Apteka w twojej kuchni, Porady, Przyprawy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Wzdęcia – zioła i naturalne sposoby na poprawę trawienia

Wzdęcia - zioła i naturalne sposoby na poprawę trawienia

Wzdęcia są objawem dużej ilości gazów zalegających w żołądku lub jelitach. Naciskając na narządy wewnętrzne powodują dyskomfort, napięcie powłok brzusznych, uczucie ciężkości, skurcze, kolki, ból.

Nasz układ trawienny dzień po dniu ciężko pracuje. Kiedy wszystko działa prawidłowo, nawet o nim nie myślimy. Pojawienie się wzdęć, zaparć, skurczów, każdego dyskomfortu świadczy o zaburzonej równowadze. To informacja, że system trawienny domaga się uwagi.

Wzdęcia, gazy

Codziennie organizm wytwarza od jednego do trzech litrów gazów, które ostatecznie są wydalane. W ich skład wchodzi tlen, azot, wodór, metan i dwutlenek węgla. Nieprzyjemny zapach świadczy o obecności innych związków, w tym siarkowodoru i amoniaku.

Większość gazów jelitowych wytwarzają bakterie żyjące w przewodzie pokarmowych, trawiąc cukry, skrobię i celulozę. Nie rozłożone odpowiednio fermentują i tak powstają wzdęcia.

wzdęcia

W Ajurwedzie stan ten nazywa się aadhmaana i jest oznaką braku równowagi vata (żywioł powietrza i eteru). Sporadyczne wzdęcia są zjawiskiem normalnym, organizm nieprzerwanie dążąc do harmonii sam się reguluje.

Regularnie pojawiające się uporczywe wzdęcia  świadczą słabym ogniu trawiennym i zaburzeniu równowagi. Układ trawienny nie jest w stanie rozłożyć pokarmu na małe cząsteczki, by móc je wchłonąć i przyswoić. Wówczas każdy posiłek staje się toksyczny, a komórki i tkanki pozbawione składników odżywczych.

Przyczyny wzdęć

To co jemy, w jaki sposób i kiedy spożywamy posiłki decyduje o sile ognia trawiennego. Wszystko może go wzmacniać bądź osłabiać. Zawsze szkodzi spożywanie posiłków uczucia głodu,  smaku, skupienia, w biegu, stresie, emocjach. Szerzej o szkodliwych dla ognia trawiennego nawykach tutaj.

wzdęcia

Przy słabym ogniu trawiennym, gdy występują wzdęcia trzeba starać się łagodzić vata, czyli:

  • W stresie, zdenerwowaniu układ pokarmowy nie trawi. Należy jeść spokojnie, w skupieniu przeżuwając każdy kęs, umysł powinien być lekki, a ciało rozluźnione.
  • Unikać surowych pokarmów, zimnych pokarmów i napojów.
  • Jeść ciepłe, gotowane posiłki z rozgrzewającymi przyprawami: imbir, kurkuma, cynamon, kminek.
  • Między posiłkami pić ciepłą wodę, zimna gasi ogień trawienny.
  • Unikać surowych, zimnych, suchych, ostrych potraw, warzyw strączkowych, orzechów, ciężkich dań, żywności przetworzonej.
  • Nie łączyć na jednym talerzu produktów o różnym czasie trawienia. Niektóre potrawy w układzie trawiennym wręcz się „gryzą. Jakie? o tym tutaj.

Więcej gorzkiego smaku. Gorzkie zioła, warzywa są jednym z najlepszych darów natury, które pomagają trzymać w ryzach układ trawienny. Jak działa gorzki smak tutaj.Wzdęcia - zioła i naturalne sposoby na poprawę trawienia

Po obfitym posiłku dobrze jest żuć nasiona kopru włoskiego, zapobiegną gazom, wzdęciom i skurczom. Najlepiej jak w indyjskiej restauracji postawić nasionka na stole. Bardzo dobrze działa gorzki ocet trawienny, który można samemu zrobić. Przepis tutaj.

Zioła przeciw wzdęciom

Wiele ziół i przypraw o działaniu wiatropędnym łagodzi i zapobiega wzdęciom. Pomagają w usuwaniu gazów, hamują rozwój bakterii gnilnych powodujących fermentację i rozkurczają mięśnie gładkie.

Najskuteczniejsze to świeży imbir, nasiona kopru włoskiego, mięta pieprzowa, macierzanka, kminek, anyż i arcydzięgiel.

Wzdęcia - zioła i naturalne sposoby na poprawę trawienia

Pomocne są również: liść laurowy, ziele angielskie, bazylia, nagietek, babka lancetowata, cząber, cynamon, estragon, gałka muszkatołowa, kardamon, kurkuma, szafran, goździki kolendra, rozmaryn, melisa, kocimiętka, rumianek. Owoce cytrusowe, suszone skórki, łodygi selera i pietruszka też zapobiegają fermentacji.

Herbatki przeciw wzdęciom

Aromatyczna mieszanka
Łyżeczkę mieszanki kminku, kopru włoskiego i rumianku zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 10 minut pod przykryciem. Pije się 30 minut po każdym posiłku do ustabilizowania trawienia.

zioła przeciw zaziębieniu

Imbirowa 
Jeden z najbardziej skutecznych środków  środków likwidujących wzdęcia i stany zapalne jelit. 5 plasterków imbiru zalać szklanką wody, zagotować. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Dodać łyżkę soku z cytryny, można dosłodzić miodem.

Bazyliowa 
W niestrawności, przejedzeniu, wzdęciach, nerwicy żołądka. Kilka świeżych liści bazylii (1/2 łyżeczki suszonych) zaparzać 5 minut w szklance wrzątku.  Dodać plasterek cytryny.

Anyżowa
Do gotującej się szklanki wody wrzucić łyżeczkę nasion anyżu. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Pije się 2 razy dziennie. Nasiona anyżu regulują trawienie i działają wiatropędnie. Polecane w zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach również u niemowląt oraz małych dzieci.

3 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments