Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Szczeć pospolita na boreliozę, reumatyzm, zmiany skórne

Szczeć pospolita Dipsacus sylvestris na boreliozę

Szczeć pospolita [Dipsacus sylvestris] przypomina duży oset.  To wieloletnia roślina spotykana w lasach, zaroślach, na polanach, przydrożach.  Wyrasta na ponad 2 metry. Lancetowate liście tworzą rozetę, z której wyrasta owalny kolczasty kwiatostan o fioletowej barwie.

Szczeć pospolita Dipsacus sylvestris na boreliozę

Nasiona szczeci są ulubionym przysmakiem ptaków. Roślina kwitnie od lipca do października. Surowcem zielarskim są liście i korzeń, który mają bardzo długą tradycję zastosowania w medycynie ludowej.

Szczeć pospolita

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach szczeci pochodzą z dzieła Materia Medica. Dioskurides zalecał zmielony korzeń mieszać z winem lub octem. Otrzymaną papkę leczono pęknięcia odbytu, zewnętrzne hemoroidy i brodawki.szczeć borelioza zastosowania

Św. Hildegarda polecała sproszkowany korzeń mieszać ze świeżym smalcem na brodawki, wysypki i stany zapalne skóry. Pisała: „szczeć jest ciepła i sucha, wypędza trucizny”.

Nazwa botaniczna Dipsacus  wywodzi się ze starogreckiego Dipsào  i oznacza: pragnienie, spragniony. Nawiązuje do miseczek u nasady liści gdzie roślina łapie wodę, z której korzystają ptaki i owady.  Piętnastowieczny  lekarz i botanik Nicholas Culpeper twierdził, że woda zebrana z liści szczeci łagodzi stany zapalne oczu, a twarz nią obmyta staje się piękna.

  • Energetyka: smak gorzki, cierpki, lekko rozgrzewający
  • Działanie: Gorzki tonik yang: rozładowuje, eliminuje, pozbywa niepotrzebnego.
  • Środek hemostatyczny, odżywiający kości, ścięgna, stawy, tonizujący „esencję życiową”.
Szczeć pospolita zastosowanie lecznicze

Średniowieczne zielniki i medycyna ludowa uważała szczeć za silny środek moczopędny, tonik dla nerek. Stosowano przy stanach stanach zapalnych, dnie moczanowej, reumatyzmie.

  • Wyciągami oczyszczano wątrobę, leczono zaparcia, wrzody żółtaczkę i jadłowstręt.
  • Zewnętrznie na zmiany skórne, trądzik, brodawki, wrzody, piegi, bielactwo, różę.

szczeć borelioza stawy

Działanie szczeci:

  • Przeciwzapalne, bakteriobójcze, moczopędne, przeczyszczające,
  • Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
  • Wzmacnia stawy, ścięgna i kości
  • Łagodzi bóle kolan, stawów, nóg, krzyża
  • Zmniejsza bolące opuchlizny

I najważniejsze: Szczeć pospolita uważana za skuteczne zioło w leczeniu boreliozy.  Celuje w krętki i usuwa je poprzez krwiobieg, eliminuje bóle stawów towarzyszące chorobie, szczególnie  kolan [1]

Przygotowanie suszu
Korzeń zbieramy późną jesienią lub wczesną wiosną przed wypuszczeniem liści. Wykopane korzenie płuczemy pod bieżącą wodą. Kroimy lub łamiemy na niewielkie kawałki. Suszymy  w temperaturze 60°C.

Szczeć pospolita przepisy lecznicze

Nalewka ze szczeci
200 g świeżego korzenia lub 100 g suszu zalać 300 ml czystej wódki 40%. Ostawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Zażywa się łyżkę stołową płynu 2-3 razy dziennie. Profilaktycznie łyżeczkę dziennie w okresie kleszczowym.szczeć borelioza

Odwar ze szczeci
2 łyżki suszu zalać 2,5 szklanki wody, gotować 20 minut. Wypija się w ciągu doby w kilku porcjach. Odwarem można przemywać zmiany skórne.

Maść ze szczeci
100 g  smalcu lub wazeliny kosmetycznej podgrzewać w rondelku aż się rozpuści. Dodać 50-60 g rozdrobnionego korzenia szczeci, wymieszać podgrzewać minutę. Odstawić z ognia pod przykryciem na 12 godzin. Raz jeszcze podgrzewać do rozpuszczenia, przecedzić przez sitko i gazę starannie odciskając. Przełożyć do słoiczka. Stosuje się na choroby skórne, bóle i obrzęki stawów.

Do nabycia w naszym sklepiku: szczeć korzeń TUTAJ oraz ziele TU

4.2 6 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
3 lat temu

Czy można robiąc maść ze szczeci użyć świeżego korzenia?