Ciekawostki, Porady, Warto wiedzieć

Co włosy mogą powiedzieć na temat kondycji organizmu ?

Włosy odzwierciedlają ogólną kondycję organizmu. Mocna, lśniąca czupryna jest świadectwem zdrowia. Nadmierne wypadanie włosów, kruchość, utrata połysku zwykle są sygnałem, że coś się dzieje wewnątrz organizmu. Komórki włosa zaraz po komórkach szpiku kostnego są najszybciej rozwijającymi się w organizmie, dlatego nagłe pogorszenie się ich stanu jest komunikatem, że trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na zdrowie i przeprowadzić zmiany trybu życia.

W medycynie wschodniej włosy podobnie jak paznokcie, język, twarz stanową dobre narzędzie diagnostyczne. Stan włosów odzwierciedla jakość krwi. A na jakość krwi bezpośrednio mają wpływ nerki, śledziona, trzustka, wątroba a także sposób odżywiania i nawodnienie.

Co włosy mogą powiedzieć o zdrowiu?

włosy stan zdrowia odczytać

Gdy włosy nadmiernie wypadają – możliwe przyczyny

 

Ekspozycja na detergenty
Codziennie tracimy przeciętnie od 50 do 100 włosów. Jest to normalne zjawisko związane z cyklem wymiany. Każdy włos żyje od 2 do 8 lat, po czym wypada a na jego miejsce wyrasta nowy. Średnio mamy na głowie od 80 do 150 tysięcy włosów. Włosy składają się z wody, lipidów, minerałów, pigmentów i keratyny, która stanowi ponad 70% budulca. Keratyna jest twardym białkiem chroniącym włosy przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki niej są one mocne i wytrzymałe na tyle by pojedynczy włos mógł utrzymać ciężar 100 g.
Zbytnia ekspozycja włosów detergenty  może przyczynić się do ich nadmiernego wypadania,  wysuszenia lub przetłuszczania gdyż skóra broniąc się przed detergentem produkuje więcej sebum. Np. Indiach nikomu nie przyszłoby do głowy myć włosy codziennie, ponadto Hinduski stosują do pielęgnacji naturalne olejki, dzięki czemu mają grube, silne, lśniące włosy. O metodzie olejowania włosów przeczytasz TU

Niedobór składników odżywczych
Wypadanie włosów może mieć związek z niedoborem składników odżywczych, które w  pierwszej kolejności trafiają do głównych narządów. Z biologicznego punktu widzenia włosy, podobnie jak paznokcie nie są niezbędne do przeżycia dlatego wszelkie niedobory obijają się w pierwszej kolejności na tych tkankach. Jeżeli dostarczamy wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych zwłaszcza witaminy A,D,E z grupy B oraz  żelaza , cynku, selenu, krzemu, białka problemy mogą wynikać z zaburzeń w przyswajaniu.

Nadmierny stres
Cebulki włosów są osadzone na głębokości kilku milimetrów, w miejscu gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Nadmierny stres osłabia je i powoduje ich nadmierne wypadanie. Jednak wciąż rosną, więc po mniej więcej 3-6 tygodniach powinny pojawić się nowe, jeśli nie to trzeba szukać innych przyczyn.

Odwodnienie
Woda jest niezbędna dla komórek stymulujących wzrost nowych włosów, stanowi ¼ budulca. Współczesny człowiek zatracił zdolność odczuwania pragnienia, przestają się pojawiać sygnały alarmowe. Wiele osób jest stale odwodniona nawet o tym nie wiedząc.

Co włosy mogą powiedzieć na temat kondycji organizmu

Choroby
Problemy z włosami najczęściej są objawem zaburzeń gospodarki hormonalnej, elektrolitowej, zachwiania metabolizmu, funkcji układu wegetatywnego oraz niektórych schorzeń zdiagnozowanych lub jeszcze nie. Zaliczyć do nich można osłabienie funkcji nerek, śledziony,  wątroby, choroby trzustki, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne np. RZS, łuszczyca, grzybica, skóry, niedokrwistość, zapalenie meszków włosowych. W mężczyzn podwyższony poziom DHT, u kobiet zespół policystycznych jajników.

Włosy kruche, rozdwajające się końcówki
Łamliwe, kruche i matowe włosy mogą świadczyć o niezbyt dobrym stanie nerek i zaburzeniach funkcji wątroby. Mogą być również wynikiem niedoborów minerałów, mikroelementów, kwasów tłuszczowych lub białka. Oznacza to, że podobne niedobory występują w kościach. Należy zmienić sposób odżywiania albo znaleźć przyczynę złego przyswajania.

Włosy przesuszone, sianowate
Mogą być efektem codziennego mycia i używania detergentów, suszenia suszarką, używania prostownicy, lub zbyt częstego wykonywania niektórych zabiegów fryzjerskich np. farbowania. Suche włosy mogą wskazywać na bardzo niski poziom wody w komórkach, słabe nawadnianie lub zbyt mało kwasów tłuszczowych w diecie. Ten ostatni skutkuje suchością i swędzeniem skóry głowy.

Łupież
Silny łupież może wskazywać na osłabienie układu odpornościowego, problemy z jelitami, nietolerancje pokarmowe i w konsekwencji nadmiernie namnażanie się drożdżaków Pityrosporum ovale. Może również wiązać się z alergią na składniki komercyjnych środków do pielęgnacji lub niedostateczne wypłukiwanie pozostałości szamponów i odżywek.  Należy mieć świadomość,  że zwykłe płukanie prysznicem nie wypłukuje chemikaliów w 100%, te zaś zalepiają pory i nasadę włosów.

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kika
kika
4 lat temu

posrod blond wlosow pojawiaja sie od…chyba ok 3lata ,,czarne sztywne grubsze od tych „moich od zawsze” wlosy , nie wiem , niepokoi mnie to , czy cos zmienilam w diecie , czy organizm inaczej coś robi/przetwarza ? , jaki organ odpowiada za to? ..ktos podpowiedzial ze wątroba <ze barwnik produkuje w nadmiarze , ale ta zmiana "struktury" o co chodzi 😉 ?