Dlaczego dobrze jest moczyć orzechy i nasiona przed jedzeniem ?

Orzechy i nasiona typu migdały, słonecznik są cenne głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych. Poza kwasami tłuszczowymi, białkiem i błonnikiem każdy rodzaj orzecha czy nasiona zawiera swoisty dla siebie, wyjątkowo bogaty zestaw witamin i składników mineralnych. Warto je jeść, nawet w niewielkich ilościach by je dostarczyć.

Dlaczego wskazane jest by moczyć orzechy i nasiona przed konsumpcją?

Orzechy, nasiona, zboża zawierają inhibitory czyli spowalniacze enzymów, które roślinę zabezpieczają przed zbyt wczesnym kiełkowaniem.  Dostając się do organizmu blokują enzymy trawienne. Dlatego organizm przyswoi niewielką część cennych składników znajdujących się nie tylko w orzechach czy nasionach.  Także składnikach występujących razem w danym posiłku  np. koktajlach owocowo-orzechowych. Wcześniejsze namoczenie orzechów i nasion sprawi, że organizm dużo więcej przyswaja, nawet do 100%.

Dlaczego dobrze jest moczyć orzechy i nasiona przed jedzeniem ?

 

Ale to nie wszystko
  1. Namoczone orzechy i nasiona są rozmiękczone, łatwiejsze do strawienia, nie obciążają układu trawiennego a zwłaszcza trzustki
  2. Kwas fitynowy ulega neutralizacji.
   Kwas fitynowy (kwas fitowy) występuje naturalnie służy do wiązania i przechowania fosforu w roślinach, w szczególności w nasionach i ich łupince. Jest niestrawną substancją anty-odżywczą dla człowieka.Wykazuje silne działanie chelatujące, czyli ma zdolność do wiązania się ze składnikami mineralnymi. Dostarczane z pożywieniem pierwiastki w przewodzie pokarmowym łączą się z kwasem fitynowym i tworzą nierozpuszczalne kompleksy, przez co nie mogą być wchłonięte do krwiobiegu i wykorzystane.
   Kwas fitynowy nie tylko hamuje absorpcję minerałów z pożywienia, ale wypłukuje je z organizmu  zwłaszcza żelazo oraz niewiele mniejszym stopniu magnez, wapń, cynk, miedź i pierwiastki śladowe.
  3. Moczenie orzechów i nasion oczyszcza je z zanieczyszczeń, nie pozbawia ich smaku, wręcz przeciwnie, zwiększa wagowo ilość oraz ułatwia blendowanie
Jak moczyć orzechy i nasiona

Orzechy lub nasiona zalać wodą w stosunku 1:2. Dobrze jest dolać nieco soku z cytryny lub octu jabłkowego by nadać wodzie kwaśny odczyn, szybciej uaktywni się fitaza, która neutralizuje kwas fitynowy.

moczyć orzechy, nasiona, kasze

Ile czasu moczyć orzechy i nasiona

Najlepiej orzechy i nasiona namoczyć na całą noc, ale minimalna ilość wynosi:

 • Orzechy laskowe, nasiona dyni – 10 godzin
 • Orzechy włoskie, migdały – 8 godzin
 • Ziarna słonecznika, ziarna sezamu – 4-6 godzin
 • Orzechy nerkowca, pistacje – 2-4 godziny
 • Orzechy brazylijskie, makadamia, orzeszki piniowe -co najmniej  godzina

Po wymoczeniu płuczemy i osuszamy.
Z tego samego powodu powinno się bezwzględnie moczyć przed gotowaniem rośliny strączkowe, zboża, płatki zbożowe, kasze i ryż. Orzechy kupujemy niełuskane, obieramy przed spożyciem.

Uwaga: Moczymy tylko  orzechy i nasiona przeznaczone do spożycia. Nie wolno przechowywać uprzednio namoczonych. Ziarna, nasiona jak len, czarnuszka przechowujemy w całości. Mielimy bezpośrednio przed spożyciem. Naruszając otoczkę roślinne kwasy tłuszczowe szybko się utleniają, uszkodzone są przyczyną stanów zapalnych.

Pieczywo z pełnego ziarna zbóż powinno być pieczone na naturalnym zakwasie, inaczej rujnuje metabolizm więcej TUTAJ 

3 3 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
4 lat temu

Jak długo należy moczyć kaszę jaglaną i gryczaną?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu
Reply to  Agata

Kaszę jaglaną moczyć kilka godzin, najlepiej całą noc. Pozbędziemy się nie tylko kwasu fitynowego ale charakterystycznej goryczki. Kaszę gryczaną można również moczyć całą noc, ale po wymoczeniu gotować bardzo krótko, praktycznie bez gotowania jest gotowa do spożycia.

anna
anna
4 lat temu

czy można używać moczone ziarna np. słonecznika, siemienia czy pestek dyni wraz z wodą w której się moczyły ? ja takie dodaję do pieczenia chlebka.

Krupeczka
Krupeczka
1 rok temu
Reply to  anna

Trzeba wypłukać i osuszyć, np. w piekarniku w najniższej temperaturze. Właśnie w wodzie, w której się moczyły są te niekorzystne substancje, które należy usunąć.

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
4 lat temu

zimna

pytajnik
pytajnik
3 lat temu

Jeżeli jem płatki owsiane i dzień przed zalewam je wodą (stosunek 1:2), a następnie zostawiam je na noc aby rano zjeść. To czy mogę użyć tej samej wody do gotowania ich w której się moczyły całą noc? Czy powinienem odlać wodę i zagotować na bieżącej?
Pozdrawiam.

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
3 lat temu
Reply to  pytajnik

Tej samej

kasia
kasia
3 lat temu

Witam, a orzeszki ziemne też należy moczyć?

Krupeczka
Krupeczka
1 rok temu
Reply to  kasia

Też – wszystkie nasiona, bo jak wynika z artykułu zawierają składniki dla człowieka nie tylko niestrawne, ale szkodliwe.

Adam
Adam
11 miesięcy temu
Reply to  Krupeczka

Ale orzeszki ziemne nie są orzechami tylko bulwami – to tak jak z misiem koalą który nie jest misiem tylko torbaczem 🙂

Sabina Red
Sabina Red
3 lat temu

Cytryna ma podobno odczyn zasadowy…

Krupeczka
Krupeczka
1 rok temu
Reply to  Sabina Red

Dopiero w żołądku jak się miesza z innymi składnikami, ale sama w sobie nie.

Justyna
Justyna
2 lat temu

Dzień dobry, czy taki zabieg wypłukuje też z orzechów i nasion szczawiany? Jeśli nie, czy mogą Państwo podpowiedzieć, jak pozbyć się szczawianów z orzechów i nasion?

Krupeczka
Krupeczka
1 rok temu
Reply to  Justyna

Tu jest artykuł próbujący odpowiedzieć na pytanie https://zasadyzywienia.pl/orzechy-a-kamica-szczawianowa.html Skąpe są informacje na ten temat. Ale orzechy włoskie powinno się jeść tylko 5 sztuk i to przed snem, bo w nocy wątroba produkuje z nich witaminy z grupy B. Warto tego przestrzegać, a 5 orzechów to może nie będzie szkodzić. Orzech brazylijski tylko 1 sztuka na dobę, bo to wystarcza ze względu na ilość selenu (178% normy- dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek). Należy jeść go po godzinie 17, bo wcześniej organizm przyswaja inne, które są antagonistami selenu i jodu. Selen bez jodu nie chce się wchłaniać dlatego jod należy razem z… Czytaj więcej »

Gość
Gość
1 rok temu

Jak się moczy nasiona lnu ile godzin. Jak moczyłam strasznie woda się zrobiła galaretowata i ciężko było odlać wodę. Proszę o odpowiedz

Piotr
Piotr
1 rok temu

Dlaczego nikt nie pisze o tym czy orzechy włoskie moczy się w tych twardych łupinach czy po obraniu tych łupin?

letki
letki
8 miesięcy temu
Reply to  Piotr

a jak się kąpiesz, w ubraniu czy bez?

Elżbieta
Elżbieta
1 rok temu

Zastanawiam się czy po wielogodzinnym moczeniu zostaje coś z witamin rozpuszczalnych w wodzie np. B? Minerały też chyba się wypłukują? Czy nie wylewa się dziecka z kąpielą?

Zenon
Zenon
1 rok temu

Moczenie i suszenie garstki orzechow przed spozyciem jest niepraktyczne. Jak dlugo w praktyce powinno sie przechowywac tak przygotowane orzechy, np. w lodowce?

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Czy moczyc migdaly i obrac je pozniej z brazowej skorki ???

Karolina
Karolina
3 miesięcy temu

Czy w szczawiany i fityniany obecne w orzechach mają wpływ na wchłanianie witamin np z orzechów?jak się pozbyć fitynianow z orzechów laskowych moczyć po obraniu w tej brązowej skórce?

Magda
Magda
3 miesięcy temu

Brazylijskie – tylko 1 h
Czy oby nie 8-12h?

Wojciech
Wojciech
1 miesiąc temu

„Naruszając otoczkę roślinne kwasy tłuszczowe szybko się utleniają”
Super polszczyzna. Rozumiem z tego zdania, że kwasy tłuszczowe naruszają otoczkę…

Last edited 1 miesiąc temu by Wojciech
%d bloggers like this: