Medycyna ludowa, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Nalewka z piołunu oczyszcza, regeneruje, wzmacnia, energetyzuje

Nalewka z piołunu przepis regeneruje podnosi wydolność, wzmacnia

Nalewka z piołunu [Artemisia absinthium] zajmuje ważne miejsce w tradycyjnym zielarstwie. Stosowana jako uniwersalny środek podnoszący wydolność organizmu, przy braku sił i energii. Działa na układ trawienny, moczowy, krążenia, serce. Oczyszcza krew, usuwa pasożyty, regeneruje i tonizuje cały organizm.

Nalewka z piołunu słodkiego [Artemisia annua], bylicy rocznej jest skuteczna w leczeniu chorób zakaźnych oraz wywoływanych przez drobnoustroje chorobotwórcze. Stosuje się w różnego rodzaju infekcjach przebiegających z gorączką.

Artemisia jako tonik trawienny

Energetycznie piołun należy do żywiołu ognia, lekko rozgrzewa, głównie osusza. Obydwa rodzaje bylicy należą do ziół o gorzkim smaku i silnym aromacie. Zwykle odczuwamy jako nieprzyjemnym, czasem może się podobać, gdy organizm potrzebuje.

bylica piołun właściwości

 

Gorzko aromatyczne zioła osuszają całe „bagno” jakie gromadzi się w układzie trawiennym. Zmieniają wewnętrzny ekosystem na nieprzyjazny dla pasożytów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Gorzki smak razem z aromatycznymi olejkami stymuluje produkcję soków trawiennych, tonizuje układ pokarmowy. A od tego zależy odporność i siły witalne. Św. Hildegarda uznawała piołun za „mocarza na wszystkie stany wyczerpania”.

Nalewka z piołunu

Szklankę świeżego lub suszonego ziela zalewamy 2 szklankami 70% alkoholu zbożowego. Macerujemy 4-6 tygodni w chłodnym, suchym miejscu i filtrujemy.

Stosuje się 20-30 kropli rozcieńczonych na dzień przez okres do dwóch tygodni. Przy utracie apetytu, anoreksji  30 minut przed posiłkiem. Przy kiepskim samopoczuciu, nerwicach wegetatywnych, problemach z trawieniem, przyswajaniem 2 razy dziennie po posiłkach po 10-15 kropli. Po miesiącu przerwy można wznowić dwutygodniową kurację.

Nalewka z piołunu przepis regeneruje podnosi wydolność, wzmacnia

 

Receptura św. Hildegardy

3 łyżki drobno pociętego piołunu zalewamy setką wódki. Odstawiamy pod przykryciem na dwie doby. Dolewamy butelkę dobrego wytrawnego czerwonego wina. Odstawiamy na 10 dni. Po przecedzeniu doprawiamy miodem wg uznania.

Stosuje się mały kieliszek rano dla polepszenia trawienia, przy osłabieniu nerek, płuc, alergiach, nerwicach wegetatywnych. Po 2 tygodniach robi miesiąc przerwy.  Doraźnie w ostrych biegunkach przyjmuje się 1 łyżeczkę co 3 godziny.

Nalewka z piołunu słodkiego

Jedną część ziela zalewamy trzema częściami alkoholu 70%. Odstawiamy na minimum 10 dni, codziennie wstrząsając. Pije się 10-30 kropli 1-3 razie dziennie rozcieńczoną w wodzie. Wyższą dawkę w zwalczaniu pasożytów i ciężkich infekcji wirusowych, malarii.

Bylica roczna działa przeciw patogenom. Niszczy drobnoustroje chorobotwórcze: wirusy, bakterie, pasożyty, roztocza, grzyby. Bylica roczna jest skuteczna w leczeniu zakażeń wirusowych, grypy, oraz według ostatnich badań choroby wywołanej wirusem C19. [2]. Więcej działań tutaj.

Nalewka z bylicy pospolitej 

Ziele artemisia vulgaris zalewamy wódką 45% w proporcji: 1 część górnych pędów do 5 części alkoholu. Macerujemy 2 tygodnie. Zażywa się 30 kropli razy rozpuszczonych w szklance wody.

Oczyszcza, tonizuje i wzmacnia organizm. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia apetyt. Reguluje trawienie i wypróżnianie. Wspomaga pracę wątroby i zwalcza pasożyty.  Działa moczopędnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbólowo.

Przeciwskazania:
Nie stosuje się w ciąży i podczas karmienia piersią.

4.9 11 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments