Rosja wprowadziła całkowity zakaz GMO

Rosja przyjęła nową ustawę zakazującą jakichkolwiek upraw GMO i modyfikacji genetycznych zwierząt na terenie Federacji Rosyjskiej.
Ustawa wprowadza również całkowity zakaz importu produktów GMO,  które według jej zapisu mogą  stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego.

GMO rosja zakaz

Już w 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin  wygłaszając przemowę w rosyjskiej Dumie oznajmił, że Rosja stoi przed szansą stania się największym na świecie dostawcą żywności ekologicznej.
Jeszcze w tym samym roku Rosja wprowadziła nakaz wyraźnego oznaczania na etykietach produktów zawierających GMO , a rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz zapowiadał , że kraj nie będzie stosować GMO w celach zwiększania wydajności rolnictwa.

Rosja wybrała inną drogę. Nie będziemy korzystać z tych [GMO] technologii.

W efekcie jego działań do rosyjskiej Dumy wpłynął projekt ustawy o pełnym zakazie upraw GMO zanieczyszczających płody rolne.

Nowe prawo to wielka wygrana przeciwników GMO m.in Ministra Rolnictwa, Alexandra Tkacheva i samego prezydenta Władimira Putina.
Nowe przepisy, jak twierdzą autorzy ustawy, pomogą Rosji stać się potentatem na światowym rynku produktów ekologicznych  – zwłaszcza, że ​​globalny popyt na  naturalną, zdrową żywność szybko i stale rośnie.

Rosja GMO

Przeciwnicy nowej ustawy, lobbyści koncernów GMO twierdzą, że Rosja wprowadza nowe prawo z obawy przed konkurencją i nowymi technologiami.

Pierwszy projekt ustawy o GMO był przedmiotem gorącej debaty, przeciwnicy za wszelka cenę chcieli go odrzucić  posiłkując się argumentem w postaci raportu, z którego wniosków wynikało, że produkty GMO są zdrowe i bezpieczne.
Raport opracowany przez naukowców sponsorowanych  m.in  przez Monsanto, na wniosek Ministra Rolnictwa został poddany dogłębnej  analizie m.in przez specjalistów w dziedzinach bioinformatyki i informatyki z jednostek badawczych Rosyjskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu z Miami,  którzy podsumowali go:

Przeprowadziliśmy ponowną analizę przeglądu danych badawczych zawartych w raporcie i okazały się one sprzeczne z wnioskami autorów, co więcej nie znajdują żadnych potwierdzeń naukowych i nie wykraczają poza tzw. błąd statystyczny

Z kolei w opinii naukowców z  OAGB  metoda zastosowana w raporcie nie pozwala na zidentyfikowanie prawdziwych skutków działania GMO, wręcz przeciwnie – ukrywa ich toksyczne działanie.

W ciągu ostatnich kilku lat dowody naukowe na poparcie tezy, że GMO nie stwarza zagrożenia dla ludzi i środowiska mocno topnieją.

W ubiegłym roku ponad połowa  z 28 krajów Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakazie upraw GMO

Rosja poszła o krok dalej. Według niektórych ekspertów krok ten może mieć długotrwałe konsekwencje dla tego sektora gospodarki . Nowe prawo może otworzyć rosyjskiemu rolnictwu szanse na zdobycie rynków amerykańskich i europejskich.

Ponieważ popyt na czystą ekologiczną żywność z roku na rok wzrasta Rosja zdobędzie uprzywilejowaną pozycję światowego eksportera produktów naturalnych.

Źródła:
naturalnews.com
anonhq.com

0 0 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ela (WikiRose.pl)
5 lat temu

Dlaczego nie Polska ?

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
5 lat temu

Przypuszczamy, że dlatego że Polska niestety nie ma takiej siły przebicia , a politykami niezależnie od ugrupowania rządzą partykularne interesy, nie dobro jednostek i narodu. I to się przejawia w tym, ze zarówno nie dbają o interes własnych obywateli jak i perspektywy ekonomiczne kraju. Do niedawna Polska, która straciła cały przemysł w wyniku transformacji, miała jedyna możliwość – zdrowa żywność. W tej chwili lepsza żywność można kupić w Londynie, Berlinie, Paryżu i Mediolanie. Weszło tyle ustaw podpisanych na klęczkach, w wyniku których Polska to kloaka chemii, GMO i odpadów z zachodu Żaden produkt nie jest tym czym był kiedyś, liczy… Czytaj więcej »

Vadim
Vadim
5 lat temu
Reply to  sekretyzdrowia

Rosja od zawsze miała swoją twarz, czyli była podmiotem życia politycznego, kulturalnego i gospodarczego. Natomiast, Polska od zawsze była i jest wasalem państw Zachodu. Ma z tym duże kłopoty. Stąd też wychodzi problem zanieczyszczenia środowiska i żywności. Tak myślę.

%d bloggers like this: