REKLAMA .

Dlaczego dobrze jest moczyć orzechy i nasiona przed jedzeniem ?

Orzechy i nasiona typu migdały, słonecznik są cenne głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych. Poza kwasami tłuszczowymi, białkiem i błonnikiem każdy rodzaj orzecha czy nasiona zawiera swoisty dla siebie, wyjątkowo bogaty zestaw witamin i składników mineralnych. Warto je jeść, nawet w niewielkich ilościach by je dostarczyć.

Dlaczego wskazane jest by moczyć orzechy i nasiona przed konsumpcją?

Orzechy, nasiona, zboża zawierają inhibitory czyli spowalniacze enzymów, które roślinę zabezpieczają przed zbyt wczesnym kiełkowaniem.  Dostając się do organizmu blokują enzymy trawienne. Dlatego organizm przyswoi niewielką część cennych składników znajdujących się nie tylko w orzechach czy nasionach.  Także składnikach występujących razem w danym posiłku  np. koktajlach owocowo-orzechowych. Wcześniejsze namoczenie orzechów i nasion sprawi, że organizm dużo więcej przyswaja, nawet do 100%.

Dlaczego dobrze jest moczyć orzechy i nasiona przed jedzeniem ?

 

Ale to nie wszystko
  1. Namoczone orzechy i nasiona są rozmiękczone, łatwiejsze do strawienia, nie obciążają układu trawiennego a zwłaszcza trzustki
  2. Kwas fitynowy ulega neutralizacji.
   Kwas fitynowy (kwas fitowy) występuje naturalnie służy do wiązania i przechowania fosforu w roślinach, w szczególności w nasionach i ich łupince. Jest niestrawną substancją anty-odżywczą dla człowieka.Wykazuje silne działanie chelatujące, czyli ma zdolność do wiązania się ze składnikami mineralnymi. Dostarczane z pożywieniem pierwiastki w przewodzie pokarmowym łączą się z kwasem fitynowym i tworzą nierozpuszczalne kompleksy, przez co nie mogą być wchłonięte do krwiobiegu i wykorzystane.
   Kwas fitynowy nie tylko hamuje absorpcję minerałów z pożywienia, ale wypłukuje je z organizmu  zwłaszcza żelazo oraz niewiele mniejszym stopniu magnez, wapń, cynk, miedź i pierwiastki śladowe.
  3. Moczenie orzechów i nasion oczyszcza je z zanieczyszczeń, nie pozbawia ich smaku, wręcz przeciwnie, zwiększa wagowo ilość oraz ułatwia blendowanie
Jak moczyć orzechy i nasiona

Orzechy lub nasiona zalać wodą w stosunku 1:2. Dobrze jest dolać nieco soku z cytryny lub octu jabłkowego by nadać wodzie kwaśny odczyn, szybciej uaktywni się fitaza, która neutralizuje kwas fitynowy.

moczyć orzechy, nasiona, kasze

Ile czasu moczyć orzechy i nasiona

Najlepiej orzechy i nasiona namoczyć na całą noc, ale minimalna ilość wynosi:

 • Orzechy laskowe, nasiona dyni – 10 godzin
 • Orzechy włoskie, migdały – 8 godzin
 • Ziarna słonecznika, ziarna sezamu – 4-6 godzin
 • Orzechy nerkowca, pistacje – 2-4 godziny
 • Orzechy brazylijskie, makadamia, orzeszki piniowe -co najmniej  godzina

Po wymoczeniu płuczemy i osuszamy.
Z tego samego powodu powinno się bezwzględnie moczyć przed gotowaniem rośliny strączkowe, zboża, płatki zbożowe, kasze i ryż. Orzechy kupujemy niełuskane, obieramy przed spożyciem.

Uwaga: Moczymy tylko  orzechy i nasiona przeznaczone do spożycia. Nie wolno przechowywać uprzednio namoczonych. Ziarna, nasiona jak len, czarnuszka przechowujemy w całości. Mielimy bezpośrednio przed spożyciem. Naruszając otoczkę roślinne kwasy tłuszczowe szybko się utleniają, uszkodzone są przyczyną stanów zapalnych.

Pieczywo z pełnego ziarna zbóż powinno być pieczone na naturalnym zakwasie, inaczej rujnuje metabolizm więcej TUTAJ 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
GośćJustynaSabina Redkasiapytajnik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Agata
Gość
Agata

Jak długo należy moczyć kaszę jaglaną i gryczaną?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Kaszę jaglaną moczyć kilka godzin, najlepiej całą noc. Pozbędziemy się nie tylko kwasu fitynowego ale charakterystycznej goryczki. Kaszę gryczaną można również moczyć całą noc, ale po wymoczeniu gotować bardzo krótko, praktycznie bez gotowania jest gotowa do spożycia.

anna
Gość
anna

czy można używać moczone ziarna np. słonecznika, siemienia czy pestek dyni wraz z wodą w której się moczyły ? ja takie dodaję do pieczenia chlebka.

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

zimna

pytajnik
Gość
pytajnik

Jeżeli jem płatki owsiane i dzień przed zalewam je wodą (stosunek 1:2), a następnie zostawiam je na noc aby rano zjeść. To czy mogę użyć tej samej wody do gotowania ich w której się moczyły całą noc? Czy powinienem odlać wodę i zagotować na bieżącej?
Pozdrawiam.

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Tej samej

kasia
Gość
kasia

Witam, a orzeszki ziemne też należy moczyć?

Sabina Red
Gość
Sabina Red

Cytryna ma podobno odczyn zasadowy…

Justyna
Gość
Justyna

Dzień dobry, czy taki zabieg wypłukuje też z orzechów i nasion szczawiany? Jeśli nie, czy mogą Państwo podpowiedzieć, jak pozbyć się szczawianów z orzechów i nasion?

Gość
Gość
Gość

Jak się moczy nasiona lnu ile godzin. Jak moczyłam strasznie woda się zrobiła galaretowata i ciężko było odlać wodę. Proszę o odpowiedz

REKLAMA .
%d bloggers like this: