REKLAMA .

Kwiat głogu koi nerwy, wzmacnia i tonizuje serce – przepisy lecznicze

Kwiat głogu od dawna wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń pracy serca, układu krążenia, nerwic i wahań ciśnienia krwi.
Najbardziej przydatne są kwiaty głogu dwuszyjkowego w kolorze białym lub różowym zebrane w baldachy o dwuszyjkowych słupkach. Głóg dwuszyjkowy spotkamy w widnych lasach i obrzeżach, na przydrożach, przy domostwach w zaroślach. Sadzony jest w żywopłotach jako roślina ozdobna lub naturalna ochrona sadów.

Surowcem leczniczym jest kwiatostan głogu [Crataegi folium cum flore] wraz z młodymi listkami zbierany od maja do czerwca. Kwiatostany ścinamy sekatorem lub nożycami wraz z pierwszymi listkami. Suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu możliwe najszybciej by nie straciły aromatu.

Kwiat głogu właściwości lecznicze

Swój dobroczynny wpływ na układ krwionośny kwiat głogu zawdzięcza flawonoidom i pochodnym purynom. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych i je rozszerzają. Serce staje się bardziej dotlenione a organizm szybciej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Normuje się obieg krwi, serce staje się mocniejsze, zaczyna lepiej i równiej pracować.

kwiat głogu właściwości

 

Kwiat głogu wykazuje łagodne ale długotrwałe działanie:

  • tonizuje mięsień sercowy i naczynia krwionośne
  • poprawia wydolność mięśnia sercowego
  • nieznacznie zwiększa siłę skurczów i wyrównuje pracę serca
  • obniża ciśnienie krwi
  • poprawia dotlenienie
  • działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie jelit, macicy, naczyń krwionośnych w tym wieńcowych i mózgowych
  • koi system nerwowy, uspokaja i działa lekko moczopędnie
  • znosi objawy zawrotów głowy i uczucia „uderzeń krwi” do mózgu

kwiat głogu zastosowanie przepisy lecznicze

Kwiat głogu przepisy lecznicze

Kwiat głogu – herbatka na ukojenie nerwów i serce
1-2 łyżeczki suszonych kwiatów parzymy pod przykryciem 20 minut w szklance wrzątku. Pijemy 2-3 razy dziennie od 1,5 do 2,5 szklanki naparu dosłodzone miodem. Pomaga przy nerwicach, zaburzeniach pracy serca, krążenia i wysokim ciśnieniu krwi. By uzyskać pożądany efekt trzeba pić dłuższy czas.

Odwar z kwiatostanu głogu
Czubatą łyżkę kwiatu z listkami zalewamy szklanką wody. Wolno podgrzewamy nie doprowadzając do silnego wrzenia, gotujemy 2 minuty. Pijemy 2 razy dziennie po posiłku. Pomaga w arytmii, kołataniu, niemiarowym rytmie serca. Przy zawrotach głowy, przemęczeniu i klimakterium.

Nalewka na miażdżycę
1/2 litra alkoholu 30-40% podgrzewamy ale nie gotujemy. Zalewamy 100 g kwiatów głogu dodając 4 goździki. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Filtrujemy i dosładzamy 3 łyżkami miodu. Zażywamy 1-2 razy dziennie po łyżce przez 3 miesiące.

Herbatka na nerwice
Bierzemy w równych ilościach: kwiat głogu, rumianku, serdecznik i ziele szaroty błotnej. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na godzinę. Pijemy po pół szklanki godzinę po jedzeniu.
Herbatka pomaga na nerwice, rozstroje nerwowe połączone z niedomaganiami serca, dusznościami i zawrotami głowy.

Nadciśnienie
Mieszamy w równych ilościach kwiat głogu, ziele jemioły i serdecznik. Czubatą łyżeczkę ziół zaparzamy pod przykryciem w szklance wrzątku 15 minut. Stosujemy 2 razy dziennie.
Tonik Mnicha na nadciśnienie PRZEPIS

Syrop dla nerwowych dzieci i dorosłych PRZEPIS

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: