Ciekawostki, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zioła

Mikromeria – wspiera serce, naczynia, układ oddechowy, trawienny

Mikromeria - wspiera serce, naczynia, układ oddechowy, trawienny

Mikromeria jest bardzo aromatyczną rośliną o ciekawym profilu.
Tę spotkałam przypadkowo na kamiennym ogrodzeniu ogrodowym, w pierwszej chwili pomyślałam, że to jedna odmian dzikiego oregano. Zerwałam, powąchałam, posmakowałam i okazało się, że jej nie znam.

Mikromeria - wspiera serce, naczynia, układ oddechowy, trawienny

 

W smaku bardzo aromatyczna, ostra, z lekkim, bardzo przyjemnym posmakiem grzybów leśnych. Doskonała przyprawa, a siedlisko i smak mówi dużo o działaniu. Aplikacja mi podpowiedziała, że to Micromeria graeca – bardzo ciekawa, cenna roślinka.

Mikromeria

Jest rodzajem aromatycznych roślin z rodziny jasnotowatych, obejmującą około 70 gatunków. Dziko rośnie w południowej części Europy, Afryce, Ameryce Północnej od Alaski po Kalifornię. Najwięcej rodzajów występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Mikromeria upodobała sobie suche, słoneczne skaliste siedliska.

Micromeria graeca - mikromeria na serce

Micromeria graeca tworzy niewielkie od 10-50 cm krzewiaste kępki  złożone z licznych, wznoszących pędów z jasno fioletowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa pochodzi z greki, od zbitek słów mikrós (maleńki) meris  (część). Roślinka o małych częściach.

Mikromeria grecka rośnie na klifach, suchych kamienistych terenach, lubi nadmorskie obszary pagórkowate. Okres kwitnienia przypada na kwiecień-czerwiec.

Właściwości mikromerii

W moim regionie Micromeria graeca nazywana jest Erba della tosse czyli ziele na kaszel, nazwa wskazuje na główne wykorzystanie. Po wyglądzie i smaku rośliny wynoszę, że ma działanie rozgrzewające, osuszające, rozpraszające zimną stagnację, kieruje ruch energetyczny od środka, do góry i na zewnątrz. Działa na układ oddechowy i krążenie. Tyle z pierwszych obserwacji. Poeksperymentuję, doświadczę  i z pewnością więcej zauważę.

Mikromeria Micromeria graeca właściwości

Tymczasem podam informacje jakie udało mi się znaleźć. Silnie aromatyczne rośliny z rodzaju mikromeria są bogate w olejki eteryczne o różnorodnym składzie. Zawierają  m.in. flawonoidy, aldehydy alifatyczne, fenole, kwercetynę, kwas kawowy, rozmarynowy, chlorogenowy, glikolizy, diosminy.

Działanie: silnie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, wykrztuśne.

  • Doskonale wymiata wolne rodniki [1]
  • Wymiernie wspiera układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie tętnicze i rozluźnia mięsnie gładkie naczyń [2]
  • Badania na szczurach wykazały, że obniża poziom cukru we krwi, ma działanie przeciwhiperglikemiczne [3]
Zastosowania

Micromeria graeca wykorzystywana jest jako przyprawa do aromatyzowania potraw i lekarstwo na kaszel, w leczeniu przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Wywar z liści jest stosowany jako substytut mięty w leczeniu ran, bólu brzucha, gorączki, jako środek pobudzający, rozluźniający i przeciwskurczowy. W medycynie ludowej stosowana przeciw bólom serca, głowy, przy problemach trawiennych, krążeniowych i gorączce.

Herbatka z mikromerii

Łyżeczkę świeżego ziela lub suszu zalewa się szklanką wrzątku. Zaparza kilka minut pod przykryciem, aż nabierze koloru. Pije się ½ -1 szklanki szklanki 2-3 razy dziennie pół godziny po jedzeniu.

Artykuł uzupełnię jak już poeksperymentuję z zielem i dowiem się więcej od miejscowych zielarzy.
B. della Porta

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments