Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Porady babuni, Soki, Właściwości i zastosowanie

Wiśnie – lecznicze działanie owoców, liści, ogonków, gałązek

Wiśnie - lecznicze właściwości owoców, liści i ogonków

Owoce pełni lata, soczyste wiśnie pojawiają się w samą porę. Są stymulatorem limfatycznym, który kończy wiosenny detoks wątroby. Podobnie jak jagody, bogate w przeciwutleniacze, hamują procesy starzenia i zapobiegają nowotworom. Są tonikiem chroniącym latem miąższ wątroby.

Wiśnie pochodzą prawdopodobnie z Dalekiego Wschodu, w Japonii ich kwiaty stały się symbolem i dobrem narodowym. Pojawiły się na ziemiach polskich około X wieku.

Wiśnie - lecznicze właściwości owoców, liści i ogonków

Obecnie uprawianych jest około 30 odmian. W Polsce w stanie naturalnym występują dwa gatunki : wiśnia karłowata i ptasia.

Wiśnie działanie lecznicze

Surowcem zielarskim wiśni [Cerasus mill] są owoce, ogonki i liście.

Owoce mają cierpki, kwaśny lub słodki smak. Są odżywcze, wzmacniające z dużą dawką energii witalnej. Stymulują przemianę materii, są doskonałe na zaparcia i nadmierną suchość jelit. Pektyny pomagają w wydalaniu toksycznych substancji. Według ajurwedy wiśnie odblokowują kanały odprowadzające ciepło, rozluźniają stolec i powodują częstsze oddawanie moczu. Słodkie ochładzają, kwaśniejsze i cierpkie działają rozgrzewająco. Można tego doświadczyć jedząc kwaśne owoce w silnym słońcu.

Zapobiegają dnie moczanowej
Jedzenie owoców zmniejsza ryzyko ataku dny o 35%, picie świeżego soku o 45%. Dzienna dawka 30 świeżych wiśni wystarczy. Spożywanie większej ilości nie daje dodatkowych korzyści. W sezonie można nimi zastąpić leki przeciwzapalne.  To działanie zawdzięczają zawartości przeciwzapalnych antocyjanów.

Wiśnie - lecznicze właściwości owoców, liści i ogonków

Dla równowagi
Wiśnie to doskonały sposób na odżywienie krwi. Bogate w żelazo, potas, który chroni serce i witaminę C uszczelniającą naczynia krwionośne. Naturalny barwnik nadający czerwoną barwę wzmacnia oczy, układ nerwowy, opóźnia procesy starzenia, chroni przed nowotworami.

Uspokajają system nerwowy, zmniejszają frustracje i emocje związane z przekrwieniem wątroby. Udrażniają, usuwają blokady systemu limfatycznego i kanałów w wątrobie. Pomocne w przewlekłych stanach zapalnych wątroby i niedokrwistości hemolitycznej.

Dla skóry
Nawilżają skórę, przywracając jej zdrowy blask. Maseczka wiśniowa doskonale nawilża wysuszoną skórę, odżywia, napina i zapobiega wysychaniu. Latem można nakładać papkę ze świeżych owoców na 15 minut.

Sok wiśniowy łagodzi niestrawność, pomaga leczyć grypę i przeziębienia. Niewskazany dla osób z wrzodami żołądka i podrażnieniach przewodu pokarmowego. Kompot z wiśni działa łagodniej, nie podrażnia, z suszonych owoców pomaga w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Liście i ogonki wiśni

Liście wiśni i ogonki mają gorzki smak. Działają przeciwbakteryjnie, moczopędnie, przeciwzapalnie, wspomagają wydalanie toksyn i odchudzanie.

  • Picie naparu koi układ krążenia i system nerwowy
  • Pomaga w kamicy moczowej, zapaleniu pęcherza
  • Zapobiega formowaniu się kryształków kwasu moczowego i je rozpuszcza
  • Zmniejsza obrzęki, bóle mięśni, pleców i stawów,
  • Zmienia stężenie elektrolitów i pH moczu

W medycynie ludowej wywar z ogonków wiśni stosuje się dla usuwania nadmiaru płynów, likwidowania obrzęków i bólów dny moczanowej. Przepis TU 

Wiśnie przepisy

Herbatka z liści wiśni 

Zebrane listki rozłożyć,  zostawić na dobę by przywiędły.  Włożyć do naczynia z kamionki, dodać odrobinę wody, przykryć talerzykiem i docisnąć ciężkim przedmiotem. Odstawić w cieple miejsce na 3 doni do fermentacji. Później trzeba starannie wysuszyć, przechowywać w szczelnym naczyniu.
Herbatkę zalewa się wrzątkiem w imbryka, zaparza pod przykryciem.

Herbatka z gałązek wiśni 
Ma piękny wiśniowy kolor i lekko migdałowy aromat . Jest dobra dla dróg moczowych. Delikatnie usuwa piasek z nerek, pomaga w zapaleniu pęcherza. Kilka wiotkich gałązek zalać 2 szklankami wody. Gotować kwadrans. Zaparzać pod przykryciem pół godziny. Pije się w kilku porcjach na dzień.

Ocet z listkami wiśni

Do litra domowego octu jabłkowego dodajemy liść laurowy i 10 dag ziół: listków wiśni, melisy, kwiatu lipy i estragonu. Ocet można używać w kuchni jako przyprawię i stosować do przeciwzapalnych okładów na bóle reumatyczne, artretyczne, ataki dny moczanowej.

nalewka z wiśni przepis

Nalewka wiśniowa

Kilogram wydrylowanych wiśni i kilka z pestkami zalać  litrem dobrej gorzałki.  Postawić w chłodnym miejscu na 3 miesiące aż nabierze ciemnoczerwonej barwy. Dodać 1/2 kg cukru, kilka goździków, wymieszać odstawić aż płyn się sklaruje i zlać do butelek. Z czasem nabierze większej mocy i przyjemniejszego smaku.  Nalewka wiśniowa działa przeciwgorączkowo, zalecana jest w zaziębieniu, grypie, anginie, uporczywych zaparciach, pomocniczo w anemii.
Przepis Józefa Geralda-Wyżyckiego, Wilno, 1845

Wiśniak
1,5 kilograma wiśni wydrylować, umieścić w szklanym naczyniu. Dodać laskę wanilii, syrop z 1,5 litra wody i 250 g cukru. Wymieszać, dolać 0,5 litra spirytusu 96%. Naczynie szczelnie zamknąć i postawić w słonecznym miejscu na dwa,trzy tygodnie. Po maceracji płyn zlać, przefiltrować, zlać do butelek, szczelnie zakręcić. W chłodnym miejscu, piwnicy wiśniak powinien dojrzewać 6 miesięcy. Pomaga w infekcjach wirusowych, grypie, słabym trawieniu, zaparciach, anemii.

4 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments