Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Babka zwyczajna szerokolistna wspomaga przewód pokarmowy

babka zwyczajna szerokolistna

Babka zwyczajna [Plantago major] zwana świętojańską, szerokolistną albo podróżnikiem rośnie niemal wszędzie.

Spotykana przy polnych drogach, na łąkach, pastwiskach, polanach, nieużytkach i trawnikach. W Polsce jest najpospolitszym gatunkiem z rodziny babkowatych, w ogrodach zwalczana jako chwast.

gdzie znaleźć babkę zwyczajną

Babka zwyczajna jest niepozorną ale niezwykle silną rośliną. Przetrwa w każdych warunkach pogodowych. Nie straszne jej zimno, upały i susze. Silnie osadzonymi korzeniami zasysa z ubogiej gleby to co jej potrzebne do wzrostu.

Jest niską byliną o krótkim kłączu. Charakteryzuje się długim ogonkiem i szerokimi jajowatymi liśćmi zebranymi w rozetę. Kwitnie od maja do początku września. Wytwarza kwiaty o błoniastej żółtawo białej koronie. Owocem są jajowate torebki z drobnymi, kanciastymi nasionami, których roślina może wydać  kilkadziesiąt tysięcy.babka zwyczajna szerokolistna

Surowcem leczniczym są nasiona, korzeń i liście babki, które zbieramy ścinając tuż nad ziemią. Suszymy w cieniu rozłożone pojedynczą warstwą, ponieważ łatwo się zaparzają i czernieją.

Jest kuzynką babki lancetowatej i ma podobne zastosowanie. Zawiera mniej garbników, ale więcej śluzów i pektyn. Dlatego skuteczniej działa w chorobach przewodu pokarmowego, ale ma słabsze właściwości wykrztuśne. Energetycznie ma działanie chłodzące, kojące. Smak gorzki, cierpki chłodzi krew, redukując pitta.

Babka zwyczajna właściwości i zastosowanie

Babka zwyczajna jest cenną rośliną leczniczą znaną od bardzo dawna medycynie ludowej. Obecnie wiele nowych właściwości odkrywa nauka [1]

  • Ma działanie przeciwzapalne
  • Powlekające, osłonowe, ściągające
  • Bakteriostatyczne  – hamuje namnażanie się drobnoustrojów, niszczy pierwotniaki
  • Przeciwnowotworowe [2]
  • Regenerujące, wzmacniające, przyspieszające gojenie ran
  • Regulujące trawienie, moczopędne,
  • Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
  • Hemostatyczne, przeciwzakaźne
Babka szerokolistna pomaga:
  • w stanach zapalnych żołądka, jelit, płuc
  • chorobach układu moczowo płciowego, narządów rodnych
  • zaparciach, hemoroidach
  • guzach, cystach, chorobach nowotworowych
  • problemach dermatologicznych, chorobach oczu
  • regeneracji po zabiegach operacyjnych, chemio i radioterapii
  • w celu oczyszczenia i regeneracji tkanek
  • oczyszczenia krwi, płuc, żołądka
Babka zwyczajna przepisy lecznicze

Napar z babki zwyczajnej
Łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 15 minut. Pije się 3 razy dziennie po szklankę w nieżycie przewodu pokarmowego. Przy chorobach płuc dosładza miodem.

Sok z babki zwyczajnej
Liście iście babki przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Otrzymany sok przecedzamy przez lniane płótno. Pije się 2 razy dziennie po dwie łyżki stołowe 21 dni. Sok musi być świeży. Stosujemy przy chorobach płuc, nowotworach dla wzmocnienia i regeneracji tkanek.

Plantago major babka szerokolistna przepisy

Na problemy z wypróżnianiem
Łyżeczkę nasion babki zwyczajnej zalewamy szklanką wrzątku. Pije się schłodzony razem z nasionami przed snem.

Na guzy i cysty 
Garść świeżych umytych liści babki zwyczajnej zalewamy w garnku 4 szklankami wody. Doprowadzamy do wrzenia, na małym ogniu podgrzewamy 5 minut. Po przecedzeniu pij się ciepły napar przez cały dzień. Skutecznie działa spożywanie rozdrobnionych w młynku suszonych liści połączonych z miodem. 3-4 razy dziennie po łyżeczce między posiłkami. Przepis S. Korżawskiej

Lekarstwo do użytku zewnętrznego
Butelkę wypełniamy całkowicie liśćmi babki zwyczajnej i starannie ubijamy. Uzupełniamy wódką i szczelnie zamykamy na miesiąc. Po przecedzeniu przelewamy do czystej butelki. Nalewka może stać kilkanaście lat. Leczy paradontozę, oparzenia, schorzenia stawów, szczególnie kolanowych

Nieżyt żołądka
Świeży sok z babki zwyczajnej mieszamy z sokiem z mniszka. Pije się łyżkę 3 razy dziennie przy nieżycie żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy z obniżoną kwaśnością. Nie wolno stosować przy nadkwasocie.

Osłabienie organizmu, wycieńczenie
Kilogram świeżych liści babki zwyczajnej przekręcamy przez maszynkę do mięsa. Sok przecedzamy przez lniane płótno, zagotowujemy, dodajemy szklankę miodu i gotujemy tak długo aż syrop będzie gęsty. Po schłodzeniu i przecedzeniu zlewamy do szklanego naczynia. Zażywa się łyżeczkę dziennie, w zależności od poprawy samopoczucia do 6 tygodni.

Okłady
Z papki świeżego skrzypu i babki zwyczajnej pomagają przy paraliżu połowy twarzy i oka. Podgrzane w gorącej wodzie listki mogą służyć za mokry opatrunek na wszelkie rany, owrzodzenia, stany zapalne skóry.

Babka w kuchni

Młode listki używa się do sałatek, gotowane na parze lub duszone jak szpinak. Smaczne są na surowo lub obgotowane łodygi kwiatowe. Nasionka o orzechowym smaku można prażyć lub zmielone dodawać do mąki.

4.3 10 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
małgorzata
małgorzata
2 lat temu

czy można sok zakonserwować spirytusem