Leki z sadu i ogrodu, Przepisy

Ocet jabłkowy – jak stosować dla zachowania zdrowia i urody

Ocet jabłkowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych leków i kosmetyków naturalnych. Sprawdzony przez pokolenia kobiet doskonały środek do pielęgnacji włosów i skóry, lekarstwo działające profilaktycznie i terapeutycznie, pomocne dla zachowania nienagannej sylwetki- podobno w tym celu stosowała sama Kleopatra.
Przed II wojną światową jako pierwszy przeanalizował jego skład i właściwości amerykański lekarz DeForest Jarvis, który odkrył, że jest on znakomitym środkiem odżywczym oraz działa profilaktycznie i leczniczo.

Przydaje się w domowej kuchni do sosów i zakwaszania potraw, oraz jako środek czyszczący i odkamieniacz. Od dawna wiadomo, że ocet jabłkowy reguluje trawienie i przyspiesza przemianę materii, jednak niedawne badania potwierdziły, że pomaga również regulować poziom cukru we krwi i jest włącznikiem genów przyspieszających rozkład tłuszczów przez enzymy, przez co zapobiega wzrostowi masy ciała.Ocet jabłkowy - jak stosować dla zdrowia i urody

Właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zawiera 30 ważnych biopierwiastków, w tym dużą ilość potasu, magnezu, fosforu, sodu, wapnia, siarki oraz witaminy z grupy B, A, E łącznie ponad 50 związków biologiczne czynnych.  Zawiera kwasy mlekowe, cytrynowe i jabłkowy  – bezpieczny i korzystny dla zdrowia, co go odróżnia od octu winnego zawierającego kwas octowy.

Kwas  jabłkowy po połączeniu się z zasadami i składnikami mineralnymi – tworzy glikogen, czyli substancję zapasową magazynowaną w wątrobie i mięśniach. Jest ona źródłem energii, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, łagodzi dolegliwości skórne, działa antyalergicznie. Dodawany do jedzenia hamuje rozwój bakterii E.ColiWłasnoręcznie przygotowany ocet jabłkowy jest bezpiecznym środkiem spożywczym.

Ocet jabłkowy mętny

Ocet jabłkowy  przepis

Kilogram jabłek zetrzeć na tarce wraz ze skórką i gniazdami nasiennymi. Można użyć samych obierek.
Owoce zalać przegotowaną dosładzając miodem lub cukrem – 100 g cukru na litr wody.
Naczynie nakryć gazą i ustawić w ciepłym miejscu na około 10-14 dni.
Gdy ocet jest gotowy odcedzić i przelać do butelek.

Kupując należy pamiętać by produkt był 100% naturalny, niepasteryzowany, niefiltrowany, mętny, który zawiera tzw. „matkę”. Filtrowanie nawet ekologicznego octu pozbawia go enzymów i pożytecznych mikroorganizmów.

Jak stosować ocet jabłkowy

Power-drink dr. Jarvisa
Do szklanki chłodnej wody dodać dwie łyżeczki octu jabłkowego i dwie łyżeczki miodu, wymieszać. Najlepiej przygotować wieczorem i rano wypić. Power-drink daje organizmowi duży zastrzyk energii i pobudza procesy zdrowienia.

Mikstura octowa 
2 łyżki octu rozcieńczyć w ½ szklanki przegotowanej wody, dodać łyżeczkę miodu.
Pić raz lub 2 razy dziennie, w tym raz na czczo by pobudzić od rana metabolizm.
Stosować przy odchudzaniu, problemach trawiennych, w celu oczyszczenia nerek oraz profilaktycznie w zapobieganiu wielu schorzeniom.
Octem można dodatkowo zakraplać sałatki lub inne potrawy, nie przekraczać 6 łyżek na dobę lub by uniknąć problemów trawiennych wypić przed posiłkiem szklankę wody z 1 łyżką octu, ten zabieg pomoże również w produkcji serotoniny, a ta pomaga zachować dobry nastrój.

Herbatka odchudzająca z dawnych poradników medycznych

2 łyżeczki rumianku lub mięty zalać 2 szklankami wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10 minut. Po przestudzeniu dodać 2 łyżki miodu i 2 łyżeczki octu jabłkowego. Picie 2 razy dziennie szklanki napoju powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak zrobić cydr

Nacieranie skóry
Nacieranie skóry octem jabłkowym to metoda sprawdzona przez pokolenia kobiet. Ocet jabłkowy znakomicie oczyszcza skórę, przywraca jej właściwe pH, zapobiega wypryskom, ujędrnia i napina. Zawiera enzymy, które zmniejszają wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie stanów zapalnych. Działa jak naturalny peeling enzymatyczny – usuwa stare, martwe komórki naskórka, pomaga usuwać blizny potrądzikowe.

Wymieszać ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:2 lub w większym rozcieńczeniu odpowiadającym własnym potrzebom. By osiągnąć lepsze efekty można dodać na szklankę mieszanki pół łyżeczki soku z cytryny i pół łyżeczki miodu. Tonikiem nacierać skórę zataczając małe kółka. Zabieg najlepiej wykonywać po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana. Po wyschnięciu skórę najlepiej natłuścić olejkiem. Kuracja przynosi wspaniałe rezultaty, jednak potrzeba cierpliwości aby je uzyskać, widocznych efektów można spodziewać się po kilku tygodniach stosowania, w zależności od stanu skóry i grubości tkanki podskórnej.

Nacieranie skóry octem jabłkowym nadaje się do wszystkich cer, w odpowiednim rozcieńczeniu i z dodatkiem oliwki może być stosowane również dla cery naczynkowej. Mieszankę można stosować również na całe ciało szczególnie obszary objęte cellulitem i miejsca gdzie skóra jest zwiotczała.

Maseczka oczyszczająca
Utrzeć żółtko na gładką masę, dodać łyżkę octu jabłkowego i ciągle mieszając, dolewać 4 łyżki oliwy.
Maskę nałożyć na twarz, szyję i dekolt, omijając wrażliwą skórę ust i oczu. Zmyj ciepłą wodą po 20 minutach.

Kąpiel z octem jabłkowym
2 szklanki octu jabłkowego wlać do wanny lub 2 szklanki octu, ½ litra wody, 3 łyżki suszonych liści mięty wymieszać i podgrzewać na ogniu 10 minut.
Odstawić pod przykryciem na 5 minut. Przecedzić i wlać do kąpieli. Czas kąpieli 15 minut.

Kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego oczyszcza i tonizuję skórę, działa bakteriobójczo na stany zapalne, wypryski, odświeża, dodaje energii, rozpuszcza kwas moczowy przez co łagodzi stany zapalne stawów. Przy problemach ze stawami należy pamiętać by po kąpieli pić dużo wody.
Kąpiel samych stóp likwiduje nieprzyjemny zapach. Do miski z wodą nalać ½ szklanki octu lub wymieszać w stosunku 1-1 z woda i używać w sprayu do spryskiwania stóp.

Ocet jabłkowy do włosów

Płukanka do włosów
Nadaje matowym włosom blask
Do ostatniego płukania włosów przygotować roztwór ½ litra wody i 2 łyżki octu jabłkowego a następnie spłukać włosy. Zapach octu bardzo szybko znika, a włosy będą błyszczące i puszyste.

Płukanka wybielająca zęby
W szklance wody rozpuść łyżeczkę octu, płukać jamę ustną po myciu zębów. Płukanka likwiduje nieprzyjemny zapach.

Oparzenia i poparzenia słoneczne
Aby uniknąć bólu i pęcherzy, należy możliwie najszybciej posmarować oparzone miejsce czystym octem jabłkowym.

Kompres na stłuczenia
¼ szklanki octu podgrzać dodając ½ łyżeczki soli. Gazę nasączyć roztworze, dobrze jest nasmarować szarym mydłem i zrobić okład. Zapobiegnie powstawaniu siniaków, zmniejszy opuchliznę.

Kompres na ból głowy
½ szklanka zimnej wody, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu wymieszać.
W roztworze namoczyć gazę, przykładać na czoło i skronie.
Kompres zmieniać gdy się nagrzeje.

Inhalacja na katar i zatoki
Do 2 szklanek gotującej wody wlać szklankę octu jabłkowego.
Pochylić się nad garnkiem, głowę przykryć ręcznikiem i wdychać opary kilka minut.

cydr butelkowanie

Orzeźwiający switchel

Popularny wśród amerykańskich farmerów od XVI wieku. Doskonały do ochłody podczas upalnych dni, poprawia florę bakteryjną przewodu pokarmowego, chroni komórki przed uszkodzeniami, zapobiega nowotworom i zmniejsza apetyt.

Napełnić 2 litrowy garnek do ⅔ wysokości pokrojonym w kostkę imbirem (ok 1 filiżanka) i wodą.
Doprowadzić do wrzenia, gotować 2 minuty mieszając.
Zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i odstawić na 20 minut, po czym przecedzić.
Do dzbanka wlać ¾ filiżanki syropu klonowego lub miodu, ½ filiżanki octu jabłkowego ⅔ filiżanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Wlewać powoli z dużej wysokości, tak by tworzyły się pęcherzyki powietrza. Na koniec wymieszać.
Napój świetnie smakuje niezależnie od pory dnia czy roku. Można serwować w temperaturze pokojowej lub z lodem albo alkoholem np. wódką czy ginem.

Z octu jabłkowego można przyrządzić oxymel czyli ognisty cydr – lekarstwo na grypę i wirusy PRZEPIS
Przepis na klasyczny cydr TUTAJ 

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments