REKLAMA

Kocanka – cudowne ziele na wątrobę, trawienie, oczyszczenie – przepisy

Kocanka piaskowa [Helichrysum arenarium] jest jest ziołem ratującym wątrobę. Mniej popularna niż ostropest ale działa skuteczniej na wątrobę i drogi żółciowe.

Regionalnie zwana jest nieśmiertelnikiem, suchołuską, kocimi łapkami, słomianką. Botanicy używają liczby mnogiej – kocanki piaskowe. Wszystkie stare zielniki, w tym A. Ożarowski podają nazwę w liczbie pojedynczej – kocanka.

Już w średniowieczu roślina była szeroko stosowanym medykamentem na wiele przypadłości.  Zdobyć ją było łatwo. Pospolicie rosła na ubogich, piaszczystych ziemiach. Chętnie pozyskiwano suchołuski do celów leczniczych i ozdobnych. Kwiaty wplatano do wianków, wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych toteż w wielu miejscach wyginęła. Obecnie kocanka piaskowa jest objęta częściową ochroną gatunkową.

Kocanka lubi piaszczyste, nasłonecznione miejsca. Dorasta do 30-40 cm, ma charakterystyczny zapach. Jej lancetowate liście pokryte są kwiatostanem,  kwiaty zebrane w kuliste koszyczki sprawiają wrażenie suchych. Spotkamy ją na piaszczystych nieużytkach, odłogach, miedzach, skarpach.  Surowcem zielarskim jest kwiatostan kocanki suszony w zacienionym, przewiewnym miejscu.

kocanka, kocanki piaskowe

Kocanka piaskowa właściwości lecznicze

Kocanka działa:

 • żółciopędne, żółciotwórcze,  moczopędne, rozkurczowe i odtruwające
 • przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe
 • zwiększa wydzielanie soków trawiennych,
 • pobudza trawienie i przyswajanie składników odżywczych
 • zmniejsza stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego
 • pobudza czynność komórek wątroby i regeneruje organ

Napary i odwary z kocanki wspomagają oczyszczanie wątroby i odtruwanie z organizmu. Stosujemy przy:

 • uszkodzeniu miąższu wątroby, niedostatecznym wytwarzaniu żółci
 • zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym,
 • niedostatecznej produkcji żółci,
 • zaburzeniach trawiennych i złej przemianie materii.
Inne zastosowania kocanki
 • Zalecana jest przy gościu, reumatyzmie, podagrze [1] 
 • Nieżycie przewodu pokarmowego i braku łaknienia.
 • Dzięki silnym właściwościom odtruwającym pomaga w terapii dny, zatruć, obrzęków, alergii i chorób skóry. Wiele z nich wynika z zanieczyszczenia organizmu i wątroby.
 • Kwiat kocanki to tradycyjny, skuteczny lek na infekcje układu oddechowego, chrypkę i ból gardła.
 • Kocanka ma właściwości bakteriobójcze. Hamuje rozwój gronkowca złocistego, E.Coli i drożdżaka Candida.

Kocanka piaskowa - wspaniałe ziele na wątrobę i trawienie - przepisy

 

Kocanka piaskowa – przepisy lecznicze

Odwar z kocanki
2-3 łyżki kwiatu zalać 2 szklankami ciepłej wody. Podgrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut, pić po 3/4 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem w niedomaganiach wątroby, niedostatecznym wydzielaniu żółci, stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zaburzeniach trawienia.

Napar z kocanki
2 łyżki kwiatów zalać 2 szklankami wrzątku, parzyć 30 minut pod przykryciem. Napar z kocanki działa słabiej niż odwar, zalecany jest przy łagodnych zaburzeniach trawienia. Pomocniczo stosuje się przy żółtaczce, stanach zapalnych dróg żółciowych i marskości wątroby . Pić 3 x dziennie po 1/4 szklanki 30 minut przed jedzeniem.

Mieszanka przy  kamicy żółciowej
Zmieszać po 50 g kwiatów kocanki, korzenia mniszka i korzenia cykorii podróżnika. 3 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować, parzyć 15 minut pod przykryciem. Pić łykami przez cały dzień.

Mieszanka na drogi żółciowe
Wymieszać 50 g kocanki, 30 g liści mięty, po 20 g ziela dziurawca i kłącza tataraku oraz 10 g ziela piołunu. Wsypać do termosu 2 łyżki mieszanki, zalać 2 szklankami wrzątku, zamknąć i odstawić na godzinę. Wypić po przecedzeniu w 2-3 porcjach miedzy posiłkami w zachowawczym leczeniu długo trwającej kamicy żółciowej cholesterolowej, w dolegliwościach pooperacyjnych i dyskinezie dróg żółciowych.

kocanka, zastosowanie kocanki

 

Na inne dolegliwości:

Kocanka z mlekiem i miodem
Szklanka tłustego mleka
Po łyżeczce: suszonej kocanki, masła i miodu
W garnku podgrzewać mleko i kocankę. Na chwilę przed zagotowaniem zdjąć z ognia. Dodać masło. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Odcedzić z fusów kocanki, dodać miód. Wymieszać i wypić 1/2 godziny przed snem. Napój stosować przy przeziębieniu, chorobach gardła, oskrzeli. Równocześnie wspomoże wątrobę i trawienie, mleko lepiej ekstrahuje składniki czynne i jego działanie jest silniejsze.

Syrop dla niejadków i na robaczycę wg przepisu S. Korżawskiej
6 łyżek kwiatów kocanki, 2 łyżki ziela dziurawca wsypać do garnka. Wlać 6 szklanek wody,zagotować i podgrzewać na małym ogniu 10 minut. Przecedzić, dodać 1 litr miodu nieco podgotować, rozlać do butelek. Stosować 3 razy dziennie po łyżce najlepiej rozcieńczone ciepłą wodą.

Oczyszczanie organizmu
Wymieszać korzeń mniszka, kłącze perzu i kocankę. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia. Odstawić na kwadrans do naciągnięcia. Pić ciepłe cały dzień.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: