Ciekawostki, Porady, Porady babuni, Warto wiedzieć, Właściwości i zastosowanie

Sól Epsom zastosowania dla ciała, w domu i ogrodzie

Sól Epsom zastosowania dla ciała, w domu i ogrodzie

Sól Epsom, z uwagi na smak zwana gorzką, przez dziesięciolecia była popularnym, środkiem wykorzystywanym leczniczo, kosmetycznie i w gospodarstwie domowym.

Nazwa pochodzi od angielskiej miejscowości Epsom, skąd pierwotnie była pozyskiwana poprzez odparowywanie siarczanu magnezu z tamtejszych wód mineralnych.

Sól Epsom zastosowania dla ciała, w domu i ogrodzie

Sól Epsom to czysty związek mineralny. Zawiera jony siarki i magnezu, dające wiele korzyści, między innymi

  • Gorzka sól oczyszcza z toksyn,
  • Poprawia krążenie
  • Przyspiesza przemianę materii,
  • Niszczy zarazki, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
  • Odmładza, relaksuje, redukuje stres i napięcie,
  • Łagodzi bóle, pomaga w bezsenności,
  • Obniża ryzyko stwardnienia tętnic, tworzenia się zakrzepów,
  • Ze względu na zawartość siarki ma rewelacyjny wpływ na włosy, paznokcie i skórę.
Sól Epsom zastosowania

Kąpiele z solą Epsom

Do wanny ciepłej wody wsypać 2 szklanki soli Epsom. Można dodać kilka kropli ulubionych olejków eterycznych. Czas kąpieli 15-20 minut.

W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć ucieka ze skóry, solanka wytwarza na niej płaszcz ochronny. Minerały wnikają do wnętrza naskórka, u uciekają z niego toksyny. Dodatkowa korzyść to uzupełnienie niedoboru magnezu, który najlepiej wchłania się przez skórę.

Kąpiel z solą Epsom odpręża, wspomaga układ  krwionośny, łagodnie obniżając ciśnienie krwi. Chroni przed zawałem serca i chorobami naczyń krwionośnych. Łagodzi skutki stresu: rozdrażnienie, niepokój, trudności z zasypianiem. Wspomaga koncentrację, uśmierza bóle napięciowe, rozluźnia i regeneruje mięśnie, niwelując zakwasy i przykurcze.

Kąpiele w soli Epsom  warto stosować przy przeziębieniu, infekcjach bez gorączki, bezsenności, napięciu nerwowym, bólach głowy, mięśni, ogólnym zmęczeniu, niedoborach magnezu.

Sól Epsom zastosowania dla ciała, w domu i ogrodzie

Środek na przeczyszczenie
W razie potrzeby rozpuścić 1 płaską łyżkę gorzkiej soli w szklance letniej, przegotowanej wody i wypić.

Zastosowania kosmetyczne i pielęgnacyjne

Pielęgnacja włosów
Wymieszać z odżywką do włosów w stosunku 1:1. Nałożyć na włosy, po 20 minutach zmyć. Eliminuje toksyny i oczyszcza skórę głowy. Pomaga przy łupieżu, nadmiernym łojotoku, ogólnie wzmacnia włosy.

Oczyszczanie twarzy
Pół łyżeczki soli Epsom wymieszać z oliwą z oliwek, olejkiem migdałowym, arganowym lub żelem oczyszczającym. Wykonać delikatny masaż i zostawić na kilka minut. Oczyszcza pory, odświeża, działa antybakteryjnie. Stosuje się na cerę trądzikową, tłustą, łojotokową.

Peeling do ciała
Garść soli wymieszać z oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub masłem shea. Wymasować delikatnie  na ciało przed kąpielą.

Pielęgnacja stóp
Na zmęczone, zrogowaciałe, opuchnięte lub zaatakowane grzybicą stopy stosuje się peeling. Wymieszać sól Epsom, oliwę z oliwek i nieco soku z cytryny. Po peelingu wymoczyć stopy w misce wody z ½ szklanką soli.

sól epsom

Lekkie oparzenia słoneczne
Przygotować roztwór ze szklanki wody i 2 łyżek soli Epsom.  Dodać soku, miąższu, lub żelu z aloesu. Po wymieszaniu przelać do butelki z rozpylaczem i spryskiwać podrażnione miejsca.

Ukąszenia owadów, szczególnie komarów
Przygotować roztwór ze szklanki wody i 2 łyżek soli Epsom. Zamoczyć w nim gazę i robić okłady. Zmniejsza ogniska zapalne, niweluje świąd.

Drzazgi
Miejsce z wbitą drzazgą moczyć w roztworze wody z solą. Drzazga łatwiej wyjdzie, zapobiegnie infekcji.

W domu i ogrodzie

Pranie
Sól zmiękczająca pranie. Do pralki wsypać 1/4 szklanki soli, można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Czyszczenie 
Wymieszać sól Epsom z octem i sodą oczyszczoną. Można dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Mieszanka bardzo dobrze czyści i nabłyszcza fugi, płytki i urządzenia sanitarne.

W ogrodzie 
Nawóz dla roślin , od czasu do czasu można wzbogacić solą Epsom. Łyżka soli na 2-3 litry wody do podlewania kwiatów i roślin ogrodowych i  doniczkowych.  Użyźnia glebę, sprawi, że rośliny będą lepiej rosły.  Odstraszacz owadów i ślimaków. Roztworem wody z solą spryskuje się rośliny zaatakowane przez insekty. Można posypać solą grządki, na których zagnieździły się ślimaki.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments