Nasiona pokrzywy zwane orzeszkami pojawiają się na szczycie rośliny od połowy lata. Tworzą małe, wiszące grona nasionek wielkości główki od szpilki. Na jednej roślinie może ich być kilkanaście tysięcy. Zwisające z ciężkich, mięsistych pokrzyw są łatwe w zbiorze i obróbce.
Orzeszki pokrzywy są mniej popularne niż liście i pozostałe części, ale bardzo wartościowe. Zawierają wszystko, co roślina potrzebuje do wzrostu, dużo białek i ogromną ilość kwasów tłuszczowych. Mają działanie ogólnie wzmacniające i lekko afrodyzjakalne.
Rzymscy żołnierze nosili ze sobą nasiona pokrzywy, wcierali skórę by przeciwdziałać skutkom odrętwienia kończyn z powodu zmęczenia i warunków atmosferycznych. W krajach arabskich nasiona dodawano koniom do karmy, by ich sierść nabrała połysku.
Nasiona pokrzywy
Orzeszki nasienne pokrzywy są bogate w witaminy A,B,C, potas, żelazo, wapń, karotenoidy i chlorofil. Z perspektywy Ajurwedy działają jako odżywczy i odmładzający tonik, szczególnie dla nerek i nadnerczy. Ogólnie dodają energii i wprowadzają w dobry nastój.
- Nasiona pokrzywy generalnie wzmacniają system odpornościowy i cały organizm
- Są doskonałym wsparciem dla układu nerwowego, hormonalnego i nadnerczy
- Działają pobudzająco, pomagają przy przewlekłym zmęczeniu, problemach z koncentracją, pamięcią
- Dobrze przyswajalne białko, kwasy tłuszczowe i składniki mineralne odżywiają komórki, uzupełniają braki
- Poprawiają krążenie, metabolizm i oczyszczanie
- Łagodzą bóle mięśni, stawów, nerwobóle
- Wzmacniają wzrok, poprawiają stan włosów, skóry i paznokci
- Stymulują krążenie krwi w miednicy, u kobiet podnoszą poziom estrogenu, u mężczyzn poprawiają produkcję nasienia
Zbiór nasion pokrzywy
Orzeszki pokrzywy zbieramy od sierpnia do października na ekologicznie czystych terenach. W ciepłe słoneczne dni by mieć pewność, że nasionka będą suche i nie zaczną pleśnieć. Najlepiej by 2-3 dni przed zbiorami nie padało. Od godzin południowych do wczesnego popołudnia nasionka gromadzą najwięcej składników.
Możemy zebrać nasionka na miejscu lub z obciętych pędów w domu. Ostatnia metoda ma tę zaletę, że uzyskamy więcej surowca.
Po ziele najlepiej wybrać się wybieramy się z dużym, płaskim pudełkiem kartonowym. Ustawiamy je pod krzakiem, odcinamy pokrzywy ostrożnie umieszczamy w pudełku, starając się nie potrząsać bo nasiona odpadną.
W domu rozkładamy na kartonie w przewiewnym, ciepłym miejscu do ususzenia. Po około 3 dniach usuwamy z rośliny, większość nasion sama odpadnie. Można ususzyć w otwartym piekarniku rozgrzanym do temperatury maksymalnie 50 stopni.
Upewniamy się, że wszystkie są suche. Przekładamy do słoika, dorzucamy kilka ziarenek ryżu by chronić przed pleśnią. Ryż, który absorbuje resztkową wilgoć wymieniamy co 2-3 miesiące. Orzeszki można używać przez rok.
Orzeszki pokrzywy przepisy
Herbatka z nasion pokrzywy
1 łyżeczkę suszu parzy się kwadrans w szklance wrzątku. Stosuje jako uzupełnienie diety w witaminy i składniki mineralne.
Do potraw
Można używać w całości lub zmiażdżyć w moździerzu. Mają przyjemny, lekko orzechowy smak. Pasują do sałatek, twarożków, jogurtów, musli, koktajlów, pieczywa, kanapek, jajecznicy, soli ziołowej.
Gomasio z nasionami pokrzywy
To popularna w Japonii i Korei przyprawa na bazie sezamu, bogatego w łatwo przyswajalny wapń, magnez, żelazo i kwasy tłuszczowe.
- 100 g sezamu (czarny lub biały)
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki ususzonych nasion pokrzywy
Nasiona sezamu najlepiej moczyć 8 godzin w wodzie, aktywują enzymy i będą łatwiejsze do strawienia. Starannie odsączyć. Sól naturalną uprażyć na suchej patelni aż lekko zszarzeje, przełożyć do miski.
Na patelnię wrzucić sezam, krótko prażyć, nie spalić. Biały powinien mieć brązowawy kolor. Wrzucić do miski z solą, dorzucić nasiona pokrzywy (można przedtem lekko podprażyć na patelni) wymieszać. Mieszankę można lekko utrzeć w moździerzu. Przełożyć do słoiczka. Gomasio wyśmienicie smakuje w sałatkach, jako dodatek do zup, warzyw, gulaszy, przekąsek.
Sól pokrzywowa
Bez sezamu podobnie robi się sól pokrzywową. Delikatnie prażymy naturalną, nie jodowaną łyżkę soli, dorzucamy kilka łyżeczek nasion pokrzywy i przekładamy do słoiczka.
Nalewka
W dawnej Europie robiono nalewki. Rozgniecione nasiona pokrzywy macerowano w winie lub occie. Można zrobić nalewkę na mocniejszym alkoholu. 1 część zmielonych orzeszków zalać 5 częściami 40% wódki. Macerować 3 tygodnie i przefiltrować. Stosuje się nie więcej, niż pół łyżeczki rozcieńczone w wodzie 1-3 razy dziennie.