Artykuły, Ciekawostki, Porady, Sprawdzone efekty, Zamiast, Zioła

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej – ziołowa pomoc

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej - ziołowa pomoc

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej to zaburzenie, o którym niewiele osób słyszało.

Zacznijmy od wyjaśnienia nazwy. Posturalna odnosi się do pozycji ciała, ortostatyczna oznacza postawę wyprostowaną. Tachykardia to przyspieszone tętno, kołatanie serca, a zespół to grupa objawów towarzysząca zaburzeniu.

POTS (z ang. Postural Orthostatic Tachycardia Syndrome), dotyka najczęściej kobiety w wieku 15-50 lat, w mniejszym stopniu mężczyzn. Na przestrzeni ostatnich 2 lat liczba przypadków gwałtownie wzrasta. Niektórzy doświadczają łagodnych objawów, inni ciężkich, znacząco wpływających na komfort życia.

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej

Autonomiczny układ nerwowy kieruje mimowolnymi reakcjami, będącymi poza świadomą kontrolą typu rytm serca, wydzielanie enzymów, hormonów, trawienie.  POTS jest klasyfikowane jako specyficzny rodzaj dysautonomii – zaburzenia dotykającego nerwy przenoszące informacje z mózgu i rdzenia kręgowego do naczyń krwionośnych.

układ nerwowy autonomiczny

W pozycji stojącej, pod wpływem grawitacji, duża część krwi przemieszcza się w dolne części jamy brzusznej, stóp, dłoni. By utrzymać jej stały dopływ krwi do serca i mózgu autonomiczny układ nerwowy uruchamia kilka reakcji.

Jedną z nich jest uwalnianie hormonów, które zwężają naczynia krwionośne i nieznacznie przyspieszają rytm serca. W efekcie poprawia się przepływ krwi do mózgu i serca, tętno nieznacznie się zwiększa. Serce i mózg otrzymują wystarczającą ilość krwi i tlenu. Po czym układ nerwowy powraca do normalnej pracy.

objawy zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej POTS

W zaburzeniu POTS naczynia krwionośne nie reagują na sygnał neuroprzekaźników. W pozycji stojącej następuje gwałtowny spadek dopływu krwi do serca i mózgu. By to zrekompensować tętno gwałtownie przyspiesza,  średnio puls wzrasta o 30-40 uderzeń na minutę.

Typowe objawy POTS
  • Kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia
  • Uczucie lekkości głowy, oszołomienie,
  • Słabe krążenie, niskie bądź wysokie ciśnienie
  • Drżenie, duszności, osłabienie, zmęczenie
  • Przekrwienie stóp, dłoni
  • Nadmierna potliwość lub brak
  • Bóle w klatce piersiowej, głowy, szyi
  • Mgła mózgowa – problemy z koncentracją, pamięcią, myśleniem
  • Bóle brzucha, mdłości, wzdęcia, zaparcia lub biegunki
  • Częste wybudzanie w nocy, poty, stany lękowe

Objawy pojawiają podczas długiego stania, podnoszenia się z pozycji leżącej. Mogą nasilać się wysokich temperaturach: upały, gorąca kąpiel, ogrzewane pomieszczenia.  U większości w dłuższych przerwach między posiłkami, diecie ubogiej w sól.

Jak leczyć POTS?

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym schorzeniu, do czasu aż pierwszy raz się zetknęłam. Trochę poczytałam w fachowej literaturze, ale głównie skupiłam się na objawach, konstytucji, stanach tkankowych i wzorcach nierównowagi.

Współczesna medycyna nie dysponuje skutecznymi środkami w leczeniu POTS.  Przepisuje leki objawowe, które mogą mieć skutki uboczne. W leczeniu holistycznym celem jest ogólne przywrócenie stanu równowagi. Konstytucyjna ocena stanu tkanek jest uniwersalnym narzędziem przy doborze metod leczenia dla wszystkich schorzeń. Tych powszechnych, znanych jak i rzadkich bądź niezdiagnozowanych.

W badaniu pulsu konstytucję, oceniłam stan tkanek. Według wzorców nadmiaru/niedoboru, pod uwagę bierze się zimno/gorąco czyli nadmierną aktywność/stagnację, suchość/nawilżenie, napięcie/rozluźnienie.

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej - ziołowa pomoc

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej oznacza brak równowagi w systemie nerwowym i układzie krążenia. Ściślej w samych naczyniach krwionośnych, więc na tym się skupiłam. Dobrałam ogólnodostępne zioła, zaleciłam ćwiczenia izometryczne, oddechowe i codzienny masaż punktu Zu San Li. W dość krótkim czasie objawy u nastolatki ustąpiły. Na pewno bardzo pomocne są zabiegi akupunktury, w tym wypadku obyło się bez.

Zioła – zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej

Brak reakcji między układem nerwowym i naczyniami krwionośnymi wskazuje na zimną stagnację, czyli spowolnienie funkcji w stosunku do normalnego stanu. Zawroty głowy i zmęczenie to według TMC efekt niedoboru Qi śledziony i nadmiar wilgoci w obszarze głowy.

Zaleciłam nalewkę z żółtodrzewu [Zanthoxylum americanum]. Można tu zastosować aromatyczne lub pikantne stymulanty z powinowactwem do mózgu, systemu nerwowego i krążenia.

Zioła aromatyczne - natura energetyczna, działanie i zastosowania

Zioła tej kategorii rozgrzewają, stymulują, rozpraszają zimno i wilgotną stagnację. Kierują ruch w kierunku ku górze i na zewnątrz. Rozpraszają letarg tkankowy, zmniejszają upór w przepływie energii i płynów. Pomagają zaopatrzyć w krew mózg i zakończenia nerwowe. Do typowych stymulantów należą rozmaryn, mięta pieprzowa, imbir, pieprz cayenne lub długi, pippali, nasiona lub korzeń arcydzięgla. Koper włoski, krwawnik, majeranek dodatkowo wzmacniają śledzionę.

Chyba najlepszym wyborem jest żółtodrzew. Pobudza przepływ krwi, poprawia funkcjonowanie obydwu układów: nerwowego i krążenia.  Koryguje niedobór w naczyniach krwionośnych, odżywia, ujędrnia tkankę, poprawia mikrokrążenie w maleńkich naczyniach włosowatych.

Napięcie-rozluźnienie

Słabe krążenie wskazuje na stan rozluźnienia naczyń krwionośnych. Luźnym tkankom brak sprężystości do utrzymania formy, kształtu i zachowania prawidłowego przepływu płynów. Dla poprawy krążenia zwykle stosuje się zioła rozszerzające, otwierające naczynia krwionośne.

jak zrobić wodę oczarową przepis

W zespole posturalnej tachykardii ortostatycznej potrzeba działania przeciwnego.  Rozluźnienie tkanek hamuje przepływ krwi, trzeba je napiąć, jak struny od gitary.  Zastosujemy tu zioła o smaku cierpkim, z powinowactwem do układu krążenia i naczynek krwionośnych.

Do najbardziej powszechnych należą kwiat kasztanowca, przywrotnik, krwawnik, cynamon cejloński. Ja zastosowałam nalewkę z oczaru wirginijskiego.

Arytmia

Kołatanie serca nie zagraża bezpośrednio życiu, ale zaostrza stany lęku i niepokoju. Nieprzyjemne objawy łagodzą serdecznik, kozłek głóg, lipa, melisa, arcydzięgiel.  Dużą ulgę przynoszą krople nasercowe z walerianą, serdecznikiem. Zaczyna się od niskich dawek 5-10 kropli. Gdy potrzeba można stopniowo zwiększać do 40-50.

Herbatka 
Wymieszać równych proporcjach korzeń kozłka lekarskiego, arcydzięgla, liść melisy, kwiat lipy, ziele serdecznika. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wody, gotować 5 minut. Stosuje się 1-2 razy dziennie.

Wzmocnienie układu nerwowego 

Według Ajurwedy, główną energią kontrolującą układ nerwowy jest vata (żywioł powietrza i eteru). Nie znaczy to, że pozostałe dwie nie wchodzą w interakcje. Vata jest siłą napędową aktywności fizycznych i mentalnych począwszy od pojedynczej komórki. Odpowiada za komunikację systemu nerwowego i umysłu. Potrzebuje równowagi między stabilnością i ruchem.

Jedną z głównych oznak braku równowagi vata, zarazem układu nerwowego jest niepokój. By je zrównoważyć potrzeba więcej rutyny, bez nadmiaru dziennych czynności, zabiegania. Pory snu, wypoczynku, posiłków, aktywności fizycznej powinny być mniej więcej takie same.

Należy unikać mrożonych, chłodzących i suchych pokarmów. Wskazane są rozgrzewające, tłuściejsze (z umiarem) domowe posiłki, z przewagą potraw o naturalnym słodkim, słonym i kwaśnym smaku.

By wzmocnić i odżywić tkankę nerwową trzeba dostarczyć z pokarmem odpowiednich składników. Do syntezy, przemiany i transportu neuroprzekaźników niezbędne są naturalne tłuszcze.  Należy pamiętać o soli kamiennej, która jest paliwem dla układu nerwowego. W diecie trzeba uwzględnić naturalne pokarmy bogate w magnez, potas, krzem, witaminy z grupy B.

Zalecam domową serwatkę (przepis) bogate źródło łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, aminokwasów i bioaktywnych peptydów, wspomagających układ nerwowy, krwionośny i serce. Wspomagająco zioła kojące i odżywcze dla tkanki nerwowej.

Wypalenie, zmęczenie - zioła przywracające równowagę

Bogaty w kwasy tłuszczowe wiesiołek w pewnym stopniu stymuluje i jednocześnie odpręża, działa na obrzeża nerwów czuciowych. Jest łagodnym ziołem, ze zbilansowaną mieszanką energetyki i smaków, które można stosować długi czas bez negatywnych skutków. Działa prawie neutralnie, delikatnie rewitalizuje cały system.

Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej dotyczy układu nerwowego, wskazane są zioła regenerujące, przywracające równowagę tkankową. Wyciągi z owsa, równoważą vata, koją układ nerwowy. Lipa nawilża i tkankę. Dziurawiec, głóg, rumianek, skrzyp, liść Damiana, męczennica, tarczyca bajkalska tonizują i przywracają równowagę systemu nerwowego.

Mając na uwadze, że leczymy człowieka, nie chorobę, do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie. Zioła dopasowuje się do konstytucji i aktualnego stanu tkanek.
B. della Porta

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments