Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Szanta zwyczajna – na płuca, serce, nerwy i ogólne wzmocnienie

szanta właściwości lecznicze, szanta na co pomaga

Szanta zwyczajna [Marrubium vulgare] inaczej krzecina jest uniwersalnym ziółkiem o szerokich właściwościach leczniczych.

W starożytności wierzono, że odpędza złe moce stosowano jako odtrutkę. W średniowieczu krzecinę powszechnie uprawiano w przyklasztornych ogrodach, chorym na gruźlicę sok z szanty z dodatkiem miodu. A w XVII wieku zaczęto używać do produkcji piwa.

szanta właściwości lecznicze, szanta na co pomaga

Szanta była ulubionym ziołem św. Hildegardy, uważała ją za cudowny środek na przeróżne choroby. „Jest ciepła, ma w sobie wystarczającą ilość soku i pomaga na różne choroby. A jeśli ktoś ma chore (słabe) i popękane wnętrzności, to niech pije ją często, a to je wyleczy”. Ziele polecał Paracelsus, ks. Kneipp, słynny szwajcarski zielarz Kunzle. 

Szanta zwyczajna

Nazwa botaniczna pochodzi od hebrajskiego marrob, co oznacza gorzki sok jednej z roślin używanej w Palestynie podczas święta Paschy. Szanta jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnowatych. Z wyglądu przypomina jasnotę białą, ale jest jaśniejsza.szanta jak wygląda, jak rozpoznać

Wyrasta do wysokości od 30 do 60 cm. Ma wzniesione gałęziaste łodygi z których wyrastają karbowane liście. Dolne zaokrąglone, górne jajowatego kształtu pokryte jasnymi włoskami, w dotyku filcowate.

Dziko szanta rośnie przy drogach, na łąkach i pastwiskach. Ale coraz trudniej ją znaleźć, z winy człowieka jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.  Ale można uprawiać w ogródkach, jest niewymagającą wieloletnią rośliną i bez problemu przetrzymuje zimę.

Surowcem leczniczym jest ziele zbierane przed i w czasie kwitnienia.

Tradycyjne zastosowania

Zapiski wskazują, że szantę stosowano w celach leczniczych już ponad dwa tysiące lat temu. Starożytni Egipcjanie nazywali „nasieniem Horusa”, stosowali jako antidotum na trucizny i panaceum na choroby układu oddechowego.

Paracelsus nazywał roślinę „lekarstwem na płuca”. W XVII wieku, Nicholas Culpeper pisał: „Syrop zrobiony z tej rośliny, uważam za doskonałą pomoc w usuwaniu twardej flegmy i zimnej wydzieliny z płuc osób starszych, zwłaszcza tych, które mają astmę i mają krótki oddech”.

Profil energetyczny
Smak: Gorzki, słony, ostry
Energetyka: Chłodzi, osusza
Tkanki: Płuca, śledziona
Działanie: Usuwa patologiczne ciepło, flegmę, tonizuje śledzionę, porusza energię Qi, uspokaja drżenia

Medycyna wschodnia wykorzystuje szantę w leczeniu uporczywego kaszlu i przekrwienia zatok. Jako zioło chłodzące skuteczne w obniżaniu gorączki, łagodzenia bólów głowy, objawów przeziębienia i grypy, które dotykają okolic głowy, szyi, klatki piersiowej. W doleglwościach trawiennych, przy skurczach, drżeniu, drgawkach.  Zewnętrznie w leczeniu półpaśca, zmian skórnych, egzemy, owrzodzeń i ran. Oraz jako środek do płukania gardła i jamy ustnej przy infekcjach.

W medycynie współczesnej

Szanta jest bogata w olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, śluzy, sterole, saponiny. Główny związek marubina, który wyłącznie występuje w szancie, ma działanie mukolityczne, rozrzedzające flegmę i rozluźniające  drogi oddechowe. Pomaga łagodzić kaszel, katar, zatkane zatoki.

szanta, ziele szanty

Roślina jest przydatna szczególnie w zakresie wspomagania układu oddechowego i dobrego samopoczucia w okresie przeziębień i grypy.  Pomaga przy nawracających infekcjach gardła powiązanych z przewlekłym przekrwieniem wątroby. Również w przypadku, gdy ból gardła utrzymuje się długo po zakończeniu infekcji.  Łagodzi ból, koi błony śluzowe, obkurcza naczynia krwionośne. Przy grypie pomaga „wypocić” gorączkę.

Działanie: wykrztuśne, przeciwbólowe, moczopędne, oczyszczające, rozkurczowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, napotne, odrobaczające, przeciwnowotworowe, łagodnie uspokajające

  • Rozszerza naczynia krwionośnie, tonizuje serce i układ nerwowy
  • Łagodzi kaszel, upłynn
  • ia i odkaża wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie
  • Działa łagodnie, nie wysusza błon śluzowych, ale delikatnie oczyszcza
  • Poprawia pracę wątroby, dróg żółciowych, łagodzi podrażnienia żołądka i błon śluzowych jelit
Wskazania do zastosowania
  • Uporczywy kaszel, nieżyt oskrzeli, zapalenie opłucnej, astma, rozedma płuc, koklusz, świszczący oddech
  • Przekrwienie zatok, ból gardła, zapalenie błon śluzowych, grypa, przeziębienie z gorączką, zaczerwienione oczy
  • Zaburzenia trawienia, kamica żółciowa, żółtaczka, obrzęk wątroby, śledziony
  • Zaburzenia czynności serca, kołatanie, nadciśnienie [1]
  • Osłabiony układ nerwowy, nerwica
  • Hemoroidy, infekcje intymne, nadmierna potliwość stóp, zapalne zmiany skórne
  • W schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, skurczach bolesnych szantę łączy się stosuję się z miętą, mniszkiem, krwawnikiem, koprem włoski, bobrkiem trójlistnym.
  • W nerwowości, niemiarowości bicia serca z głogiem, walerianą, melisą i miłkiem wiosennym.
  • W mieszankach wykrztuśnych można łączyć z macierzanką babką, ślazem, pierwiosnkiem. Dwie łyżki szanty lub mieszanki na 2 szklanki wrzątku.  10 minut się parzy i pije 2-3 razy dziennie.
  • W leczeniu chorób płuc szantę dobrze jest łączyć z podbiałem, dziewanną , lobelią, prawoślazem, lukrecją i hyzopem . Dodanie odrobiny miodu do herbatki łagodzi mocno gorzki smak.

Szanta przepisy lecznicze

Napar z szanty
Łyżkę ziela zaparza się pół godziny w 200 ml wody. Pije w kilku porcjach przy niedomogach wątroby. Zewnętrznie przy upławach i do płukania gardła zaparza się z rumiankiem.

Lekarstwa  św. Hildegardy

Na kaszel:
Wymieszać po 4 łyżki kopru włoskiego, ogrodowego 3 łyżki szanty. Gotować 5 minut w 3/4 l wina. Pije się 3 razy dziennie kieliszek. „Kto kaszle, niech weźmie tę samą wagę kopru i koperku, doda trzecią część szanty, ugotuje z winem. Przecedzi przez płótno i pije, a jego kaszel złagodnieje”
Gardło:
Zagotować łyżkę ziela szanty z 1/8 litra wody. Po przecedzeniu dodać 1/4 litra wina i ponownie zagotować. Pije się 2 razy dziennie do ustąpienia objawów. „Kto choruje na gardło, niech ugotuje ją w wodzie, a następnie przecedzi przez płótno. Doda do wywaru dwukrotnie większą objętość wina. I zagotuje w misce z dostateczną ilością tłuszczu, a często to pijąc, będzie wyleczony.
Przepuklina, słaba tkanka łączna
Łyżkę szanty gotować ze szklanką wina 5 minut. Po odcedzeniu dodać 3 łyżki miodu. Pije się 3 razy dziennie dziennie kieliszek.

Syrop na przewlekły kaszel
Napar z 100 g ziela na 3/4 litra wody podgrzewać z 0,5 kg cukru do uzyskania konsystencji syropu. Pije się łyżkę 3, 4 razy dziennie.

Nadkwasota
Wymieszać suche nasiona koperku ogrodowego z szantą, majerankiem, krwawnikiem, tysiącznikiem i kłączem tataraku. Pije się napar z łyżki mieszanki na szklankę wrzątku. szanta w ogródku

Choroby wątroby przepis o. Grzegorza Soroki
Wymieszać po 100 g korzenia mniszka, dziurawca, rumianku i krwawnika. Dołożyć po 50 g szanty, rdestu ptasiego, pokrzywy i perzu. Łyżkę ziół parzyć pół godziny pod przykryciem w szklance wrzątku. 2-3 razy dziennie pije się ciepły napar. Stosuje w przewlekłym zapaleniu wątroby, marskości, po nadużywaniu alkoholu.

Uwagi:

Nie stosuje się w ciąży. Duże dawki przetworów z szanty powodują spadek ciśnienia krwi. Ziele szanty wchodzi w skład wielu mieszanek. M.in granulatu Cholegran na niedomogi wątroby, dróg żółciowych i problemy trawienne.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments