REKLAMA

Stłuszczenie wątroby – przyczyny, leczenie ziołami i dietą

Stłuszczenie wątroby jest jedną z najczęściej występujących ukrytych chorób na świecie. Szacuje się że cierpi na nią około 1/3 ludności świata, większość nawet o tym nie wie. Dawniej chorobę wiązano z nadużywaniem alkoholu.

Coraz częściej osoby niepijące, nawet dzieci  zapadają na tzw niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Jest to stan, w którym odkładają się drobne kropelki tłuszczu w hepatocytach czyli komórkach wątrobowych. Proces ten jest całkowicie odwracalny, pod warunkiem zaprzestania nadmiernego obciążania wątroby.

Większość lekarzy zaleca w takim przypadku dietę beztłuszczową, co daje skutek odwrotny. Stłuszczenie wątroby nie jest związane ze spożywaniem tłuszczów. Co więcej, tłuszcze nasycone chronią wątrobę przed marskością [1]

Jak powstaje niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Komórki wątroby reprodukują się tak często, że nasz największy narząd odtruwający w ciągu roku odnawia się 17 razy. Regeneracja przebiega podobnie, ale szybciej niż w innych tkankach. Zużyte komórki są eliminowane,  a sąsiednie dzielą się na dwie połowy, dorastają i zaczynają pełnić swoje zadania.

Coraz częściej na skutek przeciążenia i w wyniku zaburzeń przemiany materii wątroba nie nadąża z odbudową hepatocytów. Nie może w pełni eliminować zużytych komórek bo groziłoby to zapadnięciem się miąższu i martwicą. Wówczas organizm wybiera tymczasowe rozwiązanie: wypełnia zużyte komórki tłuszczem. Otłuszczone hepatocyty nie spełniają swoich funkcji, ale pozwalają funkcjonować pozostałym.

stłuszczenie wątroby niealkoholowe

Przy dalszym obciążaniu wątroby zwiększa się zawartość komórek wypełnionych tłuszczem, dla równowagi potrzebna jest coraz większa ilość hepatocytów i organ się powiększa. Nie leczone stłuszczenie wątroby prowadzi do zapalenia, włóknienia i niekiedy marskości.

Jedną z wielu funkcji wątroby jest neutralizacja toksyn i odpadów metabolicznych. Głównym szlakiem wydalniczym substancji toksycznych rozpuszczalnych w wodzie są nerki i układ moczowy. Natomiast toksyny rozpuszczalne w tłuszczach, które neutralizuje wątroba są wydalane drogą żółciową. Bez odpowiednich tłuszczów, wątroba nie wydziela żółci i proces detoksykacji zostaje zaburzony. Po pewnym czasie wątroba  zostaje przeciążona i nie nadąża z regeneracją.

 

Objawy stłuszczenia wątroby

 • Ogólne osłabienie
 • Złe samopoczucie, uczucie zmęczenia
 • Wzdęcia, niestrawność, zaburzenia metabolizmu
 • Uczucie ciężkości, bóle w w prawym podżebrzu
 • Czasem swędzenie skóry, zmiany skórne
 • Zaburzenia snu
 • Obniżona sprawność fizyczna i psychiczna

Przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby

Głównym czynnikiem powodujące niewydolność i stłuszczenie wątroby to zbyt dużo węglowodanów, cukru i fruktozy w diecie. Nadmiar cukrów, zwłaszcza fruktozy w wątrobie zamienia się w tłuszcz. Uszkadza hepatocyty i jest główną przyczyną otyłości i stłuszczenia wątroby u dzieci. [2] Obciąża trzustkę i serce. Fruktoza jak wynika z badań jest bardziej podstępna niż cukier. [3]. Zaburzenia metaboliczne typu cukrzyca typu 2, niedoczynność trzustki, choroby układu trawiennego, otyłość czyli najbardziej narażające czynniki na stłuszczenie wątroby wiążą się z powyższym.

fruktoza cukier metabolizm

metabolizm fruktozy

Dieta nisko-węglowodanowa jest zalecana przy niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. …Zaobserwowaliśmy gwałtowne i dramatyczne zmniejszenie tłuszczu wątrobowego i innych czynników ryzyka kardiometabolicznego równolegle ze znacznym spadkiem wątrobowej lipogenezy. Wnioski z obserwacji opublikowane w 2018, źródło [4]

 

Jak leczyć niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Na okres leczenia i regeneracji wątroby trzeba maksymalnie ograniczyć:

 • Leki przeciwbólowe, antybiotyki, statyny
 • Fruktozę i soki owocowe do max 15 g dziennie. Np. średnia gruszka to 12 g fruktozy
 • Wysokoprzetworzoną żywność pochodzenia roślinnego
 • Cukier, mąkę, oleje roślinne powodujące stany zapalne

By wspomóc metabolizm i oczyszczanie wątroby potrzeba więcej ruchu, wody i tłuszczów nasyconych. Zaleca się przyjmowanie witaminy B4 – choliny. Nieocenione są zioła.

stłuszczenie wątroby

Zioła na stłuszczenie wątroby

Zioła wspomagające leczenie stłuszczenia wątroby :

 • dziurawiec, kocanka, bylica boże drzewko,
 • ostropest plamisty, karczoch,
 • mniszek, lebiodka, nagietek
 • pięciornik gęsi, dymnica
 • ruta, rzepik, czarna rzodkiew
 • pokrzywa, mięta, rumianek
 • cykoria, piołun, kurkuma
 • szanta, glistnik, jałowiec

Ze świeżych lub suszonych ziół i mieszanek można robić napary, wywary, nalewki, wina, intrakty, mikstury.

Herbatka z ostropestu
Mielimy łyżeczkę owoców ostropestu, zalewamy szklanką ciepłej wody. Doprowadzamy do wrzenia i na małym ogniu gotujemy 5 minut. Pijemy po ½ szklanki 2 x dziennie.

Herbatka z pojedynczych ziół
Może być nagietek, kocanka, rzepik, dziurawiec. Łyżkę ziela zaparzamy w szklance wrzątku 30 minut pod przykryciem. Pijemy 3 razy dziennie ½ godziny przed jedzeniem.

Winko karczochowe
100 g świeżych rozdrobnionych liści karczocha zalać butelką białego wytrawnego wina gronowego. Odstawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Po przecedzeniu pić 3 razy dziennie po kieliszku 0,25 g pół godziny przed jedzeniem. Nie można stosować przy alkoholowym stłuszczeniu wątroby.

Mieszanka ziołowa na stłuszczenie wątroby
Wymieszać po 2 części korzenia mniszka, lukrecji, rumianku, kocanki, dziurawca, perzu i 1 część ziela glistnika. Płaską łyżkę ziół zaparzać w szklance wrzątku pół godziny. Pić 3 x dziennie pół ½ godziny przed posiłkiem.

Zioła odtruwające i wspomagające funkcje wątroby o. Soroki
Wziąć po:

 • 10 części ziela dziurawca i rumianku
 • 5 części korzenia mniszka, kocanki i mięty pieprzowej
 • 2 części kory kruszyny, kminku i kwiatu bzu czarnego

Zioła wymieszać.  Łyżeczkę mieszanki parzyć w szklance wrzątku pod przykryciem 20-30 minut. Pić małymi łykami 2-3 razy dziennie między posiłkami. Dzieciom w wieku szkolnym zmniejszyć dawkę o połowę.

Powyższe zioła i mieszanki można stosować zamiennie. Po miesiącu kuracji powtórzyć badania wątroby.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: