Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Porady

Przewlekłe zmęczenie ? Sprawdź co może być powodem

Przewlekłe zmęczenie – syndrom naszych czasów – zatacza coraz większe kręgi. Coraz więcej osób niezależnie od wieku, stanu zdrowia, pory roku, pory dnia odczuwa ciągłe zmęczenie. Budzimy się rano niewypoczęci, bez chęci do robienia czegokolwiek, w ciągu dnia odczuwamy senność, brak koncentracji, znużenie, brak energii, często apatię.

To niestety zapłata za nasz nowoczesny styl życia. Aby wyeliminować przewlekłe zmęczenie wpierw należy ustalić przyczyny – a jest ich kilka.

Przewlekłe zmęczenie Sprawdź co może być powodem

Przewlekłe zmęczenie – możliwe przyczyny

Zbyt mało snu
To jeden z głównych powodów dlaczego coraz młodsi ludzie odczuwają przewlekłe zmęczenie. Niemal codziennie zarywamy noce surfując w internecie, oglądając telewizję czy wykonując inne czynności niż spanie, co ma bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.  Nie słuchamy ciała, które mówi, że nadeszła pora by udać się na spoczynek. Zmuszamy organizm do funkcjonowania, po pewnym czasie mija „kryzys” i odechciewa się spać. Wówczas nawet jeśli chcemy zasnąć to nie możemy. I tak dzień po dniu wypadamy z rytmu narażając się początkowo na przewlekłe zmęczenie i kolejno na szereg chorób. Czym grozi stałe zarywanie nocnego wypoczynku nawet o jedną godzinę przeczytasz tutaj .

Jedyna rada to kładzenie się spać i budzenie o stałych porach, zadbanie o ciemność i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, wyłączenie urządzeń elektronicznych

Zbyt małe nawodnienie 
Brak wody w organizmie daje o sobie znać  zmęczeniem – krew gęstnieje i płynie wolniej, więc do wszystkich komórek dociera mniej substancji odżywczych.  Migreny, przewlekłe zmęczenie i zaburzenia pamięci  – tak reaguje mózg przy niewielkim odwodnieniu.  Należy pamiętać, że pragnienie pojawia się dopiero wtedy gdy organizm już jest odwodniony. Ale i wówczas wiele osób sięga po inne płyny typu soki, herbatę, napoje gazowane. A tymczasem tylko woda reguluje wszystkie procesy w organizmie. Jeśli jesteś dobrze nawodniony, Twój mocz będzie czysty lub jasnożółty. Jeśli jest ciemniejszy potrzebujesz wody.

Zbyt mało „paliwa” 
To, co jesz lub czego nie jesz ma wpływ na stan zdrowia, samopoczucie, poziom energii i sen.  Przetworzona żywność zamiast dostarczać paliwa zaśmieca organizm chemicznymi substancjami.  Niedobory niektórych witamin i minerałów  dosyć często powodują przewlekłe zmęczenie szczególnie witamina C, B¹², D, żelazo, chrom i inne. Ponadto 80% żywności na sklepowych półkach zawiera cukier, a ten obok węglowodanów powoduje nagłe skoki insuliny. W ten sposób wielokrotnie w ciągu dnia zamęczamy trzustkę, a każdorazowy spadek cukru we krwi to uczucie zmęczenia. Jeśli to jest powodem czas zmienić dietę eliminując śmieciowe jedzenie.

Bezdech senny
To poważne zaburzeniem snu, z którego większość osób nim dotknięta nie zdaje sobie sprawy. Przerwy w oddychaniu podczas snu ograniczają dopływ tlenu do krwi a w konsekwencji powodują niedotlenienie całego organizmu. Osoby cierpiące na bezdech senny zwykle głośno chrapią i zawsze cierpią na przewlekłe zmęczenie. Najczęstsze przyczyny bezdechu to nadwaga, alkohol, palenie tytoniu, niedrożne zatoki, powiększone migdałki, zbyt obfite kolacje, pozycja snu na wznak. Doraźnie mogą pomóc inhalacje olejkami eterycznymi, wdychanie waleriany przed snem, niemniej jednak należy wyeliminować przyczynę.

Nieregularne miesiączki - jak wyregulować cykle domowymi sposobami.

Psychika a przewlekłe zmęczenie 
Reakcja na stres, ciągłe napięcie, depresje, wewnętrzna dysharmonia powodują stały odpływ sił witalnych. Najwięcej energii organizm zużywa na procesy trawienne i ..myślenie. Rozgadany, rozklekotany umysł potrafi kompletnie zrujnować życie. Praca fizyczna np. w ogrodzie, ruch na świeżym powietrzu, selekcjonowanie informacji, techniki relaksacyjne typu joga, medytacja, oddech, świadome jedzenie, bycie tu i teraz czyli  oddawanie się w 100% czynnościom jakie w danej chwili wykonujemy potrafią zdziałać cuda. O tym jak zająć umysł choćby podczas gotowania przeczytasz TUTAJ.

Zmęczenie nadnerczy 
To stan kiedy zakłócone zostaje wydzielanie hormonów, głównie kortyzolu przez nadnercza. Przewlekłe zmęczenie i inne objawy ze strony nadnerczy, jak rozpoznać różne fazy choroby, której oficjalnie nie ma i jak jak skutecznie leczyć przy pomocy diety, ziół i olejków eterycznych przeczytasz TUTAJ.

Przewlekłe zmęczenie – czynniki chorobowe 
Osłabiona, chora, źle funkcjonująca wątroba jest odpowiedzialna za odpływ sił witalnych ogólny spadek energii – zioła regenerujące wątrobę TUTAJ. Choroby tarczycy, niedoczynność, Hashimoto , nierównowaga hormonalna, zaburzenia pracy serca, nietolerancje i ukryte alergie pokarmowe, cukrzyca, anemia i infekcje dróg moczowych, do których objawów zalicza się zarówno częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz jaki i osłabienie oraz przewlekłe zmęczenie.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Kaczynska
Anna Kaczynska
5 lat temu

przeczytalam artykul i mam jedno pytanie….dotyczy zmeczenia nadnerczy…..mam bardzo wysoki poziom kortyzolu i aldosteronu oraz caly czas obnizony potas….dostalam od lekarza jakies tabletki, ale nie mam ochoty ich brac, bo wiem ze mi nie pomoga…..cala chemia nie dziala na mnie, musze znac przyczyne i wtedy mozna reagowac….czy moglbys zamiescic cos wiecej na ten temat??? bardzo prosze, juz wydrukowalam artykul i bede go dokladnie studiowac, bo chce wiedziec jak w naturalny sposob mozna doprowadzic organizm do calkowitego balansu…..dziekuje z gory….

Anna Kaczynska
Anna Kaczynska
5 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

wlasnie ten artykul sobie wydrukowalam i studiuje, ale to mi zbyt wiele nie tlumaczy, dlatego spytalam o wiecej….