym na wysokich obrotach może przynieść wewnętrzny spokój, który jest ostateczną odpowiedzią na ich stres, lęki, niepokój i zaburzenia snu.

W medycynie współczesnej

Maczek kalifornijski jest bogaty w alkaloidy izochinolinowe i glikozydy flawonowe. Zawiera rutynę, kwercetynę, flawonoidy, niewielkie ilości morfiny i kodeiny.  Działanie: rozluźniające, relaksujące, uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, przeciwgorączkowe.

Główne zastosowania:

  • Lęk, stres, niepokój, intensywne emocje
  • Gonitwa myśli, bezsenność
  • Histeria, nerwica wegetatywna
  • Neuropatia, bóle zębów, głowy,
  • Napięcia mięśni, ciała i umysłu ciała

Maczek kalifornijski relaksuje ośrodkowy układ nerwowy. Łagodzi skurcze dróg oddechowych, układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Może być  stosowany w leczeniu moczenia nocnego u dzieci , chorób pęcherza moczowego, wątroby.

Przeciwskazania: ciąża (stymuluje macicę), karmienie piersią. Ostrożnie przy łączeniu z lekami uspokajającymi lub przeciwdepresyjnymi.

Zastosowania maczku kalifornijskiego

Herbatka z maczku kalifornijskiego 
Łyżeczkę suszonego ziela zaparza się kwadrans w szklance wrzątku. Powoli wypija przed snem. Dobrze się łączy z walerianą, męczennicą i chmielem. Po wymieszaniu w równych proporcjach stosuje się 1-2 łyżeczkę na szklankę wrzątku.

Nalewka z ziela 
Rozdrobnione ziele zalewa się ciepłym alkoholem. Proporcje 1 część suszu na 5 części 50% wódki bądź jedna część świeżego ziela na 2 części 75% alkoholu. Maceruje 2 tygodnie i filtruje. Stosuje się 10-30 kropli – 1-3 razy dziennie.

Świeże kwiaty można kłaść obok głowy, pod poduszkę lub dodawać do relaksujących kąpieli. Inne zioła na stres, niepokój i problemy ze snem Tutaj.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments