Artykuły Sponsorowane, Ciekawostki, Medycyna ludowa, Warto wiedzieć

Nie pij wody na stojąco! Jak się właściwie nawadniać wg ajurwedy?

Nie pij wody na stojąco! Jak się właściwie nawadniać wg ajurwedy

Woda stanowi 60-70% masy ciała, jest konieczna dla utrzymania życia. Bez niej komórki nie przeżyją. Od wody zależą wszystkie procesy zachodzące w organizmie, łącznie z aktywnością rozpuszczonych w niej substancji. Wiele się mówi o roli odżywiania w zachowaniu zdrowia, mało kto zwraca uwagę na oddech i odpowiednie nawodnienie.

Ile naprawdę potrzebujemy wody? Kiedy i jak pić by organizm był odpowiednio nawodniony? Chociaż panuje powszechny pogląd że im więcej tym lepiej, starożytne teksty ajurwedy zalecają umiar i indywidualne podejście.

Woda i nawadnianie według ajurwedy

Jedną z podstawowych zasad ajurwedy jest zachowanie równowagi.  Oznacza to wyrównanie pięciu elementów w organizmie: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni. Woda jest płynna, ciężka, miękka, gęsta i spójna – łączy cząsteczki, dopasowuje się.  Jest energią chemiczną – uniwersalnym rozpuszczalnikiem, o zadziwiającej strukturze.

Elementy wody to płynne struktury w organizmie: cytoplazma, osocze krwi, surowica, limfa, ślina, płyn mózgowo-rdzeniowy, mocz, pot, łzy. Odpowiada za pracę nerek, układ wydalniczy, limfatyczny, odczyszczanie i odtruwanie organizmu.

Brak równowagi żywiołu wody :

  • pozbawia smaku, powoduje suchość w ustach,
  • nadmiernie osłabia organizm,
  • manifestuje się przez powstawanie nadmiaru śluzu i flegmy,
  • powoduje przeziębienia, katar,
  • obrzęki, problemy ze stawami,
  • otyłość
  • zaburzenia krzepliwości krwi lub zbytnie rozrzedzenie,

Biorąc pod uwagę wodę w organizmie, powinniśmy myśleć o niej jak o płynącej rzece, nie o stojącym stawie czy huczącym wodospadzie. Wartki strumień w rzece  nieustannie usuwa zanieczyszczenia. Jeśli popijamy nieduże ilości wody cały dzień, będzie ona stopniowo, sukcesywnie wypłukiwać toksyny i odżywiać wszystkie systemy. Biorąc pod uwagę, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie  dla ludzkiego życia – oto kilka przydatnych, ale ważnych wskazówek ajurwedy, jak ją pić.

Ile pić na dobę?

Mówi się, że należy pić przynajmniej 8 szklanek wody każdego dnia. Pomyślmy racjonalnie. Czy osoba żyjąca w chłodnym klimacie będzie mieć takie samo pragnienie jak ktoś kto mieszka na równiku?  Jest wiele czynników, w tym pora roku, klimat, które wpływają na wewnętrzną temperaturę i zapotrzebowanie na płyny.

Nie pij wody na stojąco! Jak się właściwie nawadniać wg ajurwedy

Pij kiedy jesteś spragniony , ale czy 5, 8, 9 szklanek dziennie  – niech zadecyduje ciało.  Picie więcej niż to konieczne wywiera ogromny nacisk na nerki, co może spowodować zaburzenia w całym organizmie.  Zbyt dużo płynów przeciąża narządy trawienne,  sprawia, że ​​żołądek jest wzdęty i ciężki.

Kiedy pić?
Ciało daje sygnały, że potrzebuje wody. Pragnienie, suchość w ustach, spierzchnięte wargi, ciemny kolor lub mała ilość oddawanego moczu wskazują na odwodnienie. Zbyt mało płynów grozi odwodnieniem, ale ważne jest jak ta woda jest spożywana.

Nie pij wody na stojąco 

Picie w pozycji stojącej ma niekorzystny wpływ na nerki, może aktywować układ współczulny, zaburzać gospodarkę wodną, prowadzić do gromadzona płynów w stawach, a w przyszłości wywoływać dysfunkcje np. artretyzm.

Pozycja siedząca podczas picia pozwala ciału lepiej filtrować składniki odżywcze i kierować wodę do obszarów, które wymagają odżywienia. Woda nie trafia do żołądka z  taką siłą, jak to ma miejsce w przypadku stania. Picie w pozycji stojącej jest sporym wstrząsem dla ścian żołądka, gdy stanie się nawykiem może  spowodować większą wrażliwość błon śluzowych i zwiększyć problemy trawienne.Ponadto stojąc zazwyczaj szybciej pijemy, co wprowadza układ nerwowy w stan napięcia.

powoli pić wodę

Siedząc pijemy wolniej, mniejszymi łykami, robiąc przerwy. To naturalna pozycja.Złotą zasadą jest utrzymywanie ciała w stanie odprężenia, tak by wszystkie narządy działały sprawnie. Dlatego pijąc wodę, starajmy się to robić łykami, powoli, spokojnie i uważnie.

Picie w wolnym tempie pozwala skutecznie rozcieńczać kwaśne soki żołądka i wątroby. Zbyt szybkie żłopanie nie nawodni, nie rozprowadzi wody po całym organizmie, nie usunie zanieczyszczeń. Picie na stojąco, mimowolnie zwiększa tempo, zakłóca transport płynów, obciąża nerki i żołądek.

Nigdy nie pij lodowatej wody

Lodowata woda zwęża naczynia krwionośne, odcinając dopływ krwi, aby zapobiec utracie ciepła. Picie zimnej wody, szczególnie podczas posiłków odcina dopływ krwi do przewodu pokarmowego, w momencie gdy jej najbardziej potrzebuje. Zimna woda gasi ogień trawienny, zwalnia przepływ krwi, metabolizm i zakłóca trawienie. Ciągłe picie zimnej wody może prowadzić do ..zaparć.

nerki woda

Ciepła woda jest jednym z najlepszych naturalnych środków ładzących problemy układu pokarmowego. Wolne popijanie ciepłej wody stymuluje trawienie, krążenie, oczyszcza jelita, układ limfatyczny i poprawia stan skóry. Regularne popijanie ciepłej wody lepiej przepłukuje drogi moczowe i usuwa toksyny.

Dużo więcej ciekawostek i obszernych porad w książce Sekrety Zdrowia LINK 

4.6 5 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments