Apteka w twojej kuchni, Porady babuni, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła, Ziołowe przepisy

Liść czarnej porzeczki odtruwa, zmniejsza ból i obrzęki

liść czarnej porzeczki właściwości działanie przepisy

Liść czarnej porzeczki [Ribis nigri folium] od wieków jest ceniony w zielarstwie za działanie oczyszczające, ściągające, tonizujące.

liść czarnej porzeczki właściwości działanie przepisy

Sezon na owoce jeszcze daleko. Ale ze świeżych, młodych, jasnozielonych liści można zrobić porządną herbatkę ziołową. Resztę ususzyć, bo przydadzą się jako remedium na wiele dolegliwości.

Liść czarnej porzeczki

Krzewy porzeczkowe uprawiano w ruskich monastyrach  już XI wieku , stamtąd pochodzą najwcześniejsze odmiany. Z czasem zaczęły się pojawiać w europejskich ogrodach klasztorach jako roślina lecznicza. Do ziołowych medykamentów wykorzystywano owoce, liście i gałązki krzewów.

W średniowiecznych zapiskach pozostały wzmianki o działaniu na dżumę, ospę, gorączkę, robaki, trucizny. Zdobyły popularność jako lek  pierwszej pomocy do spędzania gorączki, na grypę, biegunki, nieżyt żołądka.

czarna porzeczka liście

Osiemnastowieczny francuski zakonnik i zielarz Pierre Bailly de Montaran odkrył działanie przeciwreumatyczne i moczopędne. Tak się zachwycił, że krzewom porzeczkowym poświęcił osobny traktat „Les propriétés admirables du cassis” – „Godne podziwu właściwości czarnej porzeczki „. Dzieło to odegrało główną rolę w rozpropagowaniu upraw porzeczek we Francji.

Podaje w nim przepis na reumatyzm: „Weź dużą garść liści czarnej porzeczki. Wymieszaj z taką samą ilością lauru, szałwii i rozmarynu. Włóż do glinianego dzbanka i zalej białym winem. Podgrzej na piecu lub wystaw na słońce. Po 24 godzinach odlej wino”.

Profil energetyczny
Smak: cierpki, gorzki
Energetyka: chłodzi, osusza,
Tkanki: wątroba, żołądek, śledziona, jelito grube,
Działanie: odprowadza wilgoć i gorąco z krwi, hamuje krwawienia, biegunki, goi rany

Cierpki smak listków jest chłodzący, wysuszający, obkurczający, ściągający, zwężający, napina zbyt luźne tkanki. Usuwając nadmiar ciepła i toksycznej wilgoci wspomaga oczyszczanie. Tonizuje nerki i układ moczowy.

Według medycyny wschodniej liście czarnej porzeczki odżywiają nadnercza i jajniki. Zapobiegają infekcjom dróg moczowych, bólom stawów i zaburzeniom naczyniowym, w tym uderzeniom gorąca. Łagodzą naczyniowe bóle głowy i migreny. W takich przypadkach zaleca się  10-15 kropli nalewki z młodych listków.

Tradycyjnie liście czarnej porzeczki stosuje się do oczyszczania krwi, poprawy krążenia i pracy serca. Wywary likwidują zapalne obrzęki, przekrwienie, podagrę, dolegliwości jamy ustnej, skóry. Pomagają przy problemach z układem moczowym, pokarmowym, wątrobą i drogami żółciowymi.

Współczesna wiedza

Liść czarnej porzeczki jest super antyoksydantem –  zawiera rekordowe ilości przeciwutleniaczy. [1]. Ponadto liczne sole mineralne, witamin C, rutynę, kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy, olejki lotne.
Działanie: antyoksydacyjne, odtruwające, moczopędne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjnie, grzybobójcze, rozkurczowe, przeciwreumatyczne, wykrztuśne.

  • Tonizuj i odtruwa organizm, usuwa obrzęki
  • Eliminuje toksyny i nadmiar kwasu moczowego
  • Reguluje przemianę materii, stymuluje wydzielanie soków trawiennych, hamuje procesy gnilne
  • Tonizuje, ściąga, obkurcza błony śluzowe
  • Łagodzi bóle reumatyczne, artretyczne, zwyrodnieniowe, dnę moczanową
  • Oczyszczając krew zapobiega tworzeniu się zakrzepów
Liść czarnej porzeczki zastosowania

Młode listki zbiera się w  bezdeszczowe dni po opadnięciu rosy. Suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu.  Subtelny, wykwintny smak można wykorzystać w do aromatyzowania kiszonek, marynat, nalewek, galaretek, sorbetów.

Ribis nigri folium liść czarnej porzeczki

Herbatki i mieszanki ziołowe stosuje się dla:

  • Odtrucia, oczyszczenia krwi, limfy, nerek i układu moczowego przy obrzękach
  • Dotlenienia, poprawy czynności płuc, trawienia, krążenia, wzmocnienia serca,
  • Łagodzenia bólów stawów, alergii, migren i bólu głowy
  • Tonizowania i poprawy pracy trzustki, śledziony, wątroby, nerek
  • Poprawy wzroku, widzenia w nocy, wzmocnienia organizmu przy wyczerpaniu, awitaminozie, słabej odporności
  • Jako remedium na: biegunkę, ból gardła, chrypkę, zapalenie dróg moczowych, oddechowych, jamy ustnej, skóry, wrzody żołądka

Liść czarnej porzeczki wysusza tkanki, przy suchej konstytucji należy połączyć z ziołami nawilżającymi.

Napar z liścia czarnej porzeczki

Kilka świeżych listków lub łyżkę suszonych zalać szklaną wrzątku, parzyć pod przykryciem 10 minut. Pije się 2 razy dziennie przy infekcjach dróg moczowych, bólach reumatycznych, dla poprawy krążenia krwi i limfy. Napar stymuluje nerki, działa moczopędnie, pomaga na miażdżycę i dnę moczanową.  Przy chrypce i bólu gardła dosłodzić miodem.  Z dodatkiem soku z owoców czarnej porzeczki stosuje się w leczeniu kokluszu u dzieci.

 

liście czarnej porzeczki właściwości lecznicze

W mieszankach:

  • Dla wątroby i dróg żółciowych: z kłączem perzu, skrzypem, owocem jałowca
  • Zakażenia układu moczowego: z korzeniem mniszka, wrzosem, skrzypem
  • Dla zmęczonego serca z kwiatostanem głodu i serdecznikiem
  • Przy niedokrwistości z pokrzywą, krwawnikiem, owocem dzikiej róży, jarzębiny, kwiatem głodu i jałowcem
Nawilżające mleko

Wiekowy, ludowy przepis na oczyszczenie krwi i reumatyzm. Łyżeczkę świeżych lub suszonych listków zalać szklanką gorącego mleka, po kwadransie przecedzić. Stosuje się 200 ml 2 razy dziennie. Mleko neutralizuje działanie wysuszające, napój wskazany jest dla osób z suchą skórą, błonami śluzowymi i stawami, przy objawach sztywności.

Herbatka oczyszczająca

Po łyżce liścia czarnej porzeczki, borówki brusznicy i dzikiej róży zalać 2 szklankami wrzątku, parzyć pod przykryciem 10 minut. Herbatka oczyszcza z toksyn, działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie. Reguluje pracę nerek i układu moczowego, wzmacnia wzrok.

Infekcje, przeziębienie 

Wymieszać równej ilości: liście czarnej porzeczki, maliny i owoc dzikiej róży.  Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Kilka minut gotować pod przykryciem. Pije się szklankę 3 razy dziennie.  Dzieciom podaje kilka razy dziennie ½ szklanki lub nawet po kilka łyków.

Ciekawostki:

Do lat pięćdziesiątych XX liść czarnej porzeczki przepisywano jak budulec kości i krwi, stymulujący wytwarzanie czerwonych krwinek. Listki można poddać fermentacji otrzymując czarną herbatę. Przepisy tutaj. Właściwości owoców i receptury Tu.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments