Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy

Winko pietruszkowe św. Hildegardy regenerujące organizm

Winko pietruszkowe św Hildegardy

Winko pietruszkowe św. Hildegardy jest jednym z najbardziej znanych eliksirów mniszki.

Jak wiele jej receptur leczniczych, do dziś nie straciło na aktualności. Św. Hildegarda uznana została przez Kościół za największą mistyczkę i wizjonerkę. W obszernej bibliografii pozostawiła dwie księgi medyczne i wiele innych dzieł, o których mówi się, że powstały z mocy boskiej inspiracji.

Wino u św. Hildegardy

Mniszka uważała, że umiarkowane spożywanie wina jest częścią zdrowego stylu życia. Ceniła je za pobudzanie krążenia krwi i „soków”. Zalecała je pić z umiarem, zawsze lekko rozcieńczają czystą wodą czystą wodą. Wiele jej doskonałych receptur to doskonałe, winne toniki.

Jednym z nich jest winko pietruszkowe.

Kto cierpi na ból serca,  śledziony, trzustki lub w boku ma bóle, niech gotuje pietruszkę w winie. Doda trochę miodu, octu i przecedzi przez płótno. Niech pije często, a ono go uleczy…  św. Hildegarda z BingenWinko pietruszkowe św Hildegardy

Winko pietruszkowe przynosi wiele korzyści dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z dolegliwościami serca, układu nerwowego i bezsennością.

 • Wzmacnia i odtruwa organizm
 • Poprawia krążenie i reguluje ciśnienie krwi
 • Łagodzi bóle serca, arytmię, wzmacnia mięsień sercowy
 • Wspomaga trawienie, wzmacnia śledzionę, trzustkę, nerki i wątrobę
 • Oczyszcza nerki i drogi moczowe, reguluje retencję wody
 • Uspakaja system nerwowy, pomaga przy bezsenności, wyczerpaniu, chronicznym zmęczeniu
Winko św. Hildegardy przepis

Receptura jest bardzo prosta.  Bierzemy naturalne składniki: 

 • Dużą garść natki pietruszki z łodygami
 • 2 łyżeczki suszonych owoców głogu
 • Litr dobrego wina gronowego
 • 2 łyżki octu winnego
 • 200 g dobrego miodu

Do wysokiego garnka wlewamy wino, dorzucamy pietruszkę i głóg. Podgrzewając doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 2-3 minuty. Zdejmujemy naczynie z ognia.  Dodajemy 2 duże łyżki octu winnego i miód starannie mieszając. Stawiamy ponownie na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i szybko zestawiamy. Wywar odcedzamy, rozlewamy do wcześniej przygotowanych butelek.

pietruszkowe winko św hildegardy

Tutaj ciekawostka: wiele skutecznych receptur klasztornych i św. Hildegardy opiera się na podgrzewaniu miodu. Dlaczego? o tym Tutaj

W dolegliwościach serca stosuje się 1-2  małe kieliszki  winka dziennie, kilka dni do poprawy. Doraźnie, przy kiepskim samopoczuciu gdy serce daje o sobie znać. Lampkę, pół szklaneczki wieczorem przed snem, przy bezsenności. Wyciszy układ nerwowy, złagodzi ból serca, ucisk w klatce piersiowej, dolegliwości krążeniowe, nawet złagodzi bóle reumatyczne.

Na temat wina Hildegarda pisze:

Wino jest jak krew ziemi i jest w ziemi jak krew w człowieku. Wino czyste z winorośli – daje pijącemu dobrą i zdrową krew. Ma wiele podobieństw do krwi człowieka. Podrabiane da złą krew, i staje się tak jak gdyby było posypane popiołem.

Człowiek pijąc dobre, mocne wino powinien dodawać do niego wody. Aby ona odebrała siły i goryczy, tak żeby wino nie szkodziło. Poruszy swoim ciepłem jak koło kręcące się z dużą prędkością od pęcherza, do szpiku kości i tak doprowadza do olbrzymiego gorąca.
Tak też szpik kostny oddaje krwi to ciepło w nim zawarte i budzi ochoczość. Dlatego każdy człowiek, kiedy chce pić dobre mocne wino, powinien mieszać go z wodą, aby zmniejszyć w nim zawarte ciepło i siłę. Aby stały się umiarkowane. Rozmaite potrawy oraz trunki należy spożywać niezbyt gorące i z umiarem

4.2 5 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments