Artykuł partnera

U kogo powstają bolesne wykwity na plecach?

Jak leczyć trądzik na plecach

Bolesne wykwity na plecach to jedna z form trądziku młodzieńczego lub pospolitego. Zmiany na skórze wywołują tożsame czynniki co pryszcze i krostki pojawiające się w innych częściach ciała. Najbardziej podatne na rozwój wrzodów są osoby z cerą tłustą i dużymi, otwartymi porami w skórze.

Jak leczyć trądzik na plecach

Kto i dlaczego jest narażony na bolesne wykwity na plecach?

Bolesne wykwity na plecach najczęściej pojawiają się w górnej części grzbietu i w okolicach ramion, czyli obszarach, w których skóra jest najgrubsza i posiada najwięcej gruczołów łojowych. Zmiany zwykle przybierają postać krostek, zgrubiałych plam oraz pryszczy i stanowią jedną z form trądziku młodzieńczego lub pospolitego.

Bolesne wykwity na plecach to przypadłość o niejednoznacznej etiologii. Mechanizm pojawiania się niedoskonałości skórnych polega na powiększeniu się gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Ponadto dochodzi również do intensywnego rogowacenia ujścia mieszka włosowego, w efekcie czego kolonizujące się w miejscu zablokowanych ujść porów skórnych bakterie prowokują stan zapalny i dokuczliwe dolegliwości z nim związane jak ból, zaczerwienienie, tkliwość czy ropień.

Nieestetyczne wypryski wywołują najczęściej zaburzenia hormonalne związane z dojrzewaniem płciowym, cyklem menstruacyjnym lub antykoncepcją hormonalną. Ponadto powstawanie krost prowokuje nadpotliwość, chroniczny stres, niewłaściwa higiena osobista, nieodpowiednia dieta, a także leki, alergeny oraz źle dobrane kosmetyki. Trądzik na plecach może pojawić się bez względu na wiek i płeć, choć częściej obserwuje się go u młodych mężczyzn. Bolesne wykwity stanowią nie tylko problem estetyczny. Pogorszenie wyglądu ciała może wpływać również na kondycję psychiczną i stać się powodem do obniżenia samooceny z własnego wyglądu, izolacji społecznej czy innych zaburzeń. Nieleczone zmiany skórne mogą dodatkowo wywołać nieprzyjemne powikłania jak blizny, trwałe przebarwienia czy infekcje bakteryjne.

Jak leczyć trądzik na plecach?

Trądzik na plecach wymaga podjęcia zarówno leczenia przyczynowego, jak i objawowego. Każdą niepokojącą zmianę skórną warto najpierw skonsultować z dermatologiem. Lekarz oceni charakter bolesnych wykwitów i zleci antybiotyki bądź preparaty higieniczno – pielęgnacyjne o działaniu miejscowym, takie jak dermokosmetyki. Produkty tego typu zostały stworzone z myślą o wymagającej szczególnej troski i obciążonej zmianami dermatologicznymi skórze. Dermokosmetyki nie uczulają i nie podrażniają. To produkty przeznaczone również do profilaktyki różnorodnych zmian skórnych i codziennej pielęgnacji ciała. Do skóry problematycznej i wymagającej polecane są kremy i balsamy zawierające pantenol, czyli związek przyspieszający gojenie – cynk, który oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia oraz kompleksy witaminowe, przede wszystkim z grupy B, jak B2, B3 i B6, a także retinol, czyli witamina A. W walce z bolesnymi wykwitami warto również zmienić nawyki żywieniowe oraz udać się na wizytę do endokrynologa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments