REKLAMA

Oliwa świętojańska czyli olej z dziurawca

Oliwa świętojańska czyli olej z dziurawca przyda się w każdej domowej apteczce zastępując większość leków i maści.

oliwa świętojańska z dziurawca

To znakomite remedium na bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, choroby węzłów chłonnych, nerwobóle i rwę kulszową.
Skutecznie działa na oparzenia, trudno gojące się rany, zwichnięcia, ropnie, zakażenia, trądzik, bielactwo, depigmentacje i wszelkie problemy skórne, jest nawet pomocny w wyciąganiu opornych drzazg.
Idealny do masażów obolałych pleców, karku, kończyn. Działa rozluźniająco, przeciwbólowo, antybakteryjnie, ściągająco, przeciwzapalnie, poprawia motorykę mięśni i stawów.

Już w starożytności był szeroko stosowany i ceniony. Gladiatorzy i zapaśnicy rzymscy obficie nacierali się olejem z dziurawca przed wyjściem na arenę, miało to ich czynić  niewyczerpalnymi

Termin „oliwa świętojańska” ma ciekawe pochodzenie sięgające czasów średniowiecza
Dziurawiec w języku włoskim to erba di San Giovanni  co dosłownie oznacza zioło świętego Jana (ang. st. John’s wort).
Średniowieczna Europa to szczyt rozkwitu chrześcijaństwa,  wszystko wówczas kojarzono z wiarą a cykl życia obracał się wokół kalendarza liturgicznego.
Dziurawiec kwitnie pod koniec czerwca kiedy to akurat przypada święto św. Jana Chrzciciela. Dla ówczesnych kolor żółty kwiatów reprezentował słońce – a wiec światło, 5 płatków kwiatu kojarzono z 5 ranami Chrystusa. Natomiast czerwony sok wydzielany przez roślinę, któremu olej nadawał głęboką czerwień i właściwości lecznicze – symbolizował krew Chrystusa.
Samemu dziurawcowi przypisywano moc nie tylko leczniczą.
W dniu św Jana wieszano bukiety ziela nad drzwiami i oknami by chronił przed złem domostwa, dziewczęta wplatały we włosy by chronił je przed urokiem, a gospodarze dodawali do paszy zwierząt, by zapewnić im zdrowie.

Oliwa świętojańska – olej z dziurawca przepis

Składniki:olej z dziurawca przepis i wlasciwosci
Kwiat dziurawca
Oliwa z oliwek

Dziurawcem napełnić słoik lub butelkę, zalać oliwą z oliwy tak aby przykryć w całości kwiaty, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe, słoneczne miejsce.
Od czasu do czasu wstrząsać.
Po 2-3 tygodniach ceglastobrązowy olej przecedzić przez płótno lub gazę mocno wyciskając i zlać ponownie do naczynia.
Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu nawet do kilku lat.

Olej z dziurawca może być również stosowany wewnętrznie w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji, stanów lękowych i zaburzeń ze strony układu nerwowego takich jak moczenie nocne i niespokojny sen.

UWAGA: dziurawiec może powodować nadwrażliwość na słonce, by uniknąć przebarwień skórnych należy unikać mocnego słońca w czasie stosowania kuracji. Nie używać odmian hodowlanych, nie mają tak skutecznych właściwości leczniczych jak dzikie.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
trackback

[…] Oliwa świętojańska czyli olej z dziurawca – znakomite remedium na bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, choroby węzłów chłonnych, nerwobóle i rwę kulszową – przepis TUTAJ […]

REKLAMA
%d bloggers like this: