REKLAMA

Mitochondria – elektrownie naszych komórek. Co im szkodzi, co pomaga ?

Mitochondria to maleńkie mikroorganizmy występujące w niemal wszystkich komórkach pełniące rolę centrów energetycznych komórki. Właśnie te mikroskopijne organizmy odgrywają większą rolę jądro komórkowe, decydują o życiu i śmierci komórki. Naturalnie ma to związek z funkcjonowaniem całego organizmu: metabolizmem, zdrowiem, kondycją, sprawnością umysłową,  zapadalnością na choroby i długością życia.

Czym są mitochondria i jaka jest ich rola ?

Zaimplementowane przez komórki z zewnątrz mitochondria powstały pierwotnie z bakterii i co istotne wykazują jeszcze typowe cechy dla drobnoustrojów.  Są to częściowo autonomiczne organella z własnym DNA i własnym aparatem syntezy białek. Pełnią rolę elektrowni komórek – są głównymi dostawcami energii. Funkcjonują na zasadzie ognia paliwowego, spalają wodór przy udziale tlenu uwalniając z olbrzymią siłą energię w postaci ATP. Dziennie produkują około 50 kg ATP. Ogromna armia organelli o masie ok 10% wagi ciała ciężko pracuje, wydzielając w każdej sekundzie, gram po gramie 10 tysięcy razy więcej energii niż Słońce!

mitochondria, mitochondrium

fot. wikimedia

Większość tej energii wykorzystywana jest do podtrzymania funkcji życiowych. Mitochondria również przekształcają składniki odżywcze – cukry, białka i tłuszcze w energię wykorzystywaną do zasilania komórek. Spełniają też inne funkcje, sygnalizują wszystkim organom ich zadania i przesyłają do podwzgórza informacje o ilości energii jaką potrzebują poszczególne organy.

Średnio w jednej komórce jest ponad tysiąc mitochondriów, ale ich liczba zależy od aktywności danej komórki. Komórki wątroby mają po około 1600, nerki około tysiąca a komórki jajowe mogą mieć 300 i więcej tysięcy. Im większa aktywność metaboliczna komórki tym większa liczba mitochondriów. Najwięcej ich posiadają komórki organów, które zużywają najwięcej energii np. serca, mózgu, mięśni. Najmniej komórki tkanki tłuszczowej, nie mają ich transportujące tlen erytrocyty, dzięki czemu nie zużywają tlenu na własny metabolizm.

Aktywność mitochondriów maleje wraz z wiekiem co wpływa na osłabienie mięśni w tym mięśnia sercowego, pamięci, wzroku, słuchu, koncentracji. Wraz z ograniczeniem ich aktywności zwiększa się ryzyko przestawienia metabolizmu komórek z procesu spalania na fermentację, co prowadzi do powstawania komórek nowotworowych.

Co wzmacnia mitochondria a co im szkodzi ?

Szkodliwy wpływ wywierają:

 • Stres – pod wpływem stresu, traumatycznych wydarzeń, nadmiaru emocji dochodzi w mitochondriach do mikrouszkodzeń
 • Antybiotyki – niszczą nie tylko pożyteczne bakterie, również mitochondria, które powstały przecież z bakterii
 • Zanieczyszczenia środowiskowe, pestycydy, środki ochrony roślin, kwaśne deszcze
 • Substancje syntetyczne w żywności i leki
 • Organizmy genetycznie modyfikowane
 • Nadmiar cukru i zbóż – mitochondria nie mogą ich spalić wystarczająco szybko więc odkładają się w tkance tłuszczowej tworząc wolne rodniki. Sporo osób nieświadomie przesadza z cukrami jedząc tzw zdrowe ziarna.

mitochondria dieta suplementy

Regularna aktywność fizyczna, przerwy w jedzeniu, posty i prawidłowe odżywianie wzmacniają mitochondria, w szczególności:

 • Świeże warzywa, owoce o różnych barwach
  Im więcej kolorów na talerzu, tym więcej fitoskładników. Zielone warzywa liściaste, zioła, warzywa bogate w siarkę, witaminy, enzymy i przeciwutleniacze odżywiają i chronią te maleńkie elektrownie. Najcenniejsze są te świeżo zerwane, najmniej wartości mają przechowywane w chłodniach, transportowane na duże odległości.
 • Kwasy tłuszczowe
  Dobre kwasy tłuszczowe zamiast węglowodanów mogą być wykorzystane do wytwarzania ATP, ale tłuszcz jest bardziej wydajny i powstaje mniej produktów ubocznych – wolnych rodników
 • Rosół długo gotowany na kościach
  Chroni i naprawia wyściółkę jelita, dostarcza pewnego rodzaju aminokwasów – pokarmu dla komórek i bakterii.
 • Naturalna żywność bogata w witaminy, sole mineralne i przeciwutleniacze. Szczególnie istotne są kwasy omega 3, koenzym Q10, witaminy z grupy B, magnez, siarka, cynk, żelazo, kreatyna, kwas liponowy, L-karnityna. Warzywa, orzechy, jaja, ryby mięso szczególnie wątróbka od zwierząt z naturalnych hodowli
 • Posty, przerwy w jedzeniu są doskonałym sposobem na poprawę funkcji mitochondriów i wydłużenie telomerów, co wyjaśnialiśmy TUTAJ

Zaburzenia funkcjonowania mitochondriów mają bezpośredni wpływ na zmniejszenie energii, wydolności mięśniowej, spadek koncentracji, osłabienie pamięci, wzroku i słuchu – czyli to co wiążemy ze starzeniem. Warto wiedzieć, że procesy zapalne,które są przyczyną kilkudziesięciu chorób mają swój początek w mitochondriach. Zagadnieniami z tego zakresu zajmuje się medycyna mitochondrialna.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: