Ciekawostki, Porady, Przepisy, Przyprawy, Właściwości i zastosowanie

Czy wiesz na co pomaga czarny pieprz? Lecznicze receptury

Czy wiesz na co pomaga czarny pieprz? Przepisy lecznicze i działanie

Pieprz czarny od wielu stuleci jest niekwestionowanym królem egzotycznych przypraw.

Jego ojczyzną są południowe Indie – kraina, gdzie pieprz rośnie – jak je dawniej określano. Uciec tam oznaczało nigdy nie powrócić. Dla ówczesnych miejsce to leżało na końcu świata.

Czy wiesz na co pomaga czarny pieprz? Przepisy lecznicze i działanie

Pierwsze plantacje pieprzu założono 1000 lat p.n.e. w  Indiach. Stamtąd, jako roślinę uprawną, przeniesiono na inne obszary. Do Europy czarny pieprz dotarł wraz z żołnierzami Aleksandra Wielkiego ponad 2 tysiące lat temu.

W średniowieczu pieprz był niebotycznie drogi, kosztował tyle co złoto. Używano go jako środka płatniczego i był głównym celem wypraw zamorskich Hiszpanów i Portugalczyków. Lizbona swe bogactwo i wspaniały rozwój w pierwszej połowie XV wieku zawdzięcza właśnie handlowi pieprzem.

Czarny pieprz

Czarny pieprz [Piper nigrum] jest jagodą wiecznie zielonego pnącza, uprawianego głównie w południowej Azji. Otrzymuje się go z nie w pełni dojrzałych owoców. Zebrane jagody suszy słońcu do momentu, aż nabiorą czarno-brunatnego zabarwienia.

Pieprz, rodzaje właściwości

Ostry smak pieprzu czarnego pochodzi od zawartej, głównie w wierzchniej warstwie owocu piperyny. Świeżo zmielone ziarenka smakują nie tylko ostro, ale i korzennie. Najlepsi kucharze twierdzą, że mielony gubi swój aromat i nadaje się tylko do wywoływania kichania. Zatem młynek do pieprzu powinien znaleźć się w każdej kuchni. Wraz z aromatem uciekają cenne aromatyczne olejki .

Właściwości czarnego pieprzu

Niewielu z nas wie, że pieprz jest przyprawą o sporej wartości odżywczej. Zawiera białka, tłuszcze, skrobię, wapń, magnez, żelazo. Ma wszechstronne działanie lecznicze. Niegdyś mawiano, że rozgrzewa wychłodzony organizm i  „zimne serce”.

Delikatniejszy biały pieprz pochodzi z tego samego drzewa co czarny.  Dodaje się do potraw o jasnych barwach – białych mięs, sosów śmietankowych, lekkich dań warzywnych. Daje wyrafinowany smak niektórym słodkim daniom: deserom gruszkowym, truskawkowym i piernikom.

Czy wiesz na co pomaga czarny pieprz Przepisy lecznicze i właściwości

Według medycyny chińskiej czarny pieprz usuwa z organizmu wilgoć. Rozprasza zimno, rozgrzewa od środka, kieruje energię ku górze. W ajurwedzie jest ważną przyprawą leczniczą, ma gorący charakter, uspokaja Kapha, Vata, zwiększa Pitta.

Czarny pieprz działa: 

  • Przeciwzapalnie, napotnie, obniża gorączkę.
  • Rozgrzewa, rozprasza zimną stagnację
  • Poprawia krążenie i swobodny przepływ tlenu do mózgu.
  • Ułatwia trawienie ciężkich potraw.
  • Poprawia apetyt,  sprzyja wydzielaniu soków trawiennych.
  • Łagodzi wzdęcia i objawy przeziębienia.czarny pieprz lecznicze zastosowania
  • Świeżo mielony oczyszcza drogi oddechowe.
  • Ma właściwości oczyszczające i antyoksydacyjne.
  • Poprawia biodostępność składników potraw i innych ziół.
  • Korzystnie działa na stawy.
  • Ma wiele ciekawych zastosowań np. ułatwia rzucenie palenia.
Czarny pieprz – przepisy lecznicze

Rozgrzewająca herbatka myśliwych
Aby się szybko rozgrzać, zwłaszcza gdy marzną dłonie i stopy. Wystarczy szybko wypić kubek gorącej wody ze szczyptą świeżo zmielonego pieprzu. Momentalnie rozgrzewa cały organizm od środka. Przed snem pozwala szybko zasnąć.

Mieszanka Trikatu 
Jest to ajurwedyjska formuła lecznicza o wielu zastosowaniach.

  • Trikatu neutralizuje i usuwa toksyny
  • Rozpala ogień trawienny
  • Poprawia wchłanianie i przyswajanie
  • Działa napotnie, wykrztuśnie, rozszerza oskrzela, wzmacnia płuca
  • Łagodzi kaszel, objawy astmy, ułatwia oddychanie
  • Zapobiega wzdęciom, nadmiernej fermentacji
  • Przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej

Mieszamy w równych ilościach świeżo zmielone, dobrze wysuszone, bez wilgoci przyprawy: czarny pieprz, imbir, pippali – pieprz długi [Piper Longum]

pappali długi pieprz

                              Długi pieprz (pappali)

  • Na poprawę ognia trawiennego: 1/8 – 1/4 łyżeczki dodajemy od jedzenia lub pijemy rozpuszczone w szklance ciepłej wody przed posiłkami.
  • By wzmocnić płuca (usunąć nadmiar Kapha): dodajemy 1/8 – 1/4 łyżeczki do porannej herbaty
  • Na ból gardła, krtani, zaziębienie: mieszamy z kurkumą i miodem na gęsty syrop
  • Przewlekły kaszel: Mieszamy z odrobiną miodu: 4 części rozdrobnionego czosnku 1 część trikatu. Stosuje się 2 razy dziennie

Pieprz na przeziębienie

Herbatka na przeziębienie
Do mocnego naparu z mięty dodaje się sporą szczyptę czarnego pieprzu. Stosuje 1-2 razy dziennie.

Na zbicie gorączki
Po 2 łyżki pieprzu i cukru zagotowujemy w ½ litra wody. Podgrzewamy na małym ogniu, aż objętość płynu zmniejszy się ponad połowę. Pije się po kilka łyżek wielokrotnie w ciągu dnia.

czarny pieprz lecznicze właściwości

Łyżka miodu z przyprawami 
Tradycyjne ajurwedyjskie remedium na przeziębienie i grypę, Stosuje się przy katarze, bólu gardła i wiosennych alergiach. Przepis i sposób użycia Tutaj

Winko z pieprzem na kaszel i przeziębienie 
Gotujemy 1 szklankę białego gronowego wina z 60 gramami pieprzu. Przecedzamy. Wypija się w 3 porcjach w ciągu dnia.

Pieprz na różne dolegliwości

Herbatka na poprawę krążenia, kaszel, duszności
Kilka łupin cebuli zalewamy szklanką wody.  Gotujemy, odcedzamy, dodajemy  szczyptę pieprzu. Herbatka poprawia krążenie krwi w w mózgu. Łagodzi kaszel, duszności, napady astmy, pozwala złapać oddech. Można stosować przy przeziębieniu.

Mikstura na wzdęcia i gazy
7 ziaren czarnego pieprzu rozgniatamy. Dodajemy do 1 małej łyżeczki miodu. Zażywa się na czczo, dopiero po 15 minutach można zjeść śniadanie. Mikstura usuwa wzdęcia, gazy. Wspomaga trawienie, oczyszcza krew. Łagodzi objawy astmy, ułatwia oddychanie.

kurkuma i pieprz

Kurkuma z pieprzem 
Pieprz dodany do kurkumy zwiększa przyswajalność kurkuminy. Potęguje właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Mikstura na migrenę
Pieprz czarny zmieszany w niewielkiej ilości z cynamonem w niektórych krajach stosuje jako środek zmniejszający bóle migrenowe. Można stosować z cytryną i solą PRZEPISY

Przepis św. Hildegardy na biegunkę
Sproszkować i wymieszać 17 g kminku 3 g białego pieprzu. Niewielką ilość na szpicu noża dodać do żółtka pozostawionego w skorupce. Postawić  blisko ognia aby żółtko podeschło. Kawałek białego chleba z jajkiem  podaje się przeciw biegunce. Powtarza do 3 razy dziennie.

Olejek pieprzowy zastosowania zewnętrzne

Inhalacja na zatoki
5 kropli olejku pieprzowego i 2 eukaliptusowego zakraplamy do gorącej wody. Postępujemy jak przy inhalacji. Olejki zawarte w pieprzu podrażniają śluzówkę nosa co udrażnia zatoki.

Masaż z olejkiem pieprzowym
Po 2 krople olejków: pieprzowego i rozmarynowego mieszamy z oliwą z oliwek. Wcieranie w obolałe mięśnie i stawy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

pieprz lecznicze właściwości

Rzucanie palenia
Wąchanie wacika nasączonego olejkiem pieprzowym skutecznie zniechęca do palenia.

Odwar na ból zęba
Przy bólu zęba ulgę przyniesie płukanka pieprzowa. 1/8 łyżeczki czarnego świeżo zmielonego pieprzu zalewamy ½ szklanki wrzątku. Podgrzewamy pod przykryciem 7 minut. Ostawiamy do na około kwadrans do zaparzenia i ostudzenia.  Przy bólu zęba płucze się jamę ustną kilka razy dziennie. Można zrobić pastę z pieprzu z wodą i smarować dziąsła. Podobnie działają goździki. 

Uwaga: Czarny pieprz jest niewskazany dla osób ze skłonnościami do podrażnień przewodu pokarmowego, nadmiarem żywiołu ognia.

5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miron
Miron
5 lat temu

Jaki pieprz jest użyty w przepisach? Mielony, zgniecionuy cały pieprz? Rozumiem że jeżeli nie pisze że ma być użyty mielony lub zgnieciony ta należy używać pieprzu w całości czyli w kulkach.