Artykuł sponsorowany

Niezakaźna epidemia współczesnego świata – cukrzyca. Co ma z nią wspólnego kwas alfa-liponowy?

Z roku na rok rośnie liczba diabetyków, a przypadłość ta już od dawna nazywana jest jedną z największych plag współczesności. Nic dziwnego: tylko w Polsce cierpi na nią ok. 3 mln ludzi, a kolejne 5 mln stoi u jej progu (czyli ma tzw. stan przedcukrzycowy). Szukając jej przyczyn, warto wspomnieć o zaburzeniach metabolizmu cukrów i stresie oksydacyjnym. Ważną rolę w zapobieganiu tym ostatnim odgrywa kwas alfa-liponowy.

Niezakaźna epidemia współczesnego świata – cukrzyca. Co ma z nią wspólnego kwas alfa-liponowy?

ALA pomaga chronić te narządy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo wspiera oczyszczanie nerek, pracę układu nerwowego i pomaga zapobiegać procesowi starzenia się komórek.

Dlaczego kwas alfa-liponowy?

ALA wykazuje wiele właściwości, które mogą mieć znaczenie w profilaktyce różnych schorzeń cywilizacyjnych, w tym związanych z wydzielaniem insuliny czy z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Kwas alfa-liponowy a dolegliwości związane z wydzielaniem insuliny

Jakie są właściwości kwasu alfa-liponowego istotne z punktu widzenia zaburzeń metabolicznych? Przede wszystkim pomaga on zwalczać stany zapalne, a także wspiera funkcje mitochondriów oraz metabolizm cukrów i tłuszczów.

Kwas alfa-liponowy wpływa na zwiększenie wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy, również na czczo. Ta informacja brzmi obiecująco w kontekście powszechnie znanych faktów, że głównym problemem w niekontrolowanej cukrzycy jest właśnie wysoki poziom glukozy (cukru) we krwi.

ALA kontra wolne rodniki

Uzupełnienie poziomu kwasu alfa-liponowego może być szczególnie ważne także dlatego, że w przebiegu schorzeń metabolicznych obserwuje się większą podatność na toksyczne działanie wolnych rodników tlenowych. To one wywołują stres oksydacyjny, sprzyjający uszkodzeniom komórek i rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Kwas alfa-liponowy jako uniwersalny przeciwutleniacz wykazuje działanie antyoksydacyjne zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Ponadto w przeciwieństwie do większości antyoksydantów rozpuszcza się i w wodzie i w tłuszczu, dzięki czemu jego działanie może być bardziej wszechstronne.

Dodatkowo ALA zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy, takich jak glutation, koenzym Q10 czy witaminy C i E. Dzięki niemu substancje te mogą się zregenerować, co pomaga skuteczniej zwalczać wolne rodniki. Wszystko to ma niemałe znaczenie w przebiegu dolegliwości związanych z wydzielaniem insuliny.

Profilaktyka powikłań

ALA wpływa też na poprawę mikrokrążenia w kończynach i pomaga w zmniejszaniu objawów wynikających z uszkodzenia nerwów (co ma miejsce najczęściej w nogach i na stopach). Takie powikłania znacznie utrudniają życie pacjentów, a czasem wręcz zagrażają życiu. Kwas alfa-liponowy wspiera natomiast organizm w ograniczaniu mechanizmów prowadzących do uszkodzeń nerwów.

Dla kogo jeszcze ALA?

Obiecujące są również badania nad wpływem kwasu alfa-liponowego na zdrowie skóry, mózgu, serca, oczu i nerek. ALA pomaga chronić te narządy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo wspiera oczyszczanie nerek, pracę układu nerwowego i pomaga zapobiegać procesowi starzenia się komórek.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments