Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty, Zamiast, Zioła

Nerwica serca – zioła i naturalne metody terapeutyczne

nerwica serca zioła nerwica serca naturalnie

Nerwica serca jest odmianą nerwicy lękowej o podłożu psychicznym jednak jej objawy są jak najbardziej fizyczne.  Należą do nich: kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszności, drżenie ciała, nadmierne pocenie się. Towarzyszy im uczucie lęku niekiedy paniki.

Zarówno nerwica serca jak i wszelkiego rodzaju nerwice mogą być wyleczone przy pomocy naturalnych metod. Pomocne są zioła, ćwiczenia oddechowe, kąpiele relaksujące i aromaterapia. Niektóre zioła zawierają substancje biologicznie aktywne, które wpływają tonizująco na układ nerwowy.  Wprawdzie nie działają tak szybko jak leki chemiczne ale nie powodują uzależnień i nie wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Od dawien dawna medycyna posługiwała się roślinami, które do dziś królują w mieszankach ziołowych znanych fitoterapeutów. Zalicza się do nich szyszki chmielu, kozłek lekarski, lawendę, serdecznik, dziurawiec, arcydzięgiel, tatarak i wreszcie znaną już w Babilonii melisę, która powoli ale silnie działa na ośrodkowy układ nerwowy.

 

Nerwica serca wiąże się również z niedoborami witamin  B1 i B2 . Niektórzy lekarze twierdzą, że braki tych witamin są jej przyczyną.

Należy wiedzieć, że nerwica jest tylko jedna, tyle, że atakuje różne organy wewnętrzne. Jednak zawsze jej podstawowa przyczyna jest taka sama – brak witamin B1 i B2 w pożywieniu albo też złe trawienie pokarmów zawierających te witaminy dr Jadwiga Górnicka – Apteka natury

nerwica serca zioła nerwica serca naturalnie

Nerwica serca – naturalne metody leczenia

Nerwica serca – mieszanka o. Klimuszki
Wziąć po 50 g szyszek chmielu, kwiatu lawendy, ziela serdecznika, liścia melisy, kwiatostanu głogu, mięty, kwiatu tarniny, rumianku, ziela macierzanki i ziela srebrnika.
1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Po zaparzeniu pić 2-3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.
Ojciec Klimuszko zalecał terapię bez psychotropów. Osobom towarzyskim radził przebywanie wśród życzliwych osób o optymistycznym usposobieniu. Samotnikom – kontakt z przyrodą, lekką pracę fizyczną, czytanie książek. I jednym i drugim – poranne ćwiczenia oddechowe.

Należy stanąć ze złączonymi stopami przy otwartym oknie. Położyć ręce jedna na drugiej na szczycie głowy. Wciągnąć nosem jak najwięcej powietrza, zatrzymać je licząc w myślach do 15. Powoli schylać się w dół równocześnie opuszczając ręce i wydychając powietrze do maksimum. Powtórzyć ćwiczenie 3 razy. Potem się położyć bezwładnie na 5 minut. Robić to przez 9 dni.
i wstać.

Uzupełnienie witamin z grupy B
Łyżkę stołową drożdży zagotować w 1/2 szklance wody, pić zimne na noc.

Napar na nerwicę serca połączoną z atakami paniki
Wymieszać 20 g rumianku i po 10 g korzenia waleriany, kwiatu lawendy i szyszek chmielu. 1 łyżeczkę ziół zalać 150 ml gorącej wody. Pić 2 x dziennie rano i wieczorem. Regularne stosowanie uspokaja serce i układ nerwowy.

Napar na nerwicę serca połączoną ze skokami ciśnienia
Wymieszać wąsy kukurydzy, ziele srebrnika, ziele serdecznika i kwiat krwawnika. Łyżeczkę mieszanki parzyć 10 minut w szklance wrzątku. Pić raz dziennie.  Działa wyciszając i kojącą na serce, reguluje ciśnienie i zapobiega skokom.

Kąpiele

Medycyna ludowa stosuje od niepamiętnych lat wyciągi z kłączy tataraku przy nerwicy serca i różnego rodzaju problemach nerwowych. Tatarak potęguje wytrzymałość psychiczną i uśmierza nerwobóle. Kąpiel w odwarze z tatarakowym w ilości 300 g na wannę wraz liśćmi działa bardzo uspokajająco i kojąco na system nerwowy. Warto dosypać soli kłodawskiej, która odpręża i stabilizuje ciśnienie.
Kąpiel taka z dodatkiem macierzanki zalecana jest także przy bezsenności. Przy nerwicy serca i niepokojach ks. Kneipp radził stosowanie 1-2 minutowych zimnych kąpieli przedramion lub naprzemiennych nóg do kolan. Po kąpieli należy ciało rozgrzać.

Aromaterapia

Olejki eteryczne wpływają pozytywnie na samopoczucie. Jeśli ich działanie połączy się z muzyką relaksacyjną i ćwiczeniami oddechowymi – efekt gwarantowany. Na uspokojenie dobrze działa olejek lawendowy, można połączyć go z rozmarynowym, który działa pozytywnie na centralny układ nerwowy, rumiankowym lub Ylang-Ylang.

W chwilach dużego stresu, napięcia, ataku paniki nie ma lepszego sposobu na uspokojenie niż wykonanie kilku ćwiczeń oddechowych wraz ze skupieniem całej uwagi na oddechu. Po kilku minutach następuje momentalne wyciszenie i odprężenie. Nie na darmo mistrzowie ZEN powtarzają  „umysł jedzie na oddechu jak na koniu”. TUTAJ przykładowe techniki oddechowe stosowane również przy nerwicach.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments