REKLAMA

Dziewanna na kaszel i grypę. Syrop z dziewanny do słoiczków na zimę

Dziewanna królowa łąki
nosiła na głowie modrą miednicę nieba
Śpiewały dla niej świerszcze
Rozchodnik klęczał u jej zielonych pantofli

Małgorzata Hillar – Ballada o dziewannie

Gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna głosi stare polskie przysłowie . To dlatego, że dziewanna nie ma wygórowanych wymagań do wzrostu. Rośnie na słabych glebach, nawet piaskach, łąkach, polach, skrajach lasów i w ogrodach. Łatwo ją dostrzec i nie sposób pomylić z innym ziołem, jest dostojna i potrafi być wysoka na 2 metry.

 

Dziewanna na kaszel i grypę. Syrop z dziewanny do słoiczków na zimę

Wczoraj i dziś

To urokliwe, miodem pachnące ziele było dobrze znane Słowianom.  Dziewczyny zbierały jej kwiaty, gotowały z nich wywary i myły włosy.  Być może to jej właśnie zawdzięczały swe słynne słowiańskie pszeniczne warkocze. Płukanki z dziewanną rozjaśniały sploty i nadawały im złocisty blask, a skórze – zdrowy wygląd i niezwykłą miękkość.

W medycynie ludowej dziewanna była powszechnie stosowana w chorobach dróg oddechowych. Leczono nią  kaszel, zapalenie oskrzeli, astmę. Rozrzedza flegmę, działa przeciwzapalnie ściągająco i rozluźniająco.  Kąpiele z dziewanną łagodziły reumatyzmy, oparzenia, stany zapalne i chrypkę – działając na skórę zmiękczająco, kojąco i przeciwzapalnie.

Okładami z dziewanny łagodzono oparzenia, stłuczenia i nerwobóle. Całkiem niedawno okazało się też, że zawarte w kwiatach składniki niszczą wirus opryszczki, wirusy grypy  A, B oraz wirus ptasiej grypy FPV. Potwierdziły to badania kliniczne przeprowadzone m.in. w Polsce. Pełne opracowanie naukowe TUTAJ 

Za działanie lecznicze dziewanny odpowiedzialne są zawarte w niej saponiny, flawonoidy, irydoidy i śluzy. Wyciągi z dziewanny można zastosować w postaci herbatek, syropów, olejków bądź nalewek.

Kwiaty dziewanny zbiera się w lipcu i sierpniu w godzinach porannych, w pełnym słońcu szybko zamykają się i wysychają. Wyskubane żółte płatki suszy się w przewiewnym miejscu, rozłożone cienką warstwą, zaparzoną z nich herbatkę można popijać jesienią lub zimną z dodatkiem malwy lub tymianku przy infekcjach i kaszlu, jednak skuteczniej działa syrop.

Dziewanna przepisy 

Syrop z dziewanny do słoiczków na zimę

½ litra kwiatów dziewanny
1 l wody
70 dkg cukru
sok z cytryny
Świeżo zebrane kwiaty rozsypać na jasnym papierze na 15 – 20 minut, oczyścić z robaczków jeśli wyjdą.
Wsypać do garnka, zalać zimną wodą i bardzo powoli doprowadzać do wrzenia.
Zdjąć z ognia, odstawić pod przykryciem na 24 godziny.
Następnego dnia odcedzić, mocno odciskając przez płótno.
Do wywaru dodać cukier ew. odrobinę soku z cytryny, gotować na małym ogniu 1-2 godziny.
Zlać do słoiczków, szczelnie zakręcić. Syrop powinien mieć intensywnie żółty kolor.

W czasie infekcji, grypy, kaszlu można podawać dorosłym po 1 łyżce kilkakrotnie w ciągu dnia, dzieciom po 1 łyżeczce. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wykrztuśne, ściągające, lekko uspokajające,

 

Dziewanna w syropie bez wody
Kwiaty dziewanny ułożyć warstwami w słoju, przesypując każdą cukrem.
Odstawić na kilka dni w słońcu na parapecie.
Kiedy puści sok, zlać go i przecedzić przez gazę.
Stosować 3-4 razy dziennie łyżkę przy kaszlu, bólach gardła, problemach trawiennych

Herbatka z kwiatów dziewanny
Łyżkę suszonych kwiatów dziewanny zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Przestudzoną herbatkę dosłodzić miodem.

Pic małym łykami 3-4 razy dziennie szklankę herbatki, ostatnią przed snem. Można płukać gardło przy chrypce i anginie.
Herbatka kwiatów dziewanny niszczy wirusy grypy i bakterie chorobotwórcze, zapobiega powikłaniom w postaci zapaleń, działa rozgrzewająco i napotnie, łagodzi bóle mięśni, głowy i stawów spowodowane grypą. Pomaga szybciej regenerować podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych i łagodzi napady kaszlu. Jest bezpieczna dla dzieci.

dziewanna właściwości lecznicze

Płukanka do rozjaśniania i wzmocnienia włosów
8 łyżek stołowych kwiatów dziewanny zalać 2 szklankami zimnej wody.
Gotować na małym ogniu ½ godziny.
Po wystudzeniu i odcedzeniu płukać włosy. Nabiorą złocistego odcienia i puszystości
Można też dodać do kąpieli – uspokaja i łagodzi bóle reumatyczne.

Olejek z dziewanny
2 pełne garście świeżo zebranych kwiatów dziewanny wsypać do słoika zalać 2 szklankami oliwy z oliwek. Słoik lekko przymknąć.  Postawić w słońcu na parapecie na 2 tygodnie od czasu do czasu wstrząsając. Odcedzić, mocno odcisnąć, przelać do słoiczków.
Olejek pomaga na problemy skórne, ropnie, trądzik, wrzody, oparzenia, odmrożenia. Można używać jako kosmetyk do twarzy. Olejek ten stosowany jest też skutecznie przy egzemach pojawiających się w kanałach i ostrych bólach ucha, zakraplając za pomocą pipetki 3 kroplami olejku do trzech razy dziennie.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: