Apteka w twojej kuchni, Sprawdzone efekty, Zioła

Tynktura przeciw grzybicy, kandydozie i problemom trawiennym

Tynktura na bazie macierzanki i krwawnika pomaga przy problemach trawiennych i leczeniu  kandydozy. 

 

Zewnętrzne można stosować w zakażeniach grzybiczych skóry. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne.  Przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, odtruwające, żółciopędne. Pobudza trawienie, zwiększa stężenie kwasu żołądkowego.

Macierzankę i krwawnik nietrudno znaleźć na polach i łąkach. Najlepiej zbierać je w czerwcu.
Macierzanka to krzewinka o wiotkich pędach, pokrytych drobnymi liśćmi z fioletowymi kwiatami i silnym, charakterystycznym zapachem.
Krwawnik wyróżnia się białymi, niedużymi koszyczkami kwiatowymi zebranymi w baldachy.

 

Tynktura przeciwgrzybicza  przepis

Kwiaty krwawnika oderwać od łodyg
Górne części macierzanki wraz z liśćmi rozerwać na mniejsze fragmenty
Słoik napełnić w równych częściach obydwoma ziołami, i zalać taką ilością wódki by rośliny znalazły się pod jej powierzchnią.
Słoik szczelnie zakręcić. Odstawić ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząsnąć.
Po tym czasie zioła odcedzić przez gazę, dokładanie odsączając.Tynktura przeciw grzybicy, kandydozie i problemom trawiennym

Dawkowanie:
Wewnętrznie od 10 do 20 kropli na ½ szklanki wody – 2 razy dziennie
Zewnętrznie od 10 do 20 kropli wymieszać z wazeliną i wcierać w obszary dotknięte grzybicą

Macierzanka zawiera olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są fenole, terpeny i ich pochodne. Roślina ta ma silne właściwości przeciwgrzybicze i równocześnie odkażające, przeciwskurczowe, wykrztuśne, przeciwzapalne i zwiększające wydzielanie soku żołądkowego. Ziele stosuje się przy zaburzeniach czynności żołądka i jelit. Na bóle brzucha, niedokwaśność, biegunki, wzdęcia, odbijanie się, wzdęcia, gazy i złe trawienie.

Krwawnik ma urozmaicony skład chemiczny i wykazuje wielokierunkowe działanie.  W tej niepozornej roślinie tkwi wielka siła lecznicza – od wieków używany był jako środek powstrzymujący krwawienie – stąd jego polska nazwa. Wyciągi z krwawnika są stosowane w dolegliwościach wątroby, ułatwiających przemianę materii, przeciwzapalnych, rozkurczowych na mięśnie gładkie jelit, zapobiegającym wzdęciom. Działa bakteriostatycznie, żółciopędnie, odkażająco, odtruwająco, rozkurczająco, moczopędnie, zapobiega wzdęciom, reguluje procesy przemiany materii.
Niegdyś młode listki krwawnika zjadano na wiosnę, przy kuracjach wzmacniających, odtruwających, przy dolegliwościach wątroby, trzustki, śledziony, żołądka i jelit.

3.5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments