Artykuły, Ciekawostki, Nauka, Warto wiedzieć

Naukowcy zszokowani: muchy owocówki padają w niecały tydzień po spożyciu powstałego metodą GMO erytrytolu

Muchy owocówki padają w niecały tydzień po spożyciu powstałego metodą GMO erytrytolu

(NaturalNews) Słodzik Truvia w 99.5% składa się z erytrytolu (alkohol cukrowy) i 0.5% rebianu, ekstraktu z rośliny stewia (ale to w ogóle nie jest to samo co stewia). Szokujące nowe badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE (1) wykryły, że Truvia, alternatywny słodzik produkowany przez giganta spożywczego Cargill, jest silnym środkiem owadobójczym zabiającym muchy owocówki.

Naukowcy zszokowani: muchy owocówki padają w niecały tydzień po spożyciu powstałego metodą GMO erytrytolu

Badanie  zatytułowane Erytrytol  nie-odżywczy słodzik z alkoholu cukrowego i główny składnik Truvii to ciężki środek owadobójczy. Badanie wykryło, że choć muchy owocówki zwykle żyją 39-51 dni, te które zjedzą erytrytol  padają w niecały tydzień. Erytrytol produkuje się z drożdży karmionych genetycznie zmodyfikowanymi pochodnymi kukurydzy.

Erytrytol zwykle produkowany jest z kukurydzy GMO. W ubiegłym roku firma Cargill został zmuszony do wywiązania się z pozwu zbiorowego za oznaczenie swojego produkty „naturalny, podczas gdy faktycznie produkowany jest w procesie fermentacji drożdżowej z substancji GMO amylodekstryny. Producent używał gierek słownych podczas procesu twierdząc, iż „erytrytol nie pochodzi z kukurydzy czy dekstrozy, a z drożdży”. Tak,  ale drożdże są karmione GMO.

Historia o owadobójczych właściwościach spożywczego słodzika  ściągnęła na siebie uwagę opinii publicznej. Nawet CBS News,  które rzadko zajmuje się sensacjami z rynku spożywczego poinformowało:

Erytrytol, główny składnik popularnego słodziku Truvia  ma nowe niespodziewane zastosowanie – można go używać jako środka owadobójczego. . . Badacze wykryli, że muchy owocówki karmione żywnością zawierającą erytrytol albo  słodzikiem Truvia  padły dużo wcześniej niż karmione innymi słodzikami.

Im więcej im się podaje słodzika, tym szybciej padają powiedział dla CBS  Sean O’Donnell profesor biologii z uniwersytetu Filadelfijskiego, – oczekujemy zamiany jego w bezpieczny dla człowieka produkt dodał.

Fragment opublikowanych badań: prezentujemy jak toksyczny jest  erytrytol dla muchy owocówki.  Żaden inny słodzik tak nie działał. Muchy owocówki poddano również testom pokarmowym z sacharozą  i syropem kukurydzianym, miały się po nich dobrze. Wyłącznie erytrytol miał ten skutek, co pokazuje poniższy diagram:

Porównanie skutków słodzików nie-odżywczych

 

slodziki
Erytrytol wpływał również w koordynację ruchową muszek:

. . . dorosłe muchy owocówki hodowane na pokarmie zawierającym Truvię wykazywały nieprawidłową koordynację ruchową zanim padły. Dlatego zbadaliśmy zachowanie odruchowe poprzez testy ‚wspinaczkowe’. Muszki hodowane na tych substancjach wykazywały znaczny spadek zdolności wspinania.

Naukowcy doszli do wniosku, że nie stewia była powodem.  Przetestowali także inne produkty zawierające stewię. Wyłącznie erytrytol wykazał toksyczne skutki, również reakcji w czasie. Im więcej go zjadły tym wcześniej padały.

FDA uznała Truvię za bezpieczny środek dla człowieka, ale przecież również aspartam jest podobno bezpieczny, więc wiarygodność jest żadna.  Alkohole cukrowe są szeroko konsumowane przez miliony ludzi, ale to także nie stanowi żadnej gwarancji ich bezpieczeństwa.

Większość ludzi uważa, że alkohole cukrowe są bezpieczne, i może mają rację. Ale może jest jeszcze jakiś nieznany ‚zanieczyszczasz’ w erytrytolu, który wywołuje te toksyczne skutki. A może jest to powiązane z GMO, bo większość erytrytolu pochodzi z GMO kukurydzy. Prawdziwie interesujące badanie sprawdziłoby erytrytol pochodzący z GMO vs. erytrytol z nie-GMO, by określić czy istnieje jakaś różnica. Wielu naukowców może również uważać, że być może erytrytol jest bezpieczny dla człowieka, a tylko selektywnie toksyczny dla owadów z uwagi na ich inną fizjologię. To byłby najlepszy scenariusz  w tym przypadku.

Jeśli to jest prawdą, to wszystko to prowadzi do takiego wniosku: Co jeśli erytrytol można stosować jako naturalny pestycyd, który zastapi toksyczne chemiczne pestycydy sprzedawane przez firmy takie jak Monsanto i DuPont?

Wyobraźmy sobie naturalny pestycyd oparty na roślinach, którym można opryskiwać pola by zabijać owady, a jeszcze konsumowany przez człowieka w śladowych ilościach, bez żadnych skutków toksycznych. To stwarza nadzieję dla tego odkrycia: może alkoholami cukrowymi można opryskiwać pola, albo stosować w produkcji organicznej żywności.

3 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
q--ku
q--ku
8 lat temu

(Drosophilidae) – rodzina niewielkich owadów z rzędu muchówek pospolita w wielu częściach świata.
Cały cykl życiowy trwa około 2 tygodni[6].

Od słodzika każdy żyje krócej pszepaństwa fanatyków

q--ku
q--ku
8 lat temu

bronisz się przed wiedzą jak każdy fanatyk – użyj zwykłych Googli

q--ku
q--ku
8 lat temu

zgadza się

Beryl Autumnramble
Beryl Autumnramble
8 lat temu

„A może jest to powiązane z GMO, bo większość erytrytolu pochodzi z GMO
kukurydzy. Prawdziwie interesujące badanie sprawdziłoby erytrytol
pochodzący z GMO vs. erytrytol z nie-GMO, by określić czy istnieje jakaś
różnica.” – ale co w erytrytolu ma w ogóle zależeć od tego, z czego był produkowany? Dowiedzieli się, że nie jest wystarczajaco oczyszczany z resztek tej kukurydzy czy wchodzi w grę jakiś domniemany chemiczny odpowiednik „pamięci wody”?

ben po
ben po
6 lat temu

Brednie, niech tylko człowiek spożyje to GMO-świństwo to i on padnie trupem.