Porady, Sprawdzone efekty, Warto wiedzieć, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Miedź niezbędna dla zdrowej krwi, mózgu, kości. Objawy niedoboru

miedź dla zdrowia jak uzupełnić niedobory

Miedź [Cu] jest jednym z 7 podstawowych biopierwiastków mineralnych, trzecim po żelazie i cynku jeśli chodzi o zawartość w organizmie.
Jest konieczna do przyswajania żelaza i działania enzymów oksydoredukcyjnych.

Procentowo najwięcej miedzi znajduje się w mięśniach szkieletowych, skórze i szpiku kostnym. Najwyższe jej stężenie jest w mózgu i wątrobie dlatego te organy najszybciej odczuwają jej niedobór.

Dawniej wierzono, że pracownicy kopalni miedzi nie umierają na raka, czyli że miedź zabezpiecza przed nowotworami. Wprawdzie nie wiemy, jak to się dzieje, ale rzeczywiście w pewnej mierze to się potwierdza.

Miedź niezbędna dla zdrowej krwi i mózgu. Objawy niedoboru

Do czego nam potrzebna miedź ?
  • Przyswajanie żelaza i procesy krwiotwórcze
    Miedź jest niezbędna by organizm prawidłowo przyswajał żelazo i dobrze je wykorzystywał. Uczestniczy w syntezie hemoglobiny, stymuluje produkcję erytrocytów, razem z żelazem odpowiada za dostarczanie tlenu do komórek i tkanek. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór miedzi, nie żelaza jak powszechnie się sądzi.
  • Stany zapalne
    Miedź blokuje wolne rodniki, które uszkadzają tkanki i prowokują procesy zapalne. Duży jej niedobór zakłóca syntezę ważnego enzymu – dysmutazy i powoduje procesy zapalne w stawach, kościach, przewodzie pokarmowym i innych organach.
    W badaniach eksperymentalnych szczurom 10 dni po wywołaniu wrzodu żołądka podawano aspirynę z miedzią, rana się szybko zabliźniła. W grupie kontrolnej, która leku nie dostawała wrzut się otworzył i stan pogorszył. Pierwiastek działa dwiema drogami: blokuje zapalenie tkanki dookoła wrzodu i uruchamia szybkie jego gojenie.
  • Praca mózgu
    Pomaga w tworzeniu osłonki nerwów-mieliny, odpowiada za sprawne przesyłanie impulsów nerwowych i ilość neuroprzekaźników. Im bardziej zbilansowana jej ilość w organizmie, tym lepiej pracuje mózg.
  • Kości, skóra, paznokcie, włosy, wzrok
    Miedź chroni przed osteoporozą. Jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu – budulca kości, tkanki łącznej i skóry. Bez niej organizm ma problem z produkcją melaniny – pigmentu nadającego kolor skórze, włosom i tęczówce. Bez miedzi kości stają się kruche, paznokcie się łamią, skóra wiotczeje i osłabia wzrok.
  • Serce i układ krwionośny
    Jest ważnym mikroelelemtem tam gdzie kolagen występuje w największej ilości: naczyniach krwionośnych, płucach, jelitach, stawach. Niewystarczająca jej ilość prowadzi do osłabienia mięśnia sercowego. Wchodzi też w skład prostaglandyn, które biorą udział w regulacji ciśnienia krwi i pracy serca.
  • Drobnoustroje
    Związki miedzi hamują rozwój bakterii. Badania pokazują, że  naczynia miedziane zabija drobnoustroje powodujące biegunkę [1]Odgrywa również rolę w budowaniu odporności, płodności i reguluje funkcje tarczycy.miedź dla zdrowia jak uzupełnić niedobory
Objawy niedoboru miedzi
  • Niedokrwistość, anemia
  • Zmiana koloru włosów
  • Obrzęki
  • Nadpobudliwość ruchowa, agresja.
  • Pajączki, żylaki,
  • Zaburzenia oddychania

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka waha się od 1 do 3 mg. Naturalnie występuje w jajach, wątróbce, nerkach, ostrygach. Także w kaszy gryczanej, szpinaku, sałacie, grochu, orzechach ale jej zawartość zależy od ilości w glebie. Rośliny pobierają nie więcej niż 4% z gleby, pod warunkiem że nie jest wyjałowiona. Wchłanianie miedzi blokuje laktoza i warzywa krzyżowe o dużej zawartości siarki: czosnek, cebula, kapusta, por

bransoletka z miedzi leczy, miedziana biżuteria

 

 

Jak uzupełnić miedź ?

Najlepiej naturalnie, jej nadmiar jest tak samo niebezpieczny jak niedobór.
Ajurweda zaleca picie wody z miedzianych naczyń. Woda, która odstała w takim naczyniu uzupełnia bezpiecznie związki miedzi i równoważy 3 dosze: Vata, Pitta i Kapha.

Można nosić miedziane ozdoby.
Biżuteria miedziana wyszła ostatnio z mody.  Tymczasem okazuje się, że zmniejsza bóle stawów i zapobiega osteoporozie. Jony miedzi przenikają przez skórę i dobroczynnie wpływają na cały organizm. Dr Jadwiga Górnicka poleca noszenie na szyi w okolicy serca krążek średnicy 6 cm z blachy miedzianej. Pomaga przy niedomogach mięśnia sercowego, kołataniach, arytmii, niedomykalności zastawek.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
4 lat temu

wrzód nie wrzut 😉

Darek
Darek
4 lat temu

„melatoniny – pigmentu nadającego kolor skórze,”
Chyba raczej chodzi o melaninę , melatonina to hormon regulacji snu.