Ciekawostki, Profilaktyka

Błędy żywieniowe jakie najczęściej współczesny człowiek popełnia

Błędy żywieniowe jakie najczęściej współczesny człowiek popełnia czym płaci zdrowiem. W aptekach mamy coraz więcej nowych leków, a zupełnie zdrowych ludzi jest coraz mniej. Sposoby leczenia i diagnostyki są coraz lepsze, a choroby mnożą się i stają się bardziej niebezpieczne.

Oto błędy żywieniowe jakie najczęściej popełniamy fundując sobie choroby i złe samopoczucie

Najczęstsze błędy żywieniowe

Zbyt szybkie jedzenie
Jeśli dokładnie przeżujemy pokarm i wymieszamy ze śliną szybciej uwolnią się składniki odżywcze z pokarmu, nasz żołądek będzie o wiele mniej obciążony i trawienie ulegnie znaczniej poprawie.
Niedokładnie pogryziony i niezmieszany dostatecznie ze śliną pokarm w temperaturze blisko 40°C szybko zaczyna gnić i fermentować, powodując m.in. wzdęcia czy powstawanie trujących toksyn.

Zbyt obfite posiłki – nagminnie ignorujemy pierwszy sygnał sytościGdy jemy, a nie odczuwamy głodu, to nadmiernie obciążamy układ trawienny. Natomiast gdy czujemy głód, w żołądku, jelitach i w buzi mamy zwiększoną ilość enzymów trawiennych, które zapewnią one perfekcyjne trawienie, bo jest ich dużo. Jedzmy tylko wtedy gdy jesteśmy głodni – zaspakajając głód a nie inne potrzeby np. emocjonalneBłędy żywieniowe

Zbyt częste jedzenie
Nie robimy koniecznych przerw na konkretne procesy, jakie musza zajść w przerwy jakie musza zajść w układzie pokarmowym, np. wydzielanie soków trawiennych, enzymów.

Zbyt późne jedzenie
Kolacja najlepiej jakby była najmniejszym posiłkiem (jeśli w ogóle) tak aby był czas na jej strawienie, zanim położymy się spać. Żołądek tez musi kiedyś odpoczywać! Bardzo szybko podchwyci nowy, korzystny dla niego nawyk. A a uczucie głodu po pewnym czasie znika

Za bardzo przetworzona, sztuczna żywność
Nasz pokarm jest martwy energetycznie, brakuje w nim odżywczych składników – w zamian za to dostarczamy związki chemiczne będące powolna trucizna.

Za ciężko strawne posiłki
Nieumiejętnie łączymy potrawy wymagające innych enzymów i innej długości czasu trawienia.

Za dużo węglowodanów, cukru, alkoholu – powoduje nadmierne zakwaszanie organizmu, które tylko wzmaga apetyt i burzy pozostałe procesy opisane powyżej.

Niedobory żywieniowe najczęściej dotyczą zbyt małej ilości w pożywieniu energii, białka, witamin i soli mineralnych, błonnika pokarmowego, tłuszczów roślinnych i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Jednak nawet przy nadmiernym żywieniu może wystąpić niedobór określonych składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu spożywanie cukru, słodyczy, białego pieczywa, ciastek – dostarcza głównie tzw. pustych kalorii, czyli niemal wyłącznie energii; co może prowadzić do niedoboru białek, witamin i składników mineralnych.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Riley
9 lat temu

thumbs up for this, this can aid my sufferers to discover much better options