REKLAMA

Ostropest plamisty na wątrobę i odtruwanie

Ostropest plamisty (silybum marianum) czyli popularny oset jest znany i używany od setek lat w leczeniu schorzeń wątroby, nerek i dróg żółciowych.
Dzięki cennej sylimarynie zawartej w nasionach ostropest odtruwa i ochrania miąższ wątroby przed negatywnymi skutkami zatruć chemikaliami, alkoholem, grzybami, lekami oraz uszkodzeń spowodowanych przez wirusy.

Ostropest plamisty na wątrobę i odtruwanie

 

Sylimaryna  ma bardzo silne właściwości odtruwające, neutralizuje toksyny i produkty metabolizmu toksyn, regeneruje wątrobę poprzez stymulowanie tworzenia nowych komórek, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu marskości wątroby. Działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, rozkurczowo, żółciotwórcze i żółciopędne ponadto zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych działa przeciw zwłóknieniom i hamuje rozwój komórek nowotworowych.

Leczenie farmakologiczne w przewlekłych chorób wątroby daje wątpliwe rezultaty.
Przy zbyt długim stosowaniu doprowadza często do uszkodzeń narządów miąższowych, zioła i preparaty zielarskie w tym ostropest można stosować dłuższej i lepiej hamują one procesy chorobowe w komórce wątrobowej.

Choroby wątroby spowodowane alkoholem

Ostropest plamisty jest jednym z najskuteczniejszych ziół w leczeniu chorób wątroby związanych z nadużywaniem alkoholu jak chroniczne stany zapalne, niewydolność, uszkodzenia i marskość wątroby. Poprawia czynność wątroby i zwiększa przeżywalność pacjentów, u których wątroba została zniszczona na skutek nadużywania alkoholu. Szczególnie pozytywne działanie wykazuje mleczko z mielonego ostropestu. Z ciekawostek warto nadmienić że polski botanik i farmaceuta prof. Jan Muszyński w publikacji Ziołolecznictwo i leki roślinne  wydanej w 1946r pisał, że  mleczko z nasion ostropestu było stosowane w krwiomoczu i krwawieniach z pęcherza, zwłaszcza spowodowanych przez kamicę.

Wirusowe zapalenie wątroby
Ostropest plamisty jest szeroko stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby (zwłaszcza zapalenie wątroby typu C). W jednym z badań z udziałem 16 pacjentów, na których nie podziałały terapie interferonem i rybawiryną przeprowadzono leczenie z użyciem ostropestu. U 7 badanych poziom zaawansowania choroby spadł do niewykrywalnego po 14 dniach leczenia

Zatrucia grzybami
Ostropest plamisty był stosowany tradycyjnie jako silne antidotum przeciw toksycznym grzybom takim jak Muchomor zielonawy (Amanita phalloides). Stosowano go jako antidotum awaryjne. Badania na zwierzętach wykazały, że wyciąg z ostropestu całkowicie neutralizuje toksyczne działanie grzyba, gdy podanie zostanie w ciągu 10 minut od spożycia. W przypadku podania w ciągu najbliższych 24 godzin, znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia choroby i śmierci.

ostropest plamisty zastosowanie

Choroby nowotworowe

Wstępne badania sugerują, że ostropest plamisty może zarówno wspomóc leczenie terapii nowotworowych poprzez zatrzymanie lub spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych, blokowanie wzrostu guza nowotworowego, zmniejszenie działań ubocznych chemioterapii, bezpośrednie zniszczenie guza. Sylibinina zabija macierzyste komórki raka

Ponieważ ostropest plamisty jest klasyfikowany jako suplement nie lek, nie podlega tym samym ścisłemu nadzorowi i kontroli. Proporcje substancji czynnych różnią się znacznie w różnych preparatach dostępnych na rynku a dawkowanie nie zostało ujednolicone. Istnieją doniesienia również o zanieczyszczeniach niektórych preparatów aflatoskynami, które mogą powodować raka wątroby.

Ostropest plamisty w profilaktyce

Ostropest stosowany profilaktycznie chroni  zdrowe komórki wątroby i nerek przed zniszczeniem, toksynami i stłuszczeniem. Dzięki właściwościom żółciopędnym może być stosowany również profilaktycznie w ochronie w zapobieganiu kamicy żółciowej. Wzmożone wydzielanie żółci oczyszcza drogi żółciowe, usuwanie osady i złuszczony nabłonek zapobiegając wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych.

Ostropest plamisty pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany jest na dużą skalę w Polsce, gdzie plantacje liczą ok. 2 tys. hektarów.  Głównym aktywnym składnikiem jest kompleks flawonoliganów: sylibina izosylibina, sylikrystyna i sylidianina i  flawonoidy. Zawartość sylimaryny w surowcu to około 2-3% (z czego ok 50% to sylibinina), proporcje zależą od materiału biologicznego i sposobu ekstrakcji.

Jak stosować ostropest plamisty

Na rynku Polskim dostępne są preparaty w formie tabletek, oleju i nasion. We Włoszech używa się także suszonego ziela i kwiatów.  Każda z tych form ma swoje wady i zalety.

Ostropest plamisty

Tabletki to forma najbardziej przetworzona, ale zarazem najwygodniejsza.
W Polsce dostępnych jest szereg preparatów jak popularny Sylimarol, zawierający wyciąg  z łusek nasion oraz inne jak Rapacholin dodatkowo zawierający wyciągi innych ziół w tym równie cennego dla wątroby karczocha.

Olej z ostropestu można dodawać do sałatek i wypieków lub po prostu pić z łyżeczki przed posiłkiem. Można go też wykorzystać zewnętrznie do pielęgnacji włosów i paznokci. Podczas zakupów należy zweryfikować jego skład i sposób przetworzenia,  im bardziej przetworzony, tym więcej utraconych właściwości w tym procesie.

Nasiona z ostropestu wydają się najbliższym naturze rozwiązaniem.
Nasiona można zażywać bezpośrednio po zmieleniu, zaparzać w formie herbatek z dodatkiem innych ziół , dodawać do  sałatek, kanapek, jogurtów, owsianki itd.
Nie zmieniają smaku potraw i raczej nie powinny kolidować z innymi składnikami.
W sprzedaży dostępne są nasiona w formie zmielonej, ale nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż podczas przechowywania proszku nawet w szczelnym opakowaniu, cenne związki lecznicze mogą się utleniać.
Z tego samego powodu mieląc w domu nie należy robić dużego zapasu.

Ostropest plamisty w odtruwaniu wątroby
Zażywać 1 lub 2 łyżeczki zmielonego ostropestu 2-3 razy dziennie przed posiłkiem popijając obficie wodą.
W przypadku poważniejszych uszkodzeń wątroby kurację należy prowadzić systematycznie co najmniej miesiąc. Jednym z widocznych efektów poprawy funkcji wątroby będą zmiany cery  – zniknie żółtość skóry, siniaki, wybroczyny i przebarwienia.

Herbatka odtruwająca wątrobę i cały organizm
1 łyżeczka kurkumy
2 łyżeczki nasion ostropestu
1 szklanka soku z karczocha
1 szklanka przegotowanej wody
Zmielone nasiona ostropestu zalać gorącą wodą,dodać kurkumę. Odstawić na 20 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Dolać sok z karczocha. Odstawić na kolejne 10 minut. Przecedzić. Pić co najmniej 3 dni.

Herbatka obkurczająca torbiele
Wymieszać w równych częściach niepokalanek, czerwoną koniczynę, mniszek lekarski i ostropest.
1 łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 10 minut. Przecedzić, dodać łyżeczkę pyłku kwiatowego.
Pić 3 razy dziennie.

Mikstura na kaca
2 łyżeczki zmielonych ziaren ostropestu popić szklanką przegotowanej wody z miodem i cytryną.

Pozostałe źródła:
liversupport.com
University of Maryland Medical Center
naturaonline.pl

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: