Porady, Przepisy, Zamiast

Jak zrobić podpiwek z kawy zbożowej i szyszek chmielu

Podpiwek to wspaniały, orzeźwiający, lekko gazowany napój, który dawniej wykonywało się samemu w domu. Obok kwasu chlebowego był chyba najpopularniejszym napojem serwowanym przy żniwach i sianokosach.
Największą popularnością cieszył się w okresie międzywojennym i po wojnie do lat 60-tych. Później jak na rynek weszły coca cola i inne napoje gazowane powoli popadł w zapomnienie.

Podpiwek nie tylko gasi pragnienie, ale dostarcza wielu cennych mikroelementów, w tym sporo witamin z grupy B. Co prawda zawiera sporo cukru, ale cukry poddane fermentacji pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże zostają rozłożone do nieszkodliwych związków, więc nie ma co się obawiać. A więc do dzieła.

jak zrobić podpiwek

Jak zrobić podpiwek krok po kroku

Składniki:
Garść szyszek chmielu
80 g kawy zbożowej jęczmiennej
5 litrów wody niechlorowanej
2 g drożdży piekarniczych w kostce
300 g cukru
1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego
Uwaga: do produkcji podpiwku nie nadaje kawa ekspresowa, musi być kawa wymagająca gotowania, najlepiej jęczmienna albo mająca w składzie poza innym zbożem jęczmień.

1. Chmiel i kawę zalać wodą, doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu 10-15 minut. Zdjąć z ognia, odstawić, przestudzić do miej więcej temperatury pokojowej i przecedzić przez gęste sito.

2. Dodać cukier i kwasek cytrynowy i dokładnie wymieszać. wymieszać. Z całości odlać 1 szklankę płynu, rozpuścić w niej drożdże i ponownie wlać do reszty napoju.

3. Podpiwek przelać do plastikowych butelek po napojach gazowanych maksymalnie do 2/3 ich objętości. Napełnione butelki zgnieść tak, aby płyn wypełnił całe ich wnętrze. Szczelnie zakręcić i odstawić na 24 godziny w temperaturze pokojowej.

4. Następnego dnia upuścić nieco gazu i przenieść butelki w zimne miejsce na około 5 dni. Butelki należy otwierać bardzo powoli upuszczając gaz, zbyt szybkie tempo otwarcia może spowodować że napój zaleje ściany i sufit.

Uwagi:
Podpiwek zawiera nieznaczną ilość alkoholu ok 0,5 %, jak dłużej postoi nieco więcej.
Napój można równie dobrze zrobić bez szyszek chmielowych, ale chmiel dodaje nieco goryczki, poza tym zawiera wiele cennych składników i ma wyjątkowe właściwości.

Zobacz również jak zrobić inny fermentowany napój – cydr jabłkowy PRZEPIS 

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments