Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, Nauka, Przepisy

Pestki arbuza – zielarskie przepisy na różne dolegliwości

pestki arbuza właściwości lecznicze

Pestki arbuza wielu kulturach uchodziły za lekarstwo. Do dziś tradycyjnie je stosuje bułgarska medycyna ludowa, bo faktycznie korzystnie działają przy wielu schorzeniach! Zdrowotne właściwości pestek dziś potwierdza nauka.

Arbuz to sama woda – dokładnie  92%.  Zawiera niewielką ilość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jest pyszny, idealny na upalne dni. Doskonale gasi pragnienie, ochładza organizm i przywraca równowagę przegrzanej krwi.

pestki arbuza właściwości lecznicze Warto pamiętać, by arbuzów, melonów nie łączyć z inną żywnością. Zjada się same albo w ogóle, inaczej zaburzą trawienie i mogą poważnie zakłócić pracę jelit.

Nie wyrzucaj pestek arbuzów

Zwykle jedząc arbuza pracowicie wydłubujemy pestki i je wyrzucamy. A właśnie one są najcenniejsze. Zawierają sporo potasu, magnezu, żelaza, cenne aminokwasy, przeciwutleniacze i lecznicze związki, które są przedmiotem badań.

Tradycyjnie w Sudanie pestki arbuza wykorzystuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Podaje się przy zakażeniach przewodu pokarmowego, biegunkach, problemach układu oddechowego i chorobach skóry. Badania wykazały skuteczności  w zwalczaniu wielu bakterii i grzybów w tym E coli. [1]

Pestki arbuza lecznicze działanie

Te maleńkie nasionka były przedmiotem wielu badań.

  • Pestki arbuza działają silnie antyoksydacyjne i przeciwbólowo [2]
  • Obecność aminokwasu argininy wspomaga produkcję tlenku azotu, pomaga w leczeniu ostrych zaburzeń erekcji. Spożywanie wraz z miąższem zwiększa produkcję plemników. [3]
  • Potwierdzono wysoką skuteczność w leczeniu cukrzycy i chorób trzustki [4]
  • Silne właściwości przeciwzapalne [5], pomocne w leczeniu prostaty
  • Skuteczne w leczeniu choroby wrzodowej żołądka bez działań ubocznych [6],
  • Pomagają zwalczać pasożyty, zawierają substancje i związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit
  • Wspomagają leczenie żółtaczki i chorób wątroby
  • Herbatka z pestek arbuza wspomaga funkcjonowanie nerek, działa przeciw kamicy

Pestki arbuza przepisy

Napar z pestek arbuza

Mielimy lub rozgniatamy 40 świeżych pestek arbuza. Wrzucamy do litra gotującej się wody. Natychmiast zdejmujemy z ognia, odstawiamy pod przykryciem od ostygnięcia. Pije się szklankę naparu 3 razy w tygodniu na pusty żołądek, pół godziny przed śniadaniem.

Napar jest naturalnym środkiem moczopędnym. Skutecznie oczyszcza nerki z piasku, kamieni, toksyn, metali ciężkich.

pestki arbuza korzysci zdrowotne

Herbatka z pestek arbuza
20-30 pestek arbuza suszymy na rozłożonym kartonie. Mielimy i gotujemy kwadrans  w 2 litrach wody.  Po wystudzeniu przecedzamy, przechowujemy w lodówce. Całą herbatkę wypija się przez 2 dni. Dzień przerwy i kolejne dwa dni. Powtarza kilka tygodni do odczucia poprawy.

Herbatka oczyszcza i tonizuje układ krwionośny. Wspomaga wątrobę, trzustkę, drogi moczowe i układ pokarmowy. Pestki można latem zebrać i wysuszyć na zimę. herbatka z pestek arbuza

Pestki arbuza w ajurwedzie 

Według Ajurwedy spożywanie nasion arbuza zwiększa poziom energii i obniża poziom stresu. Poprawia stan włosów, paznokci, redukuje zmarszczki, starcze przebarwienia. Wzmacnia kości, obniża poziom cukru we krwi, reguluje metabolizm.  Poprawia trawienie, funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.

  • Na nadciśnienie Ajurweda zaleca zażywać łyżeczkę nasion rano i wieczorem 3-4 tygodnie.
5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
7 lat temu

Im mniej przetworzony produkt, tym ma lepsze właściwości i działa skuteczniej, tak samo i w tym przypadku.

Elżbieta
Elżbieta
4 lat temu

Kiedyś były w sprzedaży pestki arbuza, ale obecnie brak. Natrafiłam po atrakcyjnej cenie na zmielone ziarna, czyli mąkę z pestek arbuza – 100 %, bez żadnych dodatków. Ciekawi mnie, czy w tej postaci można gotować herbatkę, czyli taki a la kleik? Rozumiem, że będzie zmniejszona działalność, ale jako alternatywa? Ciekawe też ile łyżeczek takiej mąki, gdyż trudno się zorientować ile mają 20-30 pestek zmielonych? Do czego jeszcze można zużyć mąkę z pestek arbuza? Ewentualnie, gdzie znaleźć jakieś przepisy? Rozumiem, że nie używamy samej mąki, tylko jako dodatek, ale czy do naleśników, wypieków? Serdecznie proszę o odpowiedź. Dla mnie to ważne,… Czytaj więcej »