Ciekawostki, Medycyna ludowa, Porady, Porady babuni, Przepisy, Zioła

Okłady parowe ze skrzypu polnego skuteczne na wiele schorzeń

Okłady parowe ze skrzypu polnego skuteczne na wiele schorzeń

Okłady parowe ze skrzypu polnego są prawie zapomnianą, dawniej popularną metodą zielarską. Skutecznie leczą wszelkiego rodzaju wrzody, mięśniaki, choroby skóry, nerek i pęcherza.

Wielkim zwolennikiem tej metody był Sebastian Kneipp. Uważał, że skrzyp polny jest jednym z najcenniejszych ziół ziół leczniczych. Twierdził, że okłady parowe ze skrzypu są niezastąpione w leczeniu chorób układu moczowego, krwawień i zastarzałych ran.

Okłady parowe ze skrzypu polnego skuteczne na wiele schorzeń

Z kolei słynna zielarka Maria Treben okłady parowe ze skrzypu polecała i z powodzeniem stosowała przy leczeniu raka, zmian nowotworowych i torbieli. Zalecała przy chorobach skórnych, owrzodzeniach, egzemach, łuszczycy, wsypkach, brodawczakach, ropniach i trudno gojących się ranach. Wielu współczesnych zielarzy stosuje te metody – wiadomo, że bardzo pomagają w leczeniu różnego rodzaju guzów.

Jak stosujemy okłady parowe ze skrzypu ?

Metoda jest prosta:

  • W garnku gotujemy wodę do wrzenia
  • 5-6 łyżek drobno pociętego suszonego lub świeżego skrzypu umieszczamy na sicie nad gotującą parującą wodą i przykrywamy.
  • Po paru minutach jak skrzyp zwilgotnieje i się ogrzeje przekładamy zioło do gazy.
  • Przykładamy na chore miejsce.
  • Okład utrzymujemy w cieple co najmniej 2 godziny. Dobrze jest przymocować i postawić na całą noc przykrywając wełnianą chustą.
  • Można robić krótsze kompresy kilka razy dziennie, trzymając okład do wystygnięcia.
  • Ten sam skrzyp używamy 4 razy w ciągu doby, za każdym razem podgrzewając. Później trzeba wyrzucić.
Okłady parowe ze skrzypu – zastosowania

Okłady parowe ze skrzypu przy poważniejszych schorzeniach typu nowotwory, mięśniaki, guzy Maria Treben polecała stosować naprzemiennie z kompresami z ziół szwedzkich.

Bawełnianą chustkę lub gazę należy namoczyć obficie w ziołach szwedzkich. Przykładać na chore miejsce przedtem posmarowane maścią nagietkową lub smalcem. Kompres przykrywa się plastikową folią i obwiązuje ciepłą wełnianą chustą. Ten zabieg stosuje się w południe a okłady parowe ze skrzypu rano lub/i wieczorem.

okłady parowe skrzypu

Okłady parowe przy powiększonych węzłach chłonnych

Na sitko sypiemy 4 łyżki skrzypu. Umieszczamy nad parującą wodą na 8 minut. Sitko nie może być zanurzone w wodzie, zioła powinny zwilgotnieć nad parą.

Ciepły i wilgotny skrzyp umieszczamy na płóciennej chustce i przykładamy na chore miejsca. By nie tracić ciepła całość owijamy ręcznikiem. Ten sam skrzyp używamy trzykrotnie. W tym wypadku wystarczą same okłady ze skrzypu.

Dodatkowo:  

  • W każdym przypadku wskazane jest picie herbatek oczyszczających ze skrzypu polnego, nagietka, krwawnika i pokrzywy.
  • Przy chorobach węzłów chłonnych i układu limfatycznego z ziela przytulii czepnej.
  • Trądzik, wypryski i wszelkiego rodzaju zmiany skórne przemywamy wywarem ze skrzypu, a do herbatek dodajemy fiołek trójbarwny 

Skrzyp polny ma wyjątkową zdolność odtruwania i oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Uzupełnia niedobory krzemu. Związki czynne zawarte w skrzypie  działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Więcej zastosowań i przepisów ze skrzypu polnego TUTAJ 

3.8 8 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments