Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Medycyna ludowa, Nauka, Profilaktyka, Warto wiedzieć

Serwatka pomaga w odbudowie komórek, regeneruje organizm

Serwatka pomaga w odbudowie komórek, tkanek, skóry i mięśni

Serwatka to półprzezroczysty, żółto zielonkawy płyn, który uzyskujemy po odciśnięciu twarogu. Zwykle przy odcedzaniu twarożku serwatkę wylewamy nie zdając sobie sprawy, że jest cenniejsza niż stała masa.

W tradycyjnych kuchniach, gdzie nic się nie marnowało serwatkę wykorzystywano do celów kulinarnych, kosmetycznych i leczniczych. Greccy lekarze nazywali srewatkę „wodą leczniczą” ze względu na właściwości regenerujące organizm.

Serwatka i pewna legenda

W XV do XVII wieku w czasach Karola I w Anglii żył chłop o nazwisku Old Thomas Parr. Tablica upamiętniająca [1] tego prostego człowieka znajduje się w Zakątku Poetów w opactwie westminsterskim wśród tablic znakomitych  poetów i pisarzy takich jak Szekspir czy Byron.

Parr znalazł się w tym zaszczytnym miejscu ze względu na sędziwy wiek którego dożył – według ksiąg 152 lata. Legenda mówi, że pewnego dnia sędziwego Parra sprowadzono na dwór i przedstawiono królowi. W dzienniku słynnego lekarza królewskiego Williama Harveya zachował się zapisek: Thomas Parr sędziwy wiek zawdzięcza ubogiej diecie. Jego codzienne menu składa się z mleka sera i chleba razowego. Zaś podstawę diety stanowi serwatka.

Serwatka pomaga w odbudowie komórek, tkanek, skóry i mięśni

Niezależnie ile prawdy w legendzie serwatka niegdyś powszechnie używana w ostatnich dekadach została uznana za odpad. Obecnie w centrach naukowych odkrywa się  lecznicze właściwości serwatki.  W USA serwatka już została wpisana do oficjalnego katalogu leków. Oczywiście lepsza jest jednak w formie naturalnej.  Tam gdzie człowiek przyłoży rękę – tam niszczy.

Serwatka właściwości

Mówi się że białko serwatkowe jest cenniejsze niż białka z jaj.  Stymuluje nerki, wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Aminokwasy rozgałęzione z serwatki krowiej i koziej mają właściwości oczyszczające. Przyspieszają odtruwanie i eliminowanie toksyn.

Wszystkie składniki odżywcze zawarte w serwatce ekspresowo docierają do komórek ze względu na bardzo niskie pH i bardzo dobrą przyswajalność. Litr serwatki to tylko 360 kcal, mniej niż połowa tej samej ilości świeżego mleka. Regularnie spożywanie serwatki aktywuje wiele funkcji fizjologicznych i pomaga w odchudzaniu .

Delikatna formuła serwatki nie wywołuje nawet małych dzieci żadnych ubocznych. Reguluje prac jelit i poprawia jelitowy system odpornościowy. Dlatego jest zalecana dla każdego, chorych, zdrowych, osób w podeszłym wieku i dzieci.

Zawiera wysokiej jakości i łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Białka, witaminy szczególnie z grupy B, minerały w tym wapń, sód, fosfor i jod.  23 aminokwasy, 11 enzymów i kwasy w tym pantotenowy. Znakomity zestaw dla zdrowia bo pomaga w szybkiej odbudowie komórek.

Serwatka zawiera m.in
  • Laktoferynę – wielofunkcyjne białko podobne do jonów żelaza. Działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i hamuje wnikanie wirusów do komórek.
  • Albuminy – bogate w aminokwasy, które wspomagają białe krwinki w zwalczaniu infekcji. Zwiększają aktywność przeciwutleniaczy.
  • Immunoglobuliny – wzmacniające system immunologiczny
  • Probiotyczne bakterie kwasu mlekowego – niezbędne dla utrzymania równowagi flory bakteryjnej
  • Bioaktywne peptydy – wspomagające serce, układ nerwowy, krwionośny i procesy fizjologiczne
  • Cysteinę – prekursor glutationu – najsilniejszego przeciwutleniacza w organizmie
  • Beta-laktoglobulinę aminokwas niezbędny w leczeniu zaawansowanej choroby wątroby i marskości

serwatka samo zdrowie korzysci

Systematyczne picie serwatki pomaga
  • w zwalczaniu infekcji wywołanych wirusami, bakteriami, grzybami, kandydozą
  • uregulowania trawienia
  • w chorobach jelitowych i pęcherzyka żółciowego
  • unormowania ciśnienia krwi
  • w chorobach nerek i wątroby
  • dla ogólnego wzmocnienia

Nie wiadomo tak naprawdę, czy Old Thomas Parr przeżył ponad 152 lata. Ale można sobie wyobrazić jak codziennie doił swoja krowę, z części mleka robił świeży twarożek, być może dodawał świeże zioła z ogródka dla smaku i poprawy trawienia. A serwatkę po prostu wypijał i używał do celów kosmetycznych bo ta także jest znakomitym i idealnym dla skóry środkiem odmładzającym. Nasze babcie irygacjami z serwatki rozwiązywały problemy ginekologiczne.

Jak zrobić serwatkę

Świeże naturalne mleko od krowy lub kozy nastawiamy na zsiadłe i trzymamy w cieple aż się płyn wyraźnie oddzieli. Mleko dobrze jest wcześniej podgrzać. Wlewamy na gęste sitko i pozwalamy powoli odsączać. Proces może trwać nawet kilka godzin. Po przecedzeniu otrzymamy smaczny naturalny twarożek, który zbierze się na sitku. W naczyniu po odcedzeniu pozostanie serwatka gotowa do wypicia. W przypadku uczulenia na kazeinę lub białka mleczne,  serwatkę możemy zagotować i zebrać fusy oddzielając białko.

jak zrobić serwatka jak używać

4.8 8 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bibik
bibik
7 lat temu

mleko zsiadłe Szanowni Państwo należy podgrzać do temp. ok 50 stopni aż będzie ścinało się białko i dopiero wtedy pozyskujemy twarożek/serek biały i serwatkę a nie z samego przetrzymywania mleka zsiadłego

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
7 lat temu
Reply to  bibik

Bez podgrzewania w ciepłym pomieszczeniu np. kuchni bez problemu z zsiadłego mleka pozyskujemy twaróg i serwatkę

Staszek
Staszek
7 lat temu

Witam ja do robienia twarogu uzywam grzybka tybatanskiego i jest swietny

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
6 lat temu

Niekoniecznie, my robimy bez podgrzewania na ogniu jeśli stoi w dosyć ciepłym miejscu. Gospodynie podgrzewały by przyspieszyć proces, a nie dlatego że się ser nie zrobi

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

A czy zagotowujac takie „mleko” ktore juz swoje odstalo nie zniszczymy wlasciwosci serwatki ? Oczywiscie serwatka mi sie oddziela, ale zastanawiam sie czy przegotowywac czy jedynie podgrzewac ?

Janusz
Janusz
6 lat temu

co za bzdury. Serwatka jest bogata w laktozę. Z czasem człowiek traci zdolność rozkładania laktozy, a nieprzyswojona laktoza jest pożywką dla bakterii, co powoduje dolegliwości jelitowe. Mleko i serwatkę powinny pić tylko dzieci – tak jak chciała natura, i tak jak robią to każde inne ssaki.

Pawel Wojtowicz
Pawel Wojtowicz
6 lat temu
Reply to  Janusz

moze i tylko dzieci. ale ja pije ok litr mleka dziennie od kilkudziesiecu lat i swietnie sie mam a mam 50 lat. wiec bzdury to ty napisales

marek
marek
5 lat temu
Reply to  Janusz

Sam jesteś bzdurą. Zanim kazeina oddzieli się od serwatki to do tego czasu bakterie mlekowe w większości rozłożą laktozę na metabolity.

Leokadia
Leokadia
4 lat temu
Reply to  Janusz

Bzdury Januszu pis
zesz, nie ma lepszych bakteri ktore reguluja prace jelit ludzi i zwierzat

Gosia
Gosia
4 lat temu

Gdzie mogę kupić mleko naturalne do zrobienia serwatki?

Elżbieta
Elżbieta
4 lat temu
Reply to  Gosia

W Szczecinie kupuję w mlekomacie – jest ich kilka w mieście. Takie świeże mleko, żeby spożyć, powinno być podgrzane do ok. 60-70 st. C, aby spasteryzować, gdyż nie wiadomo, jakie są bakterie, ale jeśli na zsiadłe, to kwas mlekowy zrobi swoje z bakteriami, więc zdrowe będzie.

pawciopp
pawciopp
3 lat temu
Reply to  Gosia

Nigdzie .Zakazali nam sprzedaży świeżego mleka w ogólno dostępnych punktach.

Aga
Aga
11 miesięcy temu
Reply to  pawciopp

U rolnika.. poki jeszcze ma..

Karolina
Karolina
3 lat temu

Po podgrzaniu powyżej 42 stopni, to z bakterii raczej nie wie zostanie. A wszelkie białka ulegną denaturacji.