Artykuł sponsorowany

Sekret udanego wypoczynku – materac z pianką memory

Sekret udanego wypoczynku materac

Nocny wypoczynek to bardzo ważny element naszego życia. Dzięki niemu możemy zregenerować nasze siły, by stawiać czoła wyzwaniom dnia. Problem w tym, że często nie dbamy należycie o jakość naszego snu.

Sekret udanego wypoczynku

Dotyczy to także wyboru łóżek – przez lata, ze względu na mały metraż mieszkań, spaliśmy na rozkładanych wersalkach czy małych kanapach. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dobre łóżko to inwestycja nie tylko we własny komfort, ale i zdrowie. Bardzo istotny jest również materac – kiepski może przyczynić się do bólu karku czy pleców, a w efekcie problemów ze snem. Jednak ilość materaców na rynku może przyczynić się do kłopotu z wyborem właściwego. Ostatnio szczególnie pożądany stał się materac z pamięcią kształtu. Jakie jest działanie materaca memory i jak dobrać odpowiedni?

Skąd się biorą zaburzenia snu?

Liczby nie kłamią: według statystyk, problemy ze snem ma już około 30-40 proc. populacji (za: Błońska, Gotlib; 2012). Szczególnie często dotykają one kobiet, ale za to skarży się na nie całe społeczeństwo, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Zdarza się jednak, że z wiekiem objawy zaburzeń snu nasilają się coraz bardziej. Zaburzenia snu nie ograniczają się tylko do popularnych problemów z zasypianiem czy bezsenności. Istnieją również tak zwane parasomnie, czyli jakościowe zaburzenia snu. Należą do nich lunatykowanie, lęki nocne, paraliże przysenne i rozmaite zaburzenia ruchowe. Parasomnie najczęściej dotykają dzieci.

Istnieje wiele hipotez dotyczących genezy zaburzeń snu, jednak wiele wskazuje na to, że najczęściej jest to stres. Potwierdzony już został związek zaburzeń snu z depresją, kłopotem są także przewlekłe bóle, przez które nie możemy zasnąć w nocy. Inny powód to praca zmianowa, która rozregulowuje nasz ustalony rytm dnia i nocy, a także brak higieny snu, czyli częste nocne imprezowanie lub nauka i praca po nocach. Ogólnie, brak regularności w przypadku nocnego wypoczynku bardzo nam szkodzi. Specjaliści z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie przypominają, że czasami podłoże zaburzeń snu jest bardzo skomplikowane i wymaga porady lekarskiej. Jednak bardzo często za zły sen odpowiadają nasze nawyki, a także tak prozaiczne kwestie, jak źle dobrany materac czy poduszka.

Pianka memory – zainwestuj w dobry sen

Dużym zainteresowaniem wśród osób ceniących zdrowy nocny wypoczynek cieszą się materace wypełnione pianką memory. To nowoczesny materiał, często wykorzystywany w produkcji poduszek ortopedycznych. Stworzyli go naukowcy z NASA jeszcze w latach 70 XX wieku. Jego celem było wspomaganie astronautów przebywających w kosmosie.

Jakie są zalety pianki memory?

Z pewnością wysoka odporność na nacisk i elastyczność. Materac wypełniony pianką memory z łatwością dopasowuje się do kształtu ciała. Jest też bardzo wytrzymały i cechuje się długą trwałością. Ma przewiewną strukturę, więc nie musimy martwić się o regulację temperatury czy nagromadzenie się wilgoci. Jest też idealnym rozwiązaniem dla alergików – stwarza bowiem niekorzystne warunki do rozwoju roztoczy, pleśni oraz bakterii.

Pianka memory idealnie dopasowuje się do temperatury ciała i ciężaru śpiącego. Amortyzuje też wstrząsy – to istotne, gdy na jednym dużym materacu śpią dwie osoby. W przypadku zwykłego materaca będziemy bowiem odczuwać każde poruszenie partnera czy partnerki. Materac z pamięcią kształtu pochłania ruch i pozwala nam nie budzić się za każdym razem – a spokojny i nieprzerwany sen to gwarancja właściwego odpoczynku.

Sekret udanego wypoczynku materac

Materac memory TEMPUR® – gwarancja dobrego snu

Jak wybrać odpowiedni materac z pamięcią kształtu?

Liderem materaców memory jest z pewnością marka TEMPUR® . Producentom materaców i poduszek TEMPUR® jako jedynym udało się zdobyć certyfikat najwyższej jakości wystawiany przez NASA i Fundację Kosmiczną. Oznacza to, że spełniają one ściśle naprawdę rygorystyczne normy – a technologiczna jakość ich produktów to najwyższa półka wśród wyposażenia sypialni.

Co wyróżnia materac memory TEMPUR® od innych materaców z pamięcią kształtu?

Przede wszystkim marka TEMPUR® zlikwidowała w swoich produktach potencjalne wady pianki memory. Niektórzy użytkownicy tego rodzaju materaców skarżyli się na zatrzymywanie temperatury przez piankę, co kończyło się nieprzyjemnym rozgrzaniem materaca. W materacach memory TEMPUR® producenci postawili na otwartą strukturę pianki, dzięki czemu jest ona wyjątkowo przewiewna i zapewnia śpiącemu przyjemny chłód.

Zalety pianki memory w materacach marki TEMPUR® to również zdolności do redukowania nacisku, co sprzyja redukcji bólu bioder, pleców oraz szyi. To właśnie produkty TEMPUR® wykorzystywane są w placówkach medycznych – materiał ich materaców pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych odczuć. To duży postęp technologiczny – z reguły bowiem pianka memory nie pogłębia doznań bólowych, ale ich również nie zmniejsza. Tymczasem materace TEMPUR® przynoszą ulgę osobom zmagającym się z przewlekłym bólem.

Zalety pianki memory – pozostałe korzyści TEMPUR®

Materace marki TEMPUR® mają też kilka praktycznych walorów. Przede wszystkim – łatwo je czyścić. Większość standardowych materaców z pianką memory nie posiada pokrowców, co staje się kłopotliwe w przypadku próby odświeżenia miejsca do spania. Jednak każdy z materaców TEMPUR® posiada łatwy do odpięcia pokrowiec, który można błyskawicznie wyprać – dzięki czemu podczas snu cieszymy się jego stuprocentową świeżością.

Użytkownicy pianki memory skarżą się także niekiedy na twardość standardowego materaca z tym materiałem. Na szczęście, projekt TEMPUR® łagodzi to odczucie. Producent oferuje również gamę stopni twardości – tak, by każdy mógł wybrać sobie taki rodzaj materaca, na jakim najlepiej mu się śpi.

Materac z pamięcią kształtu często ma też krótką żywotność – zaczyna się rozchodzić, co powoduje słabsze podparcie dla ciała. Marka TEMPUR® postawiła na uczciwe rozwiązanie: ich materace mają aż dziesięć lat gwarancji. To naprawdę świetna i długoletnia inwestycja w dobry i zdrowy sen!

Źródła:

  • Błońska, Barbara Katarzyna, and Joanna Gotlib. „Występowanie zaburzeń snu wśród studentów.” Medical Review 4 (2012): 485-497.
  • Haeitzman, Janusz. „Zaburzenia snu-przyczyna czy skutek depresji?.” Psychiatria Polska 43.5 (2009).
  • Kasperczyk, Janusz, and Jadwiga Jośko. „Analiza czynników odpowiedzialnych za złą jakość snu u studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.” Hygeia Public. Health2012 47.2 (2012): 191-195.
  • materiały IPiN Szpitala im. Sobieskiego w Warszawie
  • http://www.sen-instytut.pl/slownik/pokaz/9.html
  • https://pl.tempur.com/tempur-a-pianka-memory.html
  • https://kobieco.pl/materac-z-pianka-memory/
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments