Leki z sadu i ogrodu, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła, Ziołowe przepisy

Liść maliny działa przeciwzapalnie, tonizuje i napina tkanki

liść maliny działanie przeciwzapalne, tonizuje napina tkanki

Liść maliny [Folium Rubi idaei] od wieków jest cenionym surowcem zielarskim. Nazwa botaniczna wywodząca się z łaciny, oznacza liść czerwonego krzewu Idy. Nawiązuje do dawnych wierzeń, według których krzewy malinowe jako pierwsi odkryli bogowie greccy na górze Ida.

liść maliny działanie przeciwzapalne, tonizuje napina tkanki

Wiosną na krzewach malin pojawiają się zaczątki nowych listków, po rozwinięciu będą znakomitym surowcem zielarskim. Liście maliny zbiera się podczas słonecznej pogody, suszy się rozłożone cienką warstwą w przewiewnym, suchym miejscu, bez dostępu słońca.

Liść maliny w tradycyjnym zielarstwie

W starożytnej Grecji krzewy malinowe kojarzono z płodnością. Ich liście uważano za tonik kobiecy, regulujący pracę narządów rozrodczych, wspomagający ciążę i ułatwiające poród. Na wschodzie stosowano na rany, biegunki zamiennie z liściem jeżyny.

Siedemnastowieczny lekarz i botanik Nicholas Culpeper pisał: Liść maliny jest bardzo dobry na gorączkę, wrzody, gnijące owrzodzenia, kamienie nerkowe, nadmierną krzepliwość krwi u kobiet.

Profil energetyczny
Smak: Cierpki, gorzki,
Energetyka: Chłodząca, osuszająca
Tkanki:  Wątroba, nerki, jelita, macica
Działanie: Stabilizuje, tonizuje nerki, wzmacnia energetycznie wątrobę, wspiera esencję wiążącą  Jing

Liście maliny mają cierpki smak i kojący charakter, pozostawiając wrażenie lekko tonizujące. Łagodne dla żołądka, łagodzą nudności wymioty, koją nerwy. Herbatka z listków jest jednym z najłagodniejszych toników ściągających w podostrych biegunkach, hamuje je ale nie gwałtownie, koi ścianki jelit.

liście maliny lecznicze właściwości

Szczególne pomocne w dolegliwościach żołądkowych u dzieci. Napar przyjmowany na zimno jest niezawodnym lekarstwem na wiotkość, brak napięcia jelit. Herbatki stosowane w 2-3 ostatnich miesiącach ciąży wzmacniają macicę przed porodem. W pierwszym trymestrze łagodzą poranne mdłości i mogą zapobiec poronieniu.

Co mówi nauka?

Liść maliny jest bogaty w przeciwutleniacze, flawonoidy, garbniki, alkaloidy. Zawiera sporo rutyny, witaminy z grupy B, C i E, wapń, magnez i cynk. Działanie: ściągające, odkażające,  antyoksydacyjne, przeciwzapalne,  przeciwgorączkowe, napotne, moczopędne, przeciwbiegunkowe, przeciwnowotworowe. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, tonizuje mięśnie miednicy i macicy.

Zastosowania:

  • Niestrawność, nieżyt żołądka, jelit, wzdęcia, biegunki, mdłości
  • Gorączka, infekcje przeziębieniowe, przeziębienie, gorączka,
  • Napięcie dnia miednicy, skurcze miesiączkowe, obrzęki, zatrzymywanie wody
  • Zewnętrznie: stany zapalne jamy ustnej, owrzodzenia, ból gardła, choroby dziąseł, zapalenie spojówek, podrażniania skóry
Liść maliny przepisy

Herbatka z liścia maliny
Łyżkę rozdrobnionych liści zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 20 minut i przecedzić. Stosuje się 3-4 razy dziennie szklankę naparu, można dosłodzić miodem. Stosuje się przy dolegliwościach żołądkowo jelitowych,  infekcjach, gorączce bolesnych miesiączkach. W trzecim trymestrze ciąży zapewnić lżejszy poród, skrócić czas połogu i dla lepszej laktacji. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej, wzmacniają słabe dziąsła, łagodzą stany zapalne gardła, można łączyć z szałwią. Do przemywania oczy z świetlikiem, a przy biegunkach z rzepikiem.

herbatka z liścia maliny

Na gorączkę i brak apetytu
20 g suszonych owoców i liści maliny zalać 250 ml zimnej wody, odstawić na 3-4 godziny. Po odcedzeniu podgrzać i wypić, a owoce zjeść.

Odwar  na żołądek i jelita
Łyżkę rozdrobnionych wysuszonych zalać 1½ szklanki wody. Gotować kilka minut na małym ogniu. Po wystudzeniu przecedzić. Pije się  ½ szklanki w nieżycie żołądkach, przy wzdęciach, kolkach jelitowych, biegunkach, kaszlu.

Tonik na podrażnioną skórę
2 łyżki świeżo zerwanych liści, zalać szklanką wrzątku, przykryć. Po 30 minutach przecedzić. Przemywać skórę płatkami kosmetycznymi namoczonymi w naparze.
Z świeżych malin można przygotować maseczkę rozdrabniając nożem 3 łyżki malin ze śmietaną. Nakładać na twarz na 15 minut.

Nalewka 
½ szklanki liści zalać 400 ml wódki, wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Stosuje się zewnętrznie do przemywań skóry łojotokowej, z pryszczami, wągrami – doskonale oczyszcza pory- oraz opryszczki, okolic ran, oparzeń, owrzodzeń, ropni i mokrych wyprysków. Można zażywać po 10 ml w 50 ml wody przy bólach brzucha oraz złym trawieniu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments