Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Porady, Profilaktyka, Przepisy, Sprawdzone efekty

Serce – najważniejszy organ. Co szkodzi i jak poprawić jego pracę ?

Serce - najważniejszy organ. Co szkodzi i jak poprawić jego pracę

Serce zaczyna bić już w 16 dniu po zapłodnieniu. To ono wysyła impulsy zawierające informację do wykształcania innych organów. W ostatnich latach nauka dochodzi do wniosku, że jest serce nadrzędnym organem z własnym funkcjonalnym „mózgiem”.

Serce emituje najsilniejszy sygnał elektromagnetyczny tworząc wokół pole w rodzaju hali przekaźnikowej pełnej informacji, emocji. Rytm serca, a dokładniej pulsujące fale energii działają jako nośnik informacji, synchronizującej i koordynującej pracę całego ciała. Wpływają na pracę mózgu i pozostałych organów. Stąd diagnoza z pulsu praktykowana od tysięcy lat w medycynie wschodniej z największą dokładnością potrafi wychwycić pierwsze objawy zaburzeń. Na podstawie pulsu domowym sposobem możemy odczytać nietolerancje pokarmowe.

Według ajurwedy serce jest siedzibą ojas czyli esencji życia, prany i umysłu. Wiek biologiczny można określić po stanie serca. Dołóżmy więc odpowiednich starań aby o nie odpowiednio zadbać. Pamiętajmy, że serce pracuje nieustannie. Nieprzerwanie pompuje krew transportującą tlen, hormony i składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała.

zdrowe serce

Co szkodzi sercu ?

Serce zapisuje w pamięci wszystkie przeżycia, uczucia, emocje, traumy i stres traumę. Do osłabienia serca przyczynia się:

  • wyniszczający tryb życia, nieodpowiednie odżywianie
  • poczucie niekochania, braku miłości – nawet subiektywne, nie mające odbicia w rzeczywistości
  • przemęczenie fizyczne i psychiczne
  • niedobory snu
  • uczucie smutku, żalu
  • ekstremalne skrajne emocje, podekscytowanie, „nadmierna radość nadwyręża serce”
  • brak pewności , szacunku do siebie
  • infekcje wirusowe, bakteryjne
  • brak ruchu lub nadmiar sportów wysiłkowych
  • nadmierna otyłość
  • osłabienie funkcji nerek, jelita cienkiego, trzustki, śledziony

Serce rządzi naszym wewnętrznym nastrojem, odpowiada za wolę i lubi harmonię. Każdy nadmiar lub niedobór zaburza równowagę na poziomie serca. Tak samo postępowanie wbrew wewnętrznym przekonaniom i własnej woli.

Serce domaga się uwagi

Kiedy serce domaga się uwagi zaczyna wysyłać subtelne, łatwe do przeoczenia sygnały np:

  • Szybsze męczenie się, brak tchu
  • Swędzenie, pieczenie na podeszwach stóp lub wewnętrznych stron dłoni
  • Zmiany na policzkach, zaróżowienie bez przyczyny
  • Opuchnięte lub opadające górne powieki
  • Zwiotczała skóra pod podbródkiem
  • Pieczenie języka
  • Powtarzające się problemy z jelitem cienkim, przelewania, pobolewania, wzdęcia
  • Skłonność do łatwego „łapania” pasożytów

Jeśli nie poświęcimy uwagi w początkowym okresie kiedy serce słabnie jego stan się będzie się pogarszał. Stopniowo mogą pojawiać się objawy świadczące o osłabieniu mięśnia sercowego, zaburzeniu krążenia, niewydolności. Są to np. oznaki zmęczenia, braku sił, uczucia zimna w nogach, zawroty głowy. Wtedy powinniśmy zmienić tryb życia i wzmocnić serce ziołami.  Zawał serca nigdy nie pojawia się nagle, ciało wcześniej daje sygnały.

Serce - najważniejszy organ. Co szkodzi i jak poprawić jego pracę

Jak zadbać o serce ?

Kiedy długo jesteśmy w stresie, poczuciu braku miłości, żalu, smutku  serce to odczuwa i powinniśmy je wzmocnić. Możemy zastosować zioła i starać się odwrócić emocje. Jednym ze sposobów jest wzbudzanie uczucia wdzięczności. Badania dowodzą, że praktykowanie uczucia wdzięczności ma zbawienny wpływ na serce. Możemy to robić np. zapisując codziennie wieczorem 3 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni tego dnia. Mogą to być drobne, codzienne sprawy choćby dobry posiłek, wygodne łóżko, dach nad głową. Nie każdy ma tyle szczęścia by się tym cieszyć. Więcej o tym jak praktykować wdzięczność TUTAJ  

Zioła i odżywianie

By wzmocnić serce możemy przez pewien czas stosować zioła np.  głóg, dziką różę, serdecznik, wrzos, czarną malwę. Przepisy ziołowe dla wzmocnienia serca TUTAJ, pomagają przy zmęczeniu, niewydolności, osłabieniu serca. Jednocześnie uspakajają i pomagają na dobry sen.

Serce potrzebuje dobrego tłuszczu. Kwasy tłuszczowe niemal w 80% stanowią główne źródło energii. Wszelkie odtłuszczone produkty, oleje roślinne, margaryny nie zapewnią sercu energii. Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych są główną przyczyną miażdżycy, chorób serca i układu krążenia. [1] Dla zdrowia serca korzystna jest oliwa z oliwek i wbrew temu co się mówi prawdziwe masło, smalec. Serce potrzebuje żywności bogatej w selen, witaminy z grupy B, magnez, potas, krzem i cynk.

serdecznik ziele serce

Naturalne sposoby wzmocnienia serca

Złota woda
Złoto działa na serce uzdrawiająco. Wzmacnia układ nerwowy, poprawia pamięć i odporność. Energię ze złota możemy czerpać przygotowując złotą wodę. Do rondelka z 2 szklankami wody wkładamy łańcuszek lub inną złotą biżuterię. Najlepsze jest 24 karatowe złoto. Gotujemy do odparowania połowy wody.

Pijemy po łyżeczce 4-5 razy dziennie by dodać sercu energii, wzmocnić funkcje umysłowe i pobudzić czystą uważność. Proces przygotowywania złotej wody nie narusza samego metalu. Podobnie możemy przygotować ryż. Św Hildegarda polecała złote wino, placuszki ze złotem także na reumatyzm.

Imbir
Jest ważny dla serca, jedzenie każdego dnia odrobiny imbiru zapobiega atakom serca. Możemy pić herbatkę ze świeżego imbiru lub dodawać do potraw.

Gałgant
„Kogo boli serce i jest słaby na sercu, niech zje szybko dość gałgantu, a będzie się miał lepiej” pisała św. Hildegarda. Można zażywać sproszkowany gałgant z miodem lub zrobić winko.
20 gr korzenia gałgantu gotujemy w litrze białego wina, dodajemy kilka łyżek miodu, zdejmujemy szumowiny i gorący rozlewamy do butelek. Pijemy kieliszek 3-4 razy dziennie.
gorący płyn do małych buteleczek. Wypijać kieliszek 3-4 razy dziennie. Winko wzmacnia i rozwesela serce. Inna receptura św Hildegardy wzmacniająca serce i poprawiająca jego pracę to słynne Winko pietruszkowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments