REKLAMA .

Kocimiętka .. nie tylko dla kotów – receptury i zastosowanie

Kocimiętka nazwę zawdzięcza mięcie ze względu na pewne podobieństwo i kotom, które za nią przepadają. Około 3/4 kociej populacji jest wrażliwa na związek o nazwie nepetalakton, za którym podążają jak w hipnotycznym transie a po bliskim kontakcie węchowym z rośliną wpadają w ekstazę, tarzają się, ocierają, wydają dziwne odgłosy. Co ciekawe skosztowanie listków je wycisza, futrzaki odprężają się i na kilka godzin pogrążają w kociej medytacji.

Kocimiętka .. nie tylko dla kotów - receptury i zastosowanie

Kocimiętka działa uspokajająco również na niektóre owady, w tym pszczoły. Wielu pszczelarzy przed przystąpieniem do pracy wokół ula naciera liśćmi ręce by pszczoły były mniej agresywne. Ale z kolei na komary, muszki, karaluchy odstrasza. Zatem kocimiętkę można posadzić przy oknach lub hodować w doniczkach by odstraszała nieproszonych gości i dodatkowo roztaczała przyjemny zapach przypominający melisę i cytrynę.

Ziele ma też ma inne ciekawe zastosowania. W regionie gdzie mieszkam kocimiętka jest na co dzień używaną przyprawą i surowcem leczniczym. Dodaje się ją do pizzy, past, makaronów, sałatek, wymieszaną z solą pekluje mięsa a firmie przetworów służy jako środek na niektóre dolegliwości. Tradycja stosowania kocimiętki przetrwała od starożytności. Etymologia łacińskiej nazwy Nepeta cataria wywodzi się się od etruskiego miasta Nepeta, gdzie obficie rosła, nawet była uprawiania.

Po podbiciu Etrusków przez Rzymian ci ostatni zaczęli chętnie uprawiać w swoich ogrodach, bynajmniej nie dla kotów mimo, że byli ich miłośnikami. Kocimiętkę chętnie uprawiano jako roślinę ozdobną, leczniczą i przyprawową a koty przeganiano by nie niszczyły im cennego surowca. Z ziela wyrabiano mikstury na sen, uspokojenie i rozstrój żołądka a odpowiednio ususzone palono jak tytoń bo ma łagodne działanie halucynogenne.

Kocimiętka jest drobną rośliną o prosto wzniesionych łodygach 60-100 cm, liście szorstko owłosione podobne do mięty, kwiaty w różnych kolorach od białych, przez różowe, niebieskie do ciemnopurpurowych w zależności od gatunku, a jest ponad 200.
Surowcem zielarskim jest liść kocimiętki właściwej i ziele kocimiętki cytrynowej zbierane w początkowym okresie kwitnienia.

kocimiętka

Kocimiętka ma działanie uspokajające, napar z niej stanowi alternatywę dla herbaty i polecany jest osobom nadpobudliwym. Pomaga w bezsenności, nerwicach, skołatanych nerwach, palpitacji serca, pobudzeniu psychoruchowym, niestrawnościach, kolkach jelitowych także u dzieci, przynosi ulgę w trakcie przeziębień, stanów zapalnych dróg oddechowych, obniża gorączkę, reguluje cykl miesiączkowy u kobiet. Zewnętrznie pomaga przy bólach reumatycznych, artretycznych, infekcjach jamy ustnej – badania potwierdziły, że ma skuteczne działanie przeciw mikrobom wywołującym stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Kocimiętka przepisy lecznicze

Napar 
2 łyżeczki ziela zaparzać w szklance wrzątku 15 minut.
Stosować przy wzdęciach, kolce jelitowej, niestrawności 3 x dziennie po 1/2 szklanki. Napar pomaga usunąć kolkę także u dzieci, działa uspokajająco, można go stosować przy nadpobudliwości psychoruchowej ADHD w połączeniu z rumiankiem i kozłkiem.
Zewnętrznie napar stosuje się do płukania jamy  ustnej, gardła i inhalacji przy katarze, przemywania oczu i miejsc ukąszeń owadów.

Herbatka z kocimiętki
Łyżeczkę ziela zaparzać w szklance wrzątku 15 minut, dosłodzić miodem. Niegdyś stanowiła alternatywę drogiej prawdziwej herbaty. Herbatka jest smaczna przy okazji zrelaksuje, wyciszy, poprawi trawienie,  po schłodzeniu i dodaniu lodu wspaniale orzeźwi.

Oliwka z kocimiętki
Wypełnić słoik do połowy świeżym zielem i kwiatami, dopełnić oliwą z oliwek. Zamknąć, ostawić na 2 tygodnie w słoneczne miejsce od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzić. Oliwkę można używać jako odstraszacz na owady, na poparzenia słoneczne i ukąszenia. Zamiast oliwki na swędzące miejsca można przykładać świeże, zmiażdżone liście.

Ból zęba
Świeże, zmiażdżone liście lub susz zmielony na proszek zwilżony oliwą stosować w formie okładów.

Winko na uspokojenie, sen i trawienie
Pełną garść ziela zalać butelką czerwonego, gronowego wina. Odstawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Przecedzić starannie odciskając zioła. Pić po 100 ml wieczorem przed snem.

Nalewka z kocimiętki
100 gram ziela zalać 500 ml 40% alkoholu. Odstawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Przecedzić odciskając zioła. Dolać 400 ml przegotowanej wody. Przelać do butelki z ciemnego szkła, przechowywać w lodówce. Stosować 2-4 ml 2 x dziennie przy dolegliwościach trawiennych, żołądkowych i jelitowych na tle nerwicowym, biegunkach, kolkach, niestrawności . Nierozcieńczoną wodą nalewkę można stosować do nacierania przy bólach reumatycznych.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: