Apteka w twojej kuchni, Porady, Porady babuni, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zdrowie na talerzu

Zastosowania młodych listków pokrzywy – przepisy

młode listki pokrzywy przepisy jak stosować właściwości

Wczesną wiosną zaczynają się pojawiać młode, soczyście zielone listki pokrzywy. O tej porze roku tak bardzo przydatny na wiosenne osłabienie odżywczy tonik i budulec krwi.

młode listki pokrzywy przepisy jak stosować właściwości

Pomogą oczyścić organizm, dostarczą niezbędnych minerałów, doładują energetycznie i oddalą zmęczenie.

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica

Każdy zna wszędobylską parzącą roślinę, która po bliskim kontakcie z ciałem pozostawia bąble. Jej listki i łodygi pokryte są włoskami zawierającymi jad, który roślina „wstrzykuje” w tkanki. Efektem jest piekący ból i pęcherze. Ta zbroja pokrzyw stanowi mechanizm obronny przed wygłodniałymi roślinożercami.

młode listki pokrzywy zwyczajnej

By nie podrażniać tkanek wewnętrznych, przed spożyciem listki powinny być sparzone wrzątkiem, ugotowane lub ususzone by usunąć jad. Zawiera on kwas mrówkowy, szczawiowy, winowy, histaminę, kwasy żywiczne i morodyinę wywołującą silne odczyny zapalne. Osobiście nie zalecam surowego soku z pokrzywy, zwłaszcza przy schorzeniach nerek i dróg moczowych. Z tego samego powodu ziele pokrzywy najlepiej zrywać przed kwitnieniem.

Młode listki pokrzywy

Od wieków cenione są za działanie oczyszczające, odżywcze i energetyzujące. Dawniej na przednówku robiono gotowano z nich regenerujące, odżywcze zupy, a nastoje i herbatki służyły do oczyszczania „złej krwi”.

Młode ziele pokrzywy będzie antidotum na wiosenne osłabienie, niepokój, niedobory składników mineralnych, katar sienny, alergie, wykwity skórne i wypadanie włosów.

Profil energetyczny
Smak: słony, gorzki, cierpki,
Energetyka: od neutralnej do chłodzącej, mocno osusza,
Tkanki: płuca, wątroba, nerki,
Działanie: tonizuje tkanki wewnętrzne, usuwa nadmiar wilgoci, śluzów, oczyszcza i odbudowuje krew

Medycyna wschodnia uważa ziele za odżywczy, odbudowujący tonik dla krwi, stawów i kości. Stosuje przy przekrwieniu dróg oddechowych, infekcjach moczowych, obrzękach, egzemie, słabej odporności i braku sił, energii.

Pokrzywa jednym z najlepszych środków na alergie sezonowe. Łagodzi stany zapalne, pomaga usuwać nadmiar histaminy, napina i uelastycznia nabłonek dróg oddechowych. Jako że działa moczopędnie pomoże oczyścić organizm z toksyn.

Zastosowania wiosennej pokrzywy

Najlepiej wykorzystać młode listki pokrzywy w kuchni. Pasuje do sałatek (lekko sparzone listki), zup, sosów, naleśników. Doskonałym tonikiem będą herbatki, nastoje, octy, nalewki.

Herbatka z młodych listków

Garść ziela zalać litrem wrzątku. Zaparzać parę minut, po przecedzeniu przelać do termosu, można dosłodzić miodem. Popija się cały dzień. Zewnętrznie stosuje się do przemywania cery tłustej. Jako płukanka do włosów wzmacnia je, redukuje łupież i łojotok.

korzeń pokrzywy zastosowanie przepisy

Pokrzywa dobrze się łączy z lucerną, trawą owsianą, koniczyną czerwoną, liściem maliny, skrzypem, przytulią. Pośród wielu zalet, mocno wysusza. W przypadku suchości konstytucyjnej, słabym nawilżeniu, wysuszonej skórze, tkankach wewnętrznych, suchym kaszlu lepszym wyborem będą nawilżające fiołki.  Jeżeli ktoś odczuwa suchość, a chce oczyścić, wzmocnić i odżywić organizm, może popijać fiołkowo-pokrzywowe napary, w równych proporcjach obu ziół, albo pominąć pokrzywę.

  • Pokrzywa ma tendencję do chłodzenia, działanie zneutralizuje dodanie imbiru
  • Przy suchości tkanek można połączyć  z lipą, która łagodzi, nawilża i dodaje ciepła
  • Cynamon wesprze przy wysokim cukrze we krwi
Pokrzywowy ocet

Napełnić w 1/4 słoik posiekanym, ususzonym lub podsuszonym zielem pokrzywy.  Zalać domowym octem jabłkowym. Nakryć woskowanym papierem do pieczenia i dopiero nakrętką. Ocet nie może się stykać z metalem. Odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 3–6 tygodni, wstrząsać codziennie.  Po przefiltrowaniu przechowuje się do roku w ciemnym, suchym miejscu. W kuchni sprawdzi się jako dodatek do sałatek, surówek.

Zastosowania: jako wcierka do słabych, wypadających włosów, tonizowania skóry, okładów na bolące mięśnie, stawy.

Nalewka z pokrzywy

Świeżo zebrane młode listki pokrzywy opłukać i osuszyć. Wycisnąć sok i wymieszać ze spirytusem, w stosunku 3 części soku na 1 część alkoholu. Przechowuje się do 1 roku w ciemnym miejscu, suchym do 2 lat. Na wzmocnienie zażywa się łyżkę stołową przed jedzeniem.

Katar sienny, alergie:  łyżeczkę 2 razy dziennie, zapobiegawczo 2–3 krople na kieliszek wody. Trzeba potrzymać w ustach kilka sekund przed połknięciem. Zewnętrznie do nacierania w bólach reumatycznych, infekcjach.

Olejek z pokrzywy

Utłuc w moździerzu 30 g młodych liści pokrzywy na papkę. Dodać 2 łyżki oliwy z oliwek, dokładnie wymieszać. Codziennie przed snem naciera
się skronie i klatkę piersiową. Wg św. Hildegardy pomaga na zaburzenia koncentracji, zapominanie i rozproszenie uwagi.

Zupa pokrzywowa na anemię
  • ½ litra rosołu lub wywaru z włoszczyzny
  • 2-3 garstki młodych listków pokrzywy
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżka oliwy lub masła
  • cebula, marchewka, por, ziemniak
  • sól, pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa, tymianek

W dużym rondlu rozgrzać tłuszcz. Wrzucić pokrojone warzywa, poddusić kilka minut. Dodać bulion, gotować do miękkości ziemniaka. Dorzucić posiekany listki pokrzywy, podgotować 1-2 minut. Zmiksować zupę, doprawić do smaku, można zabielić śmietaną, podawać z jajkiem na twardo.

zupa z pokrzywy na anemie

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments