Rolnik, który wysiewa powtórnie własne ziarno uprawia piractwo nasienne

Siejesz swoje ziarno na własnym polu jesteś piratem niesiennym – żyjemy w świecie absurdu – by legalnie wysiać swoje ziarno musisz zapłacić

Piractwo jest ścigane także na polach!
Przepisy są jasne – rolnik, który wysiewa powtórnie własne ziarno, takie które sam wyhodował, uprawia piractwo nasienne.
Karane jako wykroczenie przeciw nielegalnemu korzystaniu z odmian roślin objętych ochroną prawną.
Na dolnośląskich wsiach trwa więc polowanie na nasiennych przestępców.

Rolnik, który wysiewa powtórnie własne ziarno uprawia piractwo nasienne

Zboże wygląda niewinnie, ale nie ma pewności czy łan nie jest piracki.
Prawo zobowiązuje rolników do stosowania jedynie kwalifikowanego materiału siewnego z firm hodowlano–nasiennych.
Dlatego na ręce patrzy rolnikom prywatna firma, która ma prawo do przeprowadzania kontroli. – Celem jest zbadanie tożsamości genetycznej – wyjaśnia Linda Kozubska-Piniuta z Agencji Nasiennej.

Prawo do rozmnażania ziarna na siew mają tylko licencjonowani hodowcy, nie rolnicy.
Jeśli legalnie chcą zasiać ziarno z własnego polamuszą za to zapłacić. – To jest opłata hodowlana, czyli odstępstwo rolne.
Przywilej, który da im ustawa – tłumaczy Monika Kawczyńska z Agencji Nasiennej.

Odstępstwo – nie przestępstwo.
A jednak rolnicy wcale za przywilej go nie uważają. – Jest to swoisty haracz.
Takie zbędne dla rolników obciążenie – uważa Stanisław Cholewicki z Zakrzowa.

Nic dziwnego, że audytorzy niechętnie pokazują twarze.
Agencja Nasienna skierowała do sadu 2 tys. spraw dotyczących rolników, którzy odmówili ujawnienia informacji o stosowanym materiale siewnym.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Białej obsiała pola kupionymi legalnie nasionami, ale w chudych latach korzystała z własnego materiału siewnego i płaciła.
– W naszym wypadku 4 tys. zł, bo tego szło 30 ton – mówi Stanisław Czernicki z RSP w Białej.

W imię ochrony prawnej odmian roślin wszyscy rolnicy muszą informować Agencję Nasienną o tym, co sieją, poddawać się kontrolom i płacić z tytułu odstępstwa rolnego lub ryzykować. – To jest nazbyt wygórowana opłata, bo już kupując materiał siewny my wszystkie te nasienne opłaty ponosimy – twierdzi Stanisław Cholewicki.

Wszystkie opłaty licencyjne koniec końców płyną do firm hodowlanych na nowe i kosztowne i coraz lepsze odmiany roślin, czyli rolniczy postęp.

Źródło TVP Wrocław

Nasuwa się jedno pytanie – Czy ten świat jest jeszcze normalny?

 

 

Przeczytaj także...

loading...
 • ben po

  Powinno się zamknąć te centrale nasienne co piratują na rolnikach. Moje pole więc mam prawo siać co wychodowałem a nie kupować GMO z central nasiennych.

  • unka

   w polsce jest absolutny zakaz hodowli organizmów modyfikowanych genetycznie, więc w centralach na pewno nie ma GMO. za to ten czy inny rolnik, chcąc podnieść wyydajność swojego poletka, mógłby ziarno transgeniczne sobie sprowadzić, wysiać i zniszczyć konkurencję. dlatego materiał siewny musi być kontrolowany i badany.

   nie rozumiem natomiast, czemu za wysiew własnego ziarna, przebadanego, trzeba płacić.

   • ben po

    Bo to jest złodziejska polityka, by zgnębić indywidualnego rolnika. Kto bowiem wprowadza takie podłe przepisy jak nie PISowski rząd. To jest jawne bezprawie.

 • Jerzyk

  Rolnicy powinni wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko firmom hodowlano-nasiennym. Skoro firmy te produkują produkt z modyfikowanymi genami to powinni go bezwzględnie zabezpieczyć przed skutkami nieuprawnego przenoszenia materiału genetycznego na inne pola. W przeciwnym przypadku materiał producentów ziarna staje się rodzajem wirusa genetycznego (analogicznie jak wirus komputerowy), który w sposób nieprawny bo niechciany przez innych użytkowników rolnych roznosi się po polach.

 • kanis

  Świat jest normalny, tylko ludzie są nienormalni. Byli i będą.

 • Gonic szkodnikow

  Tralalala. Co było pierwsze ziarno zboża czy agencja? Jakim prawem, a jesli tak to kto dał jakiejś tam agencji prawo do kasowania pieniędzy od ziarna na siew. Uprawy na moim polu to samosiewy które wyrastają na nim z dziada pradziada!

 • nuki

  Kurwa, ze tak powiem , nie jestem rolnikiem , ale to zakrawa juz na idiotyzm władzy, jeszcze nakażą rolnikom gdzie maja wypasać krowy i owce a kury mają latać na specjalnych trawnikach . Chyba kogos mamusia nie kochała.

 • Izabela

  Coraz lepsze odmiany roślin czy mutanty GMO?

 • Jan

  Czyżby amerykański bandycki koncern MONSANTO przejął już Polskie rolnictwo? PSL-PO się kłania …

 • bud

  BANDYCI !!!!!!!! okradają rolników z ich pracy i ich własnych nasion.
  czy MONSANTO stworzylo tą pseudo firme agencje pseudo nasienna ?

 • gość 102

  Jestem pewny, że moi przodkowie wymyslili koło. Dlatego żądam od wszystkich firm motoryzacyjnych zapłaty tantiemów za montaż kół we wszystkich pojazdach. Dodatkowo, każdy kto używa pojazdów do działalności zarobkowej ma mi płacić opłaty od każdego kilomera. Szukam prawnika, który za % od odzyskanych należnych mi pieniędzy, podejmie się prowadzenia spraw przciwko wszystkim firmom na całym świecie.

%d bloggers like this: