REKLAMA

Kocanka piaskowa – wspaniałe ziele na wątrobę i trawienie – przepisy

Kocanka piaskowa inaczej nieśmiertelnik, kocie łapki, suchołuska mimo że mniej popularna niż ostropest jest chyba najbardziej skutecznym ziołem na problemy z wątrobą i drogami żółciowymi.
Już w średniowieczu roślina była szeroko stosowanym medykamentem na wiele przypadłości. Zdobyć ją było łatwo, rosła pospolicie na ubogich, piaszczystych ziemiach dlatego chętnie ją pozyskiwano do celów leczniczych i ozdobnych. Kwiaty wplatano do wianków, wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych toteż w wielu miejscach wyginęła. Obecnie w Polsce kocanka piaskowa jest objęta częściową ochroną gatunkową. Można ją zbierać tylko z wyznaczonych stanowisk naturalnych i upraw.

 

Kocanka lubi piaszczyste, nasłonecznione miejsca. Dorasta do 30-40 cm, ma charakterystyczny zapach. Jej lancetowate liście pokryte są kwiatostanem a kwiaty zebrane w kuliste koszyczki sprawiają wrażenie suchych.Kocanka piaskowa - wspaniałe ziele na wątrobę i trawienie - przepisy

Surowcem leczniczym jest kwiat kocanki Inflorescentia Helichrysi, botanicy stosują nazwę używając liczby mnogiej  – kocanki piaskowe.
Kocanka wykazuje właściwości żółciopędne, żółciotwórcze, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe i odtruwające. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, czynność żółciotwórczą komórek wątroby, pobudza metabolizm i przyswajanie składników odżywczych. Zmniejsza stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Picie naparów i odwarów z kocanki wspomaga oczyszczanie wątroby i odtruwanie organizmu. Przetwory  stosuje się przy uszkodzeniu miąższu wątroby, niedostatecznym wytwarzaniu żółci, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, niedostatecznej produkcji żółci, zaburzeniach trawiennych i złej przemianie materii.

Kocanka zalecana jest też gościu, reumatyzmie, podagrze, nieżycie przewodu pokarmowego i braku łaknienia. Dzięki silnym właściwościom odtruwającym pomaga w terapii dny, zatruć, obrzęków, alergii i chorób skóry – wiele z nich wynika z zanieczyszczenia organizmu i wątroby. Kwiat kocanki to tradycyjny, skuteczny lek na infekcje układu oddechowego, chrypkę i ból gardła. Ze względu na właściwości bakteriobójcze kocanka hamuje rozwój gronkowca złocistego, E.Coli i drożdżaka Candida.

kocanka, zastosowanie kocanki

Kocanka piaskowa – przepisy lecznicze

Odwar z kocanki
2-3 łyżki kwiatu zalać 2 szklankami ciepłej wody. Podgrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut, pić po 3/4 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem w niedomaganiach wątroby, niedostatecznym wydzielaniu żółci, stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zaburzeniach trawienia.

Napar z kocanki
2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzątku, parzyć 30 minut pod przykryciem. Napar z kocanki działa słabiej niż odwar, zalecany jest przy łagodnych zaburzeniach trawienia. Pomocniczo stosuje się przy żółtaczce, stanach zapalnych dróg żółciowych i marskości wątroby – pić 3 x dziennie po 1/4 szklanki 30 minut przed jedzeniem.

Kocanka z mlekiem i miodem
1 szklanka tłustego mleka
1 łyżeczka suszonej kocanki
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka miodu
W garnku podgrzewać mleko i kocankę. Na chwilę przed zagotowaniem zdjąć z ognia. Dodać masło. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Odcedzić z fusów kocanki, dodać miód. Wymieszać i wypić 1/2 godziny przed snem. Napój stosować przy przeziębieniu, chorobach gardła, oskrzeli. Równocześnie wspomoże wątrobę i trawienie, mleko lepiej ekstrahuje składniki czynne i jego działanie jest silniejsze.

Mieszanka przy  kamicy żółciowej
Zmieszać po 50 g kwiatów kocanki, korzenia mniszka i korzenia cykorii podróżnika. 3 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować, parzyć 15 minut pod przykryciem. Pić łykami w ciągu dnia.

Mieszanka na drogi żółciowe
Wymieszać 50 g kocanki, 30 g liści mięty, po 20 g ziela dziurawca i kłączy tataraku oraz 10 g ziela piołunu. Wsypać do termosu 2 łyżki mieszanki, zalać 2 szklankami wrzątku, zamknąć i odstawić na godzinę. Wypić po przecedzeniu w 2-3 porcjach miedzy posiłkami w zachowawczym leczeniu długo trwającej kamicy żółciowej cholesterolowej, w dolegliwościach pooperacyjnych i dyskinezji dróg żółciowych.

Syrop dla niejadków i na robaczycę wg przepisu S.Korżawskiej
6 łyżek kwiatów kocanki, 2 łyżki ziela dziurawca wsypać do garnka. Wlać 6 szklanek wody,zagotować i podgrzewać na małym ogniu 10 minut. Przecedzić, dodać 1 litr miodu nieco podgotować, rozlać do butelek. Stosować 3 razy dziennie po łyżce najlepiej rozcieńczone ciepłą wodą.

Uwagi: Kocanka stosowana w dawkach leczniczych nie wykazuje działania szkodliwego na organizm.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: