REKLAMA .

Kwiaty kasztanowca, liście i młode owoce – receptury lecznicze

Kwiaty kasztanowca kojarzą się z maturami. Młodzież co roku nerwowo odmierza czas do czekających ich egzaminów. Obserwują pąki, szybko powiększające się liście, wreszcie piękne kandelabry kwiatów zwiastujące ten ważny moment.

Kasztanowce pospolite [Aesculus hippocastanum] przybyły do Polski za panowania Stefana Batorego, który polecił włoskiemu ogrodnikowi Lorenzo Bozetho wykorzystać ,,stroyne kastance” przy przebudowie swojego ogrodu pod Krakowem. Od 400 lat zdobią  polski krajobraz i dostarczają surowców leczniczych. Kwiaty kasztanowca zbieramy w czasie kwitnienia, suszymy w przewiewnym zacienionym miejscu.

Kwiaty kasztanowca właściwości lecznicze

W ziołolecznictwie z drzewa kasztanowca wykorzystujemy kwiaty, owoce, korę i liście. Zawarta w nich escyna uszczelnia naczynia krwionośne a kumaryna działa przeciwzakrzepowo. Pozostałe związki uelastyczniają drobne naczynka, zmniejszają obrzęki, stany zapalne, usprawniają przepływ krwi w naczyniach żylnych. Kwiaty kasztanowca są doskonałe na wzmocnienie całego organizmu

Kwiaty kasztanowca stosujemy wewnętrznie i zewnętrznie przy:

  • słabych naczyniach krwionośnych, zapaleniach żył, żylakach
  • skłonności do zakrzepów, obrzękach
  • toczących się stanach zapalnych, niskiej odporności
  • zaburzeniach krążenia, słabym ukrwieniu
  • dolegliwościach przewodu pokarmowego – działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie
  • obfitych miesiączkach
  • bólach reumatycznych

Kwiaty kasztanowca, liście i młode owoce - receptury lecznicze

 

Kwiaty kasztanowca przepisy lecznicze

Napar z kwiatów kasztanowca
Łyżkę suszu parzymy pod przykryciem w szklance wrzątku 20 minut. Pijemy 2 razy dziennie między posiłkami. Możemy parzyć w termosie i dosładzać miodem dla smaku.
Napar z kwiatów kasztanowca wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie zmniejszając bóle reumatyczne, nerwobóle. Pomaga przy obfitych miesiączkach, ma zbawienny wpływ na przewód pokarmowy. Działa rozkurczowo i przeciwbakteryjnie.
Zewnętrznie w postaci okładów zmniejsza opuchliznę i sińce pod oczami. Dodany do kąpieli zmniejsza cellulit, obrzęki, wzmacnia naczynia krwionośne i relaksuje. Tak samo działa kąpiel w świeżych kwiatach 3 garście kwiatów macerujemy 12 godzin w 2 litrach wody i dolewamy do kąpieli.

Napar z liści kasztanowca
Łyżkę liści parzymy 20-30 minut pod przykryciem w szklance wrzątku. Pijemy po szklance 4 x dziennie przez 3-4 tygodnie. Stosujemy przy kruchych i przepuszczalnych naczyniach i obniżonej krzepliwości krwi. Zewnętrznie na zapalenie spojówek, stany zapalne gałki ocznej i trudno gojące się rany.

Okłady na żylaki 
Łyżeczkę suszonych kwiatów kasztanowca parzymy 20 minut w szklance wrzątku. 1/2 szklanki naparu wylewamy na lniane płótno i nakładamy na żylaki. Ciepły okład przykrywamy ceratką i bandażem, zostawiamy na noc. Pozostałe pół szklanki  trzeba wypić. Co drugi dzień w chore miejsca lekko wcieramy maść z ziela prawoślazu.

Znakomita mikstura na kręgosłup
W słoneczny dzień zbieramy 5 kiści kwiatów. Zalewamy szklanką spirytusu salicylowego i odstawiamy na 3 tygodnie codziennie wstrząsając.
Nabierając kilkakrotnie niewielką ilość mikstury na rękę wcieramy wzdłuż kręgosłupa w przylegające mięśnie od dołu do góry ruchem jednostajnym do wchłonięcia.
Metoda ta regeneruje kręgosłup i likwiduje jego dolegliwości. Pobudza regenerację tkanek, przyspieszy gojenie.
Pomaga w regeneracji kręgosłupa, stanach zapalnych stawów, ścięgien, wiązadeł, mięśni, skóry i tkanki podskórnej.
Redukuje obrzęki spowodowane urazami mechanicznymi, stłuczenia, wylewy podskórne, zwichnięcia, odmrożenia.
Przynosi ulgę w stanach zapalnych stawów, wiązadeł, ścięgien, mięśni, skóry i tkanki podskórnej.

Mikstura na „ciężkie nogi” 
Suszone liście i kwiaty kasztanowca mielimy na proszek. Na każdą łyżeczkę proszku dodajemy łyżkę miodu i 10 kropli gliceryny lub wódki. Zażywamy 3 razy dziennie po łyżeczce mikstury.

Kwiaty kasztanowca w mieszankach

Mieszanka o. Soroki na krążenie 
Bierzemy po 50 g: kwiaty kasztanowca, wrzosu, głogu, kłącze perzu, ziele połonicznika, liść brzozy i po 100 g: rumianek i ziele serdecznika. Łyżeczkę mieszanki parzymy 20-30 minut w szklance wrzątku. Pijemy po szklance gorącego naparu rano i wieczorem przed snem.  Wspomaga leczenie niewydolności krążenia.

Kasztanowiec przeciw żylakom
Bierzemy po 2 części kwiatu kasztanowca i jarzębiny, 1 część kupalnika.  Łyżeczkę mieszanki parzymy pod przykryciem w szklance wrzątku 15 minut. Pijemy 2 razy dziennie.

Nieregularne miesiączki, obfite krwawienia 
Bierzemy 2 części kwiatu kasztanowca, po jednej ziela tasznika i rdestu. Parzymy i pijemy jak wyżej.

Okłady na żylaki
Na mieszankę bierzemy:
Kwiaty kasztanowca i dziewięćsił po 35 g
Kwiaty bzu czarnego i tysiącznik po 15 g
Parzymy 10-15 minut napar z łyżki stołowej zalanej szklanka wrzątku. Po przecedzeniu nasączamy lnianą ściereczkę i przykładamy do żylaków. Metoda bardzo skuteczna.

Mieszanka przeciw obrzękom
Bierzemy 50 g kwiatów lub liści kasztanowca, 30 g krwawnika i 20 g ziela nostrzyka. 1,5 łyżki mieszanki zalewamy 2 szklankami ciepłej wody, pod przykryciem powoli podgrzewamy do zawrzenia.  Pijemy w 2 porcjach między posiłkami. Pomaga przy obrzękach urazowych, wylewach podskórnych, opuchniętych nogach.

młode kasztany, kwiaty kasztanowca

Młode owoce kasztanowca

Wyciąg z młodych kasztanów
Zielone kasztany obieramy z kolczastej osłonki. Kroimy i rozbijamy w moździerzu. Zalewamy ć 70% spirytusem w proporcji  1:10 miazgi kasztanowej do alkoholu. Odstawiamy na tydzień i filtrujemy. Zażywamy w razie potrzeby 1-3 razy dzienni po 20-30 kropli na wodzie.
Przepis ten medycynie ludowej uchodzi za doskonały środek pobudzający ukrwienie mięśnia sercowego. Receptury pochodzą z XVIII wieku, ale przypuszcza się , że wtedy zostały spisane a stosowano dużo wcześniej

Maść na żylaki, rozstępy i bolące nogi
15 świeżych obranych z kolczastej osłonki kasztanów drobno kroimy. Dodajemy po 2 łyżki rumianku i kwiatu jarzębiny. Podgrzewamy ½ kg smalcu gęsiego, dodajemy surowiec i podgrzewamy pół godziny na małym ogniu mieszając. Odstawiamy na dobę, ponownie ogrzewamy i przecedzamy. Smarujemy wieczorem bolące nogi, żylaki, rozstępy. Na zniszczone dłonie nakładamy wieczorem jak krem, zakładamy bawełniane rękawiczki na noc. Regeneruje i odmładza.

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: